Magyar Immunológia - 2006;5(01)

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Tisztelt Kolléganõk és Kollégák, kedves Olvasóink!

SZEKANECZ Zoltán

Ez a hónap - 2006 márciusa - minden szempontból a magyar immunológia hónapja, és ennek örülnünk kell. Természetesen nem arra gondolok mindenekelőtt, hogy végre kezükben tarthatják a Magyar Immunológia idei első számát, hanem arra, hogy a március 15-i ünnepségek alkalmával a MAGYAR IMMUNOLÓGIA - nagybetűvel írva! - három kiváló, iskolateremtő alakja vehetett át magas kitüntetést.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Az autoimmun betegségek genetikájáról

SZEGEDI Gyula

Az autoimmun betegekkel való szorosabb kapcsolatom gyakori lehetőséget teremt a klinikumban felmerülő kérdőjelek fölötti töprengésre. Az eltelt tíz évben az immunbiológiai alapkutatások a genom vizsgálati lehetősége következtében rohamlépésben szolgáltatják az új adatokat, amiket a klinikai immunológia értékesíteni tud. Ennek a gyakorlati haszna többek között a biológiai terápia által nyújtott lehetőségekben is érezhető. A genomkutatás az egyes autoimmun betegségek patogenezisének tisztázásában is segít.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Antifoszfolipid-szindróma - fókuszban a gyermekkori kórforma

KÁLOVICS Tamás, PONYI Andrea, BENSE Tamás, MÜLLER Judit, DANKÓ Katalin, FEKETE György, CONSTANTIN Tamás

Az antifoszfolipid-szindrómára ismétlődő thromboemboliás események, illetve a szérumban foszfolipidekkel reagáló autoantitestek jelenléte jellemző. A kórkép mortalitását és morbiditását a klinikai manifesztáció határozza meg.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Az La gén mutációi - Az immunrendszer helyesen reagál

SEMSEI Imre

Az autoimmunitás problémájának megoldására, a patomechanizmusok felderítésére számtalan elméleti megközelítés jött létre ez idáig. A vírusoktól a neuroendokrin rendszer elemeiig sok tényezőről feltételezték már, hogy szerepet játszhatnak az autoimmun betegségek etiológiájában.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Helyi irányítók és fenotípusválaszok a lép érszegmentumainak ontogenezisében és a születés utáni fejlődésében

BALOGH Péter

Az ember és az immunológiai kutatásokban leggyakrabban használt kísérleti állatok perifériás nyirokszövetei közül a lép mutatja a legnagyobb fokú változékonyságot a szövet funkcionális aktivitása szempontjából, amelyhez a szerv ontogenezise és a fellépő immunválaszok során egyaránt jelentékeny szerkezeti átrendeződés is társul.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Természetes immunitás

SZEGEDI Gyula

Bevezetésként el kell mondanom, hogy örömmel vettem kézbe ezt a könyvet, mert a kitűnő szerzők - közöttük több honfitársunk - nagyon aktuális témát dolgoztak fel.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Az interferonaktivációs utak primer és átmeneti defektusai

ERDŐS Melinda, MARÓDI László

A molekuláris diagnosztika fejlődésével az elmúlt évtizedben számos primer immunhiánybetegség immunológiai és genetikai hátterét sikerült tisztázni. Az immundeficientiák legújabb csoportjának felismerése további ismereteket szolgáltatott a citokinkaszkád működésére és jelentőségére az intracelluláris kórokozókkal szembeni immunitásban.

Magyar Immunológia

2006. JANUÁR 30.

Az Amerikai Reumatológiai Kollégium kongresszusa, 2005

SZŰCS Gabriella, SZÁNTÓ Sándor

Az Amerikai Reumatológiai Kollégium (ACR) rendszeres évi kongresszusát - a korábbi évek hagyományainak megfelelően - ismét az Egyesült Államok egy déli nagyvárosában rendezte. A körülbelül tízezer résztvevő 2005. november közepén a kaliforniai San Diegóban gyűlt össze. A város késő ősszel is kellemesen meleg szubtrópusi időjárása és a homokos óceáni strandok közelsége sem jelentett komoly konkurenciát a kutatók és gyakorló orvosok többsége számára, így - akárcsak a korábbi években - most is jelentős részvételi arányt tapasztalhattunk az időnként hat-nyolc különböző témában párhuzamosan folyó előadásokon és szimpóziumokon.