Gondolat

A művészet gyógyító erejét már az ókorban ismerték – ma tudományos bizonyítékai is vannak

2023. NOVEMBER 22.

Szöveg nagyítása:

-
+

Szigeti Szabolcs a WHO magyarországi egészségpolitikai szakértője szerint a világszervezet azon dolgozik, hogy mind az ellátásban, mind a prevencióban a művészet beépülhessen a finanszírozásba.
Már az ókorban is felismerték, hogy a művészetnek jelentős hatása van a betegek gyógyulására, illetve segíti a mentális egészség megóvását, javítását. Mind több történelmi emlék igazolja ezt a gondolkodást, de a jótékony hatást mindenki saját megéléseiben is érezheti. Legyen az tánc, zene, közös éneklés, festés, bármilyen alkotó munka. A jelentés most tudományos alapokon is bemutatja, hogy a kultúrának, önkifejezésnek kézzel fogható, mérhető hatása van. Az Art&Health címmel megjelent metaanalízis feltérképezte a művészetek hatását a jó egészség előmozdítására, a mentális egészség javulására, megelőzésére, sőt akut, vagy krónikus betegségek kezelésére is. A tanulmányok a művészeti tevékenységek széles körét és a különböző helyszíneken megvalósított programokat vizsgálták, a kórházaktól az alapellátáson át a közösségen át az otthonig. 
„A WHO régóta foglalkozik a művészet és az egészség, illetve jólét kapcsolatával. Egyértelműen láthatók a jó gyakorlatok a demenciában, a mozgásszervi, légzőszervi betegségekben, az életvégi ellátások támogatásában. Már az ókorban is tisztában voltak a művészet gyógyító erejével, a görögök például a gyógyításhoz alkalmas fogadóteret művészeti és spirituális szempontból is nagy gonddal alakították ki. Ma is megannyi példa van arra, hogy a gyógyuláshoz kialakított környezetet áthassa a művészet. Emellett sok olyan módszer, eszköz létezik, ami kimondottan a zenéből, festészetből, képzőművészetből táplálkozik.
„A művészetek tudatos alkalmazása erősíti az ellátott betegek együttműködését, konkrét terápiás hatásai is vannak. A korábban elindult innovatív megoldásokat látható módon a COVID járvány jelentősen felerősítette. Ezen a téren a korábbinál is nagyobb mozgás indult a világban. Az egyik londoni opera zenészei például légzésrehabilitációs programot hoztak létre. Egyetemi kutatók bizonyították a hatásosságát és az NHS egyes ellátóival is szerződést tudtak kötni.” 
Magyarországon az Operaház adott otthont a WHO Art&Health nemzetközi konferenciájának tavaly novemberben, ahol előadásokkal és esettanulmányokkal mutatták be a művészetekben rejlő erőt. Érdemes megemlíteni egy afáziás betegek rehabilitációjával foglalkozó kórust, vagy az argentin tangó bemutatót, amit egy egészséges férfi adott elő egy poliovírus-fertőzés szövődményeként tolószékbe került hölgy partnerével. Az Országos Pszichiátriai Intézetben működő művészeti műhelyben műalkotások készülnek: a gondozottaknak ez egy fontos terápiás eszköz és igazi értékek is teremtődnek. A nagy kérdés, hogyan lehet ezeket az egészségügyi ellátásba beépíteni, rendszerszintű szolgáltatássá, országos szinten finanszírozhatóvá tenni. Ehhez ugyanazt azt utat be kell járni a személyes szolgáltatások esetében, mint bármely más orvosi ellátásnak, azaz szükség van minőségbiztosítási rendszerre és költséghatékonysági tanulmányra. Angliában igazolták, hogy a légzéstechnika – amit az éneklés fejleszt – jól felhasználható a légúti betegségek javításában, helyreállításában. Egyes egészségügyi szolgáltók igénybe vették ezt a betegek részére. A másik út egy prevenciós csomagba építés. A szolgáltatások finanszírozása megoldható lenne pályázati úton is, előzetese akkreditációhoz kötve. A WHO továbbra is támogatja, hogy ehhez a tevékenységhez megfelelő szakpolitikai megoldások kerüljenek kialakításra. 

