Magyar Immunológia - 2007;6(01-02)

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

Tisztelt Kolléganõk és Kollégák, kedves Olvasóink!

SZEKANECZ Zoltán

Bizonyára meglepődnek, hogy most dupla számot tartanak a kezükben. Tavaly folyóiratunk csak háromszor jelent meg; időközben - hála a szerzők aktivitásának - igen sok anyag gyűlt össze. Ezért többségüket igyekeztünk ebbe a számba foglalni; az év folyamán a hagyományos reguláris megjelenések mellett a Magyar Immunológus Társaság kongresszusi kivonatait is olvashatják majd, s tervezünk egy, kizárólag a biológiai terápia részleteiről szóló tematikus számot is.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

A D3-vitamin immunmoduláló hatása

SZEGEDI Andrea, NAGY Georgina, BARÁTH Sándor, GAÁL János

Az 1,25-dihidroxi-D3-vitamin a D3-vitamin biológiailag aktív metabolitja. Nemcsak a csont és a kalcium metabolizmusában játszik fontos szerepet, hanem számos sejt differenciálódásában és az immunológiai szabályozásban is. Immunmoduláló hatását az antigénprezentáló sejteken és az aktivált T-sejteken megjelenő D-vitamin-receptoron (VDR) keresztül fejti ki.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

In vitro módszerek neutrophil granulocyták fagocitózisának és baktériumölésének mérésére

RADA Balázs

A fehérvérsejtjeink mintegy kétharmadát kitevő neutrophil granulocyták az emberi szervezet veleszületett immunrendszerének kulcsfontosságú tagjai; számos antimikrobiális fegyverrel ellátott, véglegesen differenciálódott sejtek.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

Az arthritisek és a szisztémás autoimmun kórképek biológiai terápiája 2007-ben

SZEKANECZ Zoltán, TAMÁSI László

A biológiai terápia specifikus módon, a gyulladás egy jól meghatározott pontján fejti ki hatását. Ma a rheumatoid arthritis - a viszonylag nagy elérhető betegszám és a jó monitorozhatóság miatt - a biológiai terápiával kezelt betegségek prototípusa.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

Az RNS-átvizsgáló mechanizmus hibájából fakadó autoimmunitás

SEMSEI Imre, DARISE Farris, BACHMANN Michael

Az autoimmun betegségek patomechanizmusa a mai napig sem ismert. Igen sok tényező szerepét gyanítják a betegség kialakulásában (genetikai elrendeződés, hormonális tényezők, exogén és endogén vírusok stb.), a kiváltó okok magyarázatára több elmélet is született. A legtöbb elképzelés immunregulációs zavart feltételez a folyamatok hátterében, egyes elgondolások szerint viszont az immunrendszer helyesen reagál, s a kiváltó okokat máshol kell keresnünk.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

Az anyagcsere-betegségek és az immunrendszer kapcsolata

SIPKA Sándor, PARAGH György, FÜLÖP Péter, MAGYAR Pál, ENDRE László, GALUSKA László

Salgóbányán, 2006 májusában a Magyar Immunológiai Társaság és a Magyar Allergológusok és Klinikai Immunológusok Társasága által közösen rendezett tudományos továbbképzési sorozatban a téma az anyagcsere-betegségek és az immunrendszer kapcsolata volt. A jól sikerült program elõadói közül négyen vállalták, hogy elõadásuk anyagát írásos formában is elkészítik. Ezeket mutatjuk be alább.

Magyar Immunológia

2007. JANUÁR 20.

Csikágótól Chicagóig - Interjú Békés Pál íróval

SZEKANECZ Zoltán, SZŰCS Gabriella, SZÁNTÓ Sándor, SZABÓ Zoltán

Békés Pál regényeket, színdarabokat, gyermekkönyveket ír, sőt, rendszeres tárcaírója egy hetilapnak is. Talán nem haragszik, ha már jó barátomnak nevezem, hiszen elég sűrűn találkozunk. A múlt év végén jelent meg Csikágó - gangregény című kisregény- novella kötete, amit képtelen voltam letenni, röpke két este alatt elolvastam. Legutóbbi debreceni látogatása alkalmával a könyvről és sok minden másról beszélgettünk.