Lege Artis Medicinae - 2010;20(01)

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Vitalitásgenerátorok

BAGDY Emőke

A vitalitásgenerátorok természetes életerő-fejlesztők: minden ember rendelkezésére állnak, csupán csak tudatosítanunk kell egészségvédő, jó közérzetben tartó hatásaikat. Az elnevezés az egészségpszichológiából ered, McDermott és O’Connor nevezte el így ezeket az erőforrásokat, amelyek a mindennapok kiaknázatlan tartozékai.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A közösségi pszichiátria és az evidenciákon nyugvó modern pszichiátriai ellátás

MAJ Mario, KURIMAY Tamás

Európában - és hazánkban is - rendkívül magas a legkülönfélébb mentális, pszichés zavarban szenvedők száma. Az Európiai Unió a mentális jóllét fenntartását és elérését kiemelt feladatnak tekinti. A magyar és a nemzetközi pszichiátriai társaság elnökei közleményükben a pszichiátriai ellátás helyzetét, trendjeit vázolják fel.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Gondolatok a pszichiátriai ellátás átalakulási lehetőségeiről

KURIMAY Tamás

Stief Sándor, a Lipótmező egykori igazgatójának szavai hazánkban ma is érvényesek, annak dacára, hogy az Európai Unió a mentális egészséget és jóllétet első számú prioritásként kezeli:

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A nők hypertoniájának speciális kérdései

KAPOCSI Judit, DEÁK György

A nők életének hypertonia szempontjából különösen sérülékeny időszaka a menopauza és a terhesség. A Magyar Hypertonia Társaság ajánlása is megkülönböztetett figyelemmel foglalkozik a terhességi hypertoniával.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A metabolikus szindróma koncepciójának változása

HALMOS Tamás, SUBA Ilona

A metabolikus szindróma koncepciójának ismertetése óta eltelt két évtized során meghatározása sok kritikát kapott, számos új komponens, kórkép kapcsolódott a tünetegyütteshez.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A tartós stressz hatása a szervezet védekezőképességére a krónikus gyulladások és a daganatok kialakulására

MOLNÁR Ildikó

A stressz során aktiválódó hypothalamus-hypophysis-mellékvese tengely és a szimpatikus, szenzoros idegrendszer a glükokortikoidok, a katecholaminok és egyéb aktív peptidek felszabadulásához vezet. A tartós, krónikus gyulladások összefüggésbe hozhatók a daganatok kialakulásával.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Kérdések, kételyek és tények a bázisinzulin-kezeléssel kapcsolatban

GAÁL Zsolt

A fiziológiás inzulinszekréciót sematikusan két részre oszthatjuk. A folyamatos, bazális inzulintermelés gátolja a máj glükózprodukcióját, egyensúlyban tartja a bazális glükózfelhasználást és a hepaticus glükózprodukciót.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

HIJ - CREATE

MATOS Lajos

Kezelés: Candesartan 4-12 mg/nap. Kísérő kezelés: Az ACE-gátlók kivételével a candesartant szedő betegek bármilyen, egyéb vérnyomáscsökkentőt kaphattak kombinációban, a vérnyomáscélérték (<130/85 Hgmm) eléréséhez.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A biszfoszfonátok hatása a csontok törési kockázatára

TAKÁCS István

A nagy mintaelemszámú, megfigyeléses vizsgálatban valós körülmények között igazolták az alendronat és a risedronat hatékonyságát a csonttörések kockázatának a csökkentésében.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Az ischaemiás szívbetegségben szenvedő hypertoniások vérnyomáscsökkentő kezeléséről

POÓR Ferenc

A cardiovascularis halálozás 1980 óta meredeken csökkent az Európai Unió (EU) 15 országában, míg ez a trend a 2004-ben csatlakozott országokban (Csehország, Magyarország és Lengyelország) az 1990. év utáni időszakra jellemző.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A vizitdíj és kórházi napidíj - a szolgáltatók nézőpontjából

VARGA Piroska

Az érintettek köre viszonylag szűk volt, az ellentételezésekkel pedig a lakossági terhek átlagos szintje csak kismértékben növekedett. (Sokkal kevésbé, mint az ugyanekkor módosított gyógyszertérítési díjak növekedése által…) - többek között ez a megálapítás is elhangzott az ELTE Egészség-gazdaságtani Kutatóközpont és az AstraZeneca Kft. 2007. november 23-án tartott hatodik egészség-gazdaságtani szimpóziumán, melynek témája a "Költségmegosztás a társadalombiztosítás és a beteg között: hatások és mellékhatások" volt.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Jelentős, új, klinikai haemostasisvizsgálatok eredményei

