Hírvilág

Ne sajnáljuk az inzulint az intenzív gyermekosztályon!

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A súlyosan beteg, intenzív terápiára szoruló gyermekek esetében az erélyes, alacsony vércukorszintet célként kitűző inzulinkezelés csökkentette a halálozást és az intenzív osztályon töltött időt – állapították meg a Lancet internetes kiadásában közölt tanulmány szerzői. A vizsgálatba 700 gyermeket és csecsemőt vontak be, akiket egyik belgiumi kórház intenzív terápiás osztályára utaltak. Az alanyok vércukorszintjét véletlen besorolás alapján vagy az általánosan bevett <12 mmol/l-es célértékre állították be, vagy pedig az életkornak megfelelő normoglykaemiás célértékre, amely a csecsemők és kisgyermekek esetében 2,8–4,4 mmol/l, 3 éves kor felett pedig 3,9–5,6 mmol/l (intenzív inzulinterápiás csoport). Az erélyes inzulinkezelésben részesült gyermekeket rövidebb ideig kellett az intenzív osztályon ápolni, őket átlagosan 5,5 nap után lehetett áthelyezni más osztályra, míg a hagyományos vércukorszint-beállításban részesülő gyermekeket csak 6,2 nap után. A szigorúbban beállított gyermekek csoportjában a halálozás is jóval alacsonyabbnak bizonyult, mint a hagyományosan kezelt csoportban (3%, illetve 6%). Az erélyes inzulinkezelés nem meglepő következménye, hogy ebben a csoportban a gyermekek 25%-ában észleltek súlyos hypoglykaemiát (vércukorszint <2,2 mmol/l), míg a hagyományosan kezelt csoportnak csak az 1%-ában. A szerzők arra a következtetésre jutottak, hogy „intenzív osztályon kezelt betegek esetében rövid távon a hyperglykaemia megelőzésének haszna nagyobbnak tűnik, mint a biokémiai hypoglykaemia kockázata.” Hozzáteszik, hogy a hosszú távú eredményeket még tanulmányozni kell. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kern Dávid Forrás: Lancet 27 January 2009 (előzetes elektronikus közlés)

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Szteroid és inzulin szepszisben

A korábbi biztató eredmények ellenére egyik sem bizonyult kedvező hatásúnak a szeptikus sokk kezelésében.

Klinikum

Bázisinzulin-igény elhízott cukorbetegekben

Elhízott, 2-es típusú diabetesben szenvedő betegekben nagyobb dózisra van szükség hosszú hatású analóg inzulinokból.

Vizsgálatban az NPH, a detemir és a glargin inzulinok hatását hasonlították össze, és az éhomi vércukorszint ideális célértékét próbálták meg elérni.

Gondolat

90 éves az inzulingyártás

90 évvel ezelőtt, 1923. október 15-én került először patikai forgalomba a világ első inzulinkészítménye a Lilly gyógyszergyár munkájának eredménye képpen.

Hírvilág

Az ADA álláspontja a glargine inzulin és a rákbetegség kapcsolatáról

A Diabetologia, mely az Európai Diabetes Társaság (EASD) lapja, több közleményt jelentett meg, melyek a glargine (készítménynév: Lantus) és a rákbetegség közötti lehetséges kapcsolatot vizsgálták. A kutatási eredmények ellentmondásosak és nem meggyőzőek.

Hírvilág

Az Alzheimer-kór és a diabetes kezelése közötti összefüggés

Az antidiabetikumok közvetlenül befolyásolják az Alzheimer-kórra jellemző plakkokat, vagy más módon hatnak a dementiára?