Magyar Immunológia - 2005;4(03-04)

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

A gyakorlat teszi a mestert? Megjegyzések egy diszkusszióhoz

SZEGEDI Gyula

Az Arthritis & Rheumatism 2005. júniusi számában Michael M. Ward igen tanulságos közleményt jelentetett meg Association between physician volume and in hospital mortality in patients with systemic lupus erythematosus címmel1. A szerző a New York és Pennsylvania kórházai által hároméves időperiódusban kezelt 15 509 szisztémás lupus erythematosusban szenvedő beteg kórházi halálozási statisztikáját analizálta számos paraméterrel összefüggésben.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Plazmacitoid dendritikus sejtek - az I. típusú interferont termelő sejtek

MAGYARICS Zoltán, RAJNAVÖLGYI Éva