BODA Zoltán

A kongresszus első plenáris előadását Sam Schulman tartotta, aki a RE-COVER klinikai vizsgálat eredményeit ismertette, amelyben a dabigatran etexilat új, direkt, orális antitrombin (anti-FIIa) hatású szer klinikai hatásosságát és biztonságosságát hasonlították össze a kumarinnal elérhető eredményekkel akut proximalis mélyvénás thrombosisban és akut, nem maszszív tüdőemboliában szenvedő betegek esetében véletlen besorolásos, kettős vak körülmények között.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Életeket mentő sikertörténet

KRAMER Imre

Magyarországon 1250 új cervixcarcinomát fedeznek fel évente, és még mindig közel 450 nő hal meg ebben a betegségben. A méhnyakrák elleni védőoltás története sikertörténet: világszerte nők millióit mentheti meg. A GSK által fejlesztett, méhnyakrák elleni védőoltás a kiterjesztett hosszú távú klinikai vizsgálat eredményeivel bizonyította, hogy a vakcináció mind populációszinten, mind az egyén szempontjából eredményes.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Repedt a harang

BONDÁR Éva

Megkondul a harang. Tetemrehívás. Az elmúlt néhány évtized legerőteljesebb egészségpolitikai kiáltványa (és vádirata) - mozgósító erejét tekintve - az „Itt halnod kell?” címen megjelent rendkívül ambiciózus írás.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

„Tenéked magyarázzam?” - Válasz Bondár Évának

VITRAI József, FÜZESI Zsuzsanna, KAPOSVÁRI Csilla, KAPÓCS Gábor, RÁCZ József, SINKÓ Eszter

Az Egészségügyi Minisztérium vezető szakértőjének köszönettel tartozunk, hogy újabb érvekkel gazdagíthatjuk eddig megismerhető mondanivalónkat.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Ismerjünk magunkra függőségeinkben! - Beszélgetés Zacher Gábor toxikológussal

NEMESI Zsuzsanna

Bármelyikünkkel előfordulhat, hogy idekerül, mert olyannyira beszűkültnek érzi a saját döntési terét, hogy az öngyilkosságot tekinti az egyetlen kiútnak a párkapcsolati konfliktusból vagy a családi tragédiából. - Zacher Gábor toxikológus vall arról, miként képes rendkívüli vitalitással és humánummal helytállni egy krízisellátást végző osztály élén.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Táplálkozástudományi kísérlet a Bibliában?

CSAPÓ Gábor

„És mondá Dániel: tégy próbát kérlek tíz napig, és adjanak nékünk zöldségféléket, hogy azt együnk, és vizet, hogy azt igyunk." Úgy tűnik, a rizikótényezők káros hatását itt-ott már az ókorban elkezdték felismerni, és egy érdekes táplálkozási kísérletről már az Ószövetségben, Dániel próféta könyvében olvashatunk.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Szemészeti események a Bibliában

RÁCZ Péter

„Izráel szemei az öregség – 147 éves volt – miatt homályosak, nehezek voltak, és már nem látott jól.” Egy feltételezés szerint Jákobnak cataractája volt, de az is lehet, hogy nehezen tudta felvonni felső szemhéját (dermatochalasis), ezért nem látott jól. A Biblia jó néhány helyen kiemelt fontossággal tesz említést a szemről és a látásról. Isten szeméről és látásáról, továbbá a Biblia emberi szereplőinek látásáról, szeméről.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

Alternatív medicina a tudományos bizonyítékok tükrében

NAGY Zsuzsanna

"Mindenkinek van valamilyen »tünete«, van beteg családtagja, barátja, és ma már az egészség »fejlesztésével« is kell törődni. Szereket kell tehát szedni, kezeléseket kell igénybe venni vagy megvásárolni." A gyógyítást ma már mind financiális, mind szakmai téren hihetetlen figyelem övezi - és épp ez az előretörés teszi szükségessé, hogy kijelöljük, mit mérünk és mivel, tehát hogy nevezzük meg a mércét és húzzuk meg a határokat.

Lege Artis Medicinae

2010. JANUÁR 20.

A Korányi-Hetényi-iskola aktualitása - Eretnek nézetek az egyetemi klinikák feladatairól

VARRÓ Vince

Mesteremről, Hetényi Gézáról írt monográfiámban életéről és személyiségéről, valamint a Korányi-klinikán töltött éveiről írottakon túlmenően, részletesen tárgyalom mindkét iskolateremtő belgyógyászprofesszor tevékenységét és egy belgyógyászati egyetemi klinika szerkezetéről vallott és megvalósított szemléletét.