Milyen kérdésekre kerestek választ a metaanalízis?
1. Hogyan hatnak a művészetek az egészséget meghatározó társadalmi tényezőkre (pl. társadalmi kohézió és társadalmi egyenlőtlenségek)?
2. Hogyan támogatják a művészetek a gyermekek fejlődését (beleértve az anya-csecsemő kötődést, beszéd- és nyelvelsajátítás, valamint az iskolai végzettség megszerzése)?
3. Miként ösztönzik a művészetek az egészségfejlesztő magatartást (például a gyermekkori egészségfejlesztés, az egészséges életmód és az egészségügyi ellátással való foglalkozás ösztönzésével, a művészeti tevékenységük révén az egészséggel kapcsolatos kommunikációban betöltött szerepük révén, az egészséggel kapcsolatos stigmatizáció csökkentésével és a művészek bevonásával?
4. Milyen eszközökkel segít a művészet az egészségi állapot megelőzésében, a mentális egészség megtartásában, a traumák hatásának csökkentésében.?
5. Hogyan támogatják a művészetek a gondozást, a klinikai készségek javítását, a gondozók jólétének támogatását?
6. Mi módon segítik a művészetek az idegrendszeri fejlődési és neurológiai betegségben szenvedők támogatását? 
7. Hogyan segítik a művészetek a nem fertőző betegségek kezelését (beleértve a rák, légzőszervi megbetegedések, cukorbetegség és CVD)?
8. Milyen hatásfokkal támogatják a művészetek az életvégi ellátást?

A tanulmányok eredményeit két témakörben foglalták össze: megelőzés és kezelés. A prevencióban kiemelik, hogy a művészetek milyen módon képesek kezelni az egészség társadalmi meghatározó tényezőit, támogatni a gyermekek fejlődését, ösztönözni az egészséget támogató magatartást. A terápiában azt mutatták be, hogy a művészetek hogyan támogathatják a mentális kihívásokkal küzdő, idegrendszeri fejlődési és neurológiai betegségekben szenvedőket, valamint az élet végi ellátásban részesülőket. A szakpolitikai megfontolásokkal kapcsolatban találhatók olyan pontok, amelyek lehetővé teszik, hogy a művészetek jobban beépüljenek az egészségügyi gyakorlatokba. Ezek az ajánlások magukban foglalják a különböző ágazatok közötti együttműködések megerősítését, a szociális rendelés szerepét az egészségügyi és jóléti célú művészeti tevékenységekhez való hozzáférés lehetővé tételében. A jelentés kiindulópont minden olyan kutató számára, aki a művészetek és az egészség területét vizsgálja.
Melyek a tárgyalt kulcsfontosságú témák?
Az egészség társadalmi meghatározó tényezői; gyermekfejlődés; egészségfejlesztés és kommunikáció; jólét és mentális egészség; kognitív hanyatlás; idősebb felnőttek; akut állapotok; idegrendszeri fejlődési és idegrendszeri rendellenességek; nem fertőző betegségek; élet végi gondozás; gondozás; egészségmegőrzés; egészségmegőrzés.
Mely művészeti formákat tárgyal?
Előadó-művészet; képzőművészet, design és kézművesség; irodalommal kapcsolatos; kulturális elkötelezettség; online, digitális és elektronikus művészetek; kreativitás.
Milyen tudományágakról van szó?
A módszertanok és tanulmánytervek széles skáláját mutatja be a legkülönfélébb tudományágakban.
Kiknek szól?
A jelentés a közönség széles köre számára lesz hasznos, beleértve a művészetek és az egészség területén dolgozó kutatókat, politikai döntéshozókat és művészeket. Áttekintést nyújt a művészeti és egészségügyi kutatásokban jelenleg képviselt szélességről és mélységről, és szakpolitikai ajánlásokat tesz annak biztosítására, hogy a kutatási eredményeket át lehessen ültetni a gyakorlatba.

Egy konkrét példa: Énekléssel gyógyulnak tüdő- és szívbetegek 
„Minden, ami a mellkasunkban értünk »dolgozik«, azon segít az éneklés” – ebből az alaptézisből indult a „Légzéssel a lélekért kórus”, amit dr. Várdi Katalin pulmonológus, somnológus, rehabilitációs szakember és Phillip György karmester hozott létre. A gyógyítás egészen más megközelítése az általuk kidolgozott SingLung módszer, amely nemcsak a testnek, de a léleknek is gyógyító hatású. Az angol sing ’énekelni’ és lung ’tüdő’ szavakból vokális fizio- és élményterápiás módszert 2018-ban fejlesztették ki. Lényege a krónikus légúti betegségekben szenvedők légzésrehabilitációja kóruséneklés segítségével.
„Azoknak, akik átvészelték a Covidot és légzésük nehezebbé vált, ajánljuk ezt a módszert, a tüdő megerősítésére. Lényege, hogy szanatóriumokban, kórházakban, vagy zeneterápiás központokban az általunk betanított énektanárok-kórusvezetők egyhetes kurzusokat tartanak légúti betegségben szenvedő pácienseknek. Emellett a COPD (krónikus obstruktív légúti betegség), a tüdőfibrózis, a súlyos asztma, a tüdőrák több százezer embert érint hazánkban, amely betegségek az élettér fokozatos beszűkülésével járnak” – hívta fel a figyelmet a szakorvos.
A SingLung módszer célja nem egyszerűen egy betegség tüneteinek javítása. „A közös alkotófolyamat a kórusban éneklőknek nagyfokú önismeretet, alkalmazkodóképességet és magas művészi élményt ad” – mondta Philipp György. „Fontos, hogy mindez ne csak az éneklőknek legyen élmény, hanem a közönségnek is. A terápiás hét része a stressz is, amivel a koncertre készülnek és a taps, amit a teljesítményért kapnak. Fontos motivációs alap, hogy a betegek egymással és énektanáraikkal egyenrangúak, közösen hozzák létre a koncerten elhangzó műalkotást.”
Dolgoztak már a Fesztivál Zenekarral, megjárták a MÜPA színfalait, most az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban lép fel „A Légzéssel a lélekért” kórus. Csereklyei Andrea egyetemi tanár, a Miskolci Egyetem zeneművészeti tanszékének docense művészeti irányításával operaénekesek és szakdolgozók közösen készültek együtt tüdő- és szívbetegekkel a fellépésre. 
„A terápiát eddig COPD-s, asztmás és más tüdőrendszeri problémával küzdőknél alkalmaztuk, most a SzívSN Betegegyesülettel közösen szív- és érrendszeri betegeket is meghívtunk. Az egyes hangok gyakorlása sokszor az expactoratio, hatékony köhögést javítják, más hangok gyakorlása a légzés kitartását növeli. A terápiás hét eredménye így egyfelől egy közös művészeti alkotás profi művészekkel, de a légzés javulása és egy hatalmas élmény is. Az amúgy izolált betegek ennek révén a hasznosság, az aktivitás élményét kapják” – mondja dr. Várdi Katalin.

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Klinikum

Az adherencia és jelentősége a reumatológiai betegek ellátásában – ahogyan azt a szakdolgozó látja - A Figyelő 2016;1

MARGITHÁZINÉ Szabó Emese

Az adherencia WHO szerinti definíciója „az egyén egészségügyi szakemberrel egyeztetett ajánlásoknak megfelelő viselkedése a gyógyszerszedés, diéta és az életmódváltozás területén”. A beteg az egészségügyi dolgozókkal együtt a gyógyítás aktív részesévé kell, hogy váljon.

Egészségpolitika

Valamilyen vízió kell, nem csak pénz

„Össztársadalmi egészségjavításnak, egészségfejlesztésnek kellene minden kormányzati döntés fókuszában lennie – Health in All Policies –, ahogyan azt a WHO, az Egészségügyi Világszervezet vallja csaknem tíz esztendeje. Láthatóan ezt a szemléletet, ezt a megközelítést még nem sajátította el a magyar kormány az eddigi munkavégzése során, pedig nem megspórolható feladat annak tisztázása, mit kell annak érdekében tenni, hogy a magyar lakosság egészségi állapota rapidabb módon javulhasson” – mondja Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász. Szerinte tudatos stratégiaalkotásra van szükség nemcsak az egészségügy területén, hanem az oktatás, környezetvédelem területén is, de az iparfejlesztésekben a „zöldesítés” felé való elmozdulás is létfontosságúnak tűnik.

Hírvilág

Gyermekek, balesetek, szegénység

A 20 alattiak halálát leggyakrabban baleset okozza, amely sokkal gyakrabban sújtja a szegényebbeket, és ráadásul megelőzhető is lenne. A WHO jelentése…

Hírvilág

Nem mozog eleget a világ népességének több mint negyede

Nem mozog eleget a világ népességének több mint negyede, 1,4 milliárd ember, és ez az adat 2001 óta csupán nagyon kicsit javult - állapította meg az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése.