Idegtudományok

Egymásra ható elmék

2023. OKTÓBER 13.

Szöveg nagyítása:

-
+

„Idegtudósként ötletbörzét tartunk, és kísérleti terveket dolgozunk ki kollégáinkkal és diákjainkkal. Paradox módon ez a csapatmunka egy olyan területet eredményezett, ami szinte kizárólag az egyéni agyműködés feltérképezésére összpontosít, mintha az elszigetelten fejlődött volna” – írták Thalia Wheatley és munkatársai 2019-es Neuron-tanulmányukban (Túl az izolált agyon: Az interaktáló elmék jelentette ígéret és kihívás). Azóta sokat haladtunk előre az emberi elmék társadalmi interakciók során történő kapcsolódásának megértésében, írja a kollektív idegtudomány jelenlegi állását bemutató cikkében Lydia Denworth.

Az új felfedezés
Az új tudományág kutatói egybehangzóan állítják: amikor emberek beszélgetnek vagy más módon megosztanak egy élményt, agyhullámaik szinkronizálódnak. A különböző agyak azonos területein lévő neuronok egyszerre tüzelve hasonló mintázatokat hoznak létre, mint amikor a táncosok egyszerre mozdulnak – magyarázza az eredményeket a Scientific American-ben megjelent írásában Denworth. Egy 2020-as tanulmány szerint a közönségbe tartozók és a zenész agya közötti átlagos koherencia előre jelzi a zenei előadás népszerűségét (Yingying Hou et al., NeuroImage), míg egy idei vizsgálat megállapítja: a tanárral „egy hullámhosszon lévő” diákok jobban tanulnak (a tanuló és a tanár agya közötti szinkronitás mértéke előre jelzi a tanuló eredményességét (Ido Davidesco et al., Psychological Science). Wheatley és munkatársai egy másik tanulmánya (Nature Communications) kimutatta: élettársak agya jobban szinkronizálódik, mint a nem romantikus pároké, és a hasonló neuralis válaszok előre jelzik a barátságot.

A szinkronitás
Az agyak közötti szinkronitást ezért a kapcsolat markereként lehet használni, mondja a Scientific American-nek nyilatkozó Wheatley, és hozzáteszi: az agyak közötti szinkronitás felkészíti az embereket az interakcióra. Mivel a szinkron agyműködéssel járó élmények gyakran igen élvezetesek, feltételezhetjük, hogy a szinkronitás nemcsak pillanatnyilag hasznos, hanem elősegíthette a szocialitás evolúcióját is. Ez az újfajta agykutatás arra is fényt deríthet, hogy miért olyan káros a fizikai és mentális egészségre a társadalmi elszigeteltség.

"Szuperagy"
Amikor beszélgetünk egymással, egyetlen "szuperagyat" hozunk létre, ami nem redukálható a részeinek összegére, folytatja Wheatley, aki EEG-n kívül fMRI-vel vizsgálja párok agyműködését, miközben azok közösen oldanak meg feladatokat, míg mások az olcsóbb és a vizsgálati alanyokat kevésbé igénybe vevő közeli infravörös spektroszkópiát (fNIRS) használják (ez az fMRI-hez hasonlóan a véráramlás oxigénszintjének változásait követi, de nem az agyi vénákban, hanem a kapillárisokban).
Weizhe Hong és munkatársai nem agyak, hanem egyes speciális neuronok közötti szinkronitást vizsgálnak. A U.C.L.A. kutatói mikroendoszkópos kalcium-képalkotással, egéragyakat vizsgálva fedezték fel, hogy szociális interakció során a prefrontális kéreg két különálló sejtpopulációja szinkronizálódik: a saját viselkedést kódoló self-sejtek és a másik egyed viselkedését kódoló más-sejtek. Mind a self-sejtek, mind a más-sejtek aktivitásának összege hasonló vagy korrelál a másik egyed agyában mért aktivitás összegével – magyarázza Hong. Meglepő módon, erősebb a szinkron olyan egerek neuronjai között, amelyek távolabb vannak egymástól a hierarchiában (egy 2015-ös kínai vizsgálat hasonló eredményre jutott emberek körében: a neuralis szinkronizáció nagyobb a vezetők és követőik, mint a követők között).
Wheatley és munkatársainak egy további, jelenleg preprintben elérhető tanulmánya konszenzuskeresés közben vizsgálta csoporttagok agyműködését, és megállapította: azoknak az embereknek az agya szinkronizálódott legelőször a többiekével, akik a legjobban figyeltek és leginkább törekedtek a konszenzusra (és nem azoké, akik a legtöbbet beszélték). Azáltal, hogy a csoport konszenzusra jutott, a résztvevők összehangolták az agyukat. Wheatley egyik munkatársa, Boncz Ádám szerint ennél is érdekesebb lenne látni, hogy az agyak képesek-e összehangolódni a megértés szintjén is.

dr. Kazai Anita

eredeti:

Lydia Denworth: Synchronized Minds

Scientific American 329, 1, 50-57 (July 2023)

doi:10.1038/scientificamerican0723-50

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A depresszió szerotoninelméletét nem támasztják alá bizonyítékok

A Molecular Psyhiatry folyóiratban megjelent közlemény szerzői ezért átfogó áttekintésben (umbrella review) néztek utána valamennyi fellelhető bizonyítéknak, és értékelték az általuk felhasznált szisztematikus áttekintések és metaanalízisek minőségét is (az átfogó áttekintések a kutatási kérdés szempontjából releváns, meglévő szisztematikus áttekintéseket és metaanalíziseket vizsgálják, és a rendelkezésre álló bizonyítékok szintézisének egyik legmagasabb szintjét képviselik). A téma teljes körű lefedése érdekében egy nagy esetszámú genetikai vizsgálatot is bevontak az értékelésbe.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Tények és értelmezések az agykutatás terén

A „neurománia” gondját lassan mind többen érzik a humán tudományok terén.

Idegtudományok

A Homo sapiens és a pszichoaktív növények közötti kapcsolat

A pszichoaktív növények fogyasztásának az emberré válásban, az emberi kultúra kialakulásában játszott alapvető szerepét mutatják be az Akadémiai Kiadó gondozásában kiadott angol nyelvű folyóirat, a Journal of Psychedelic Studies 2019 végén megjelent különszámának tanulmányai.

Idegtudományok

Emelkedett purinszintek mint az epilepszia biomarkerei

Az epilepsziabetegség és az epilepsziás rohamok diagnosztikája közismerten nehéz feladatot jelent a klinikus számára. Mivel a terápiát közvetlenül befolyásolja, a gyors és pontos diagnózis az akut ellátásban kritikus fontosságú lehet. Az epilepszia diagnózisának arany standardja a részletes anamnézisfelvételen túl a video-EEG-monitorozás, ugyanakkor ez az eljárás idő- és költségigényes, speciális szakértelmet kíván és egy akut helyzetben általában nem kivitelezhető. A görcsrohammal járó betegségek félrediagnosztizálása gyakori, ugyanis az epilepsziás rohamok pusztán a szemiológiára hagyatkozva összetéveszthetők egyéb rohamtípusokkal, mint például a pszichogén nem epilepsziás rohammal (PNER), vagy a konvulzív syncopéval. Ennek köszönhetően nagy az érdeklődés az epilepszia és az epilepsziás rohamok biomarkerei iránt.

Klinikum

Vajon megváltozik-e az agyunk különböző behatásokra?

HALÁSZ Péter

Ma már nincsenek egyértelmű határok a korábban „funkcionális”-ként és „organikus”(strukturális) -ként elkülönített jelenségek között, és egyre inkább el kell fogadnunk a test és lélek oda-vissza kölcsönhatását az „interakcionalizmus”-t, ahogy Karl Popper nevezte...

Idegtudományok

Humán agyi organoidok

A Nature-ben megjelent eredmények azért jelentősek, mert először sikerült létrehozni reprodukálható, a humán cortex-szel konzekvensen megegyező sejttípusokat ugyanolyan struktúrában tartalmazó mini-agyakat. Az eredmény nyomán meg fog újulni a neuropszichiátriai betegségek és az idegrendszerre ható szerek kutatásának módszertana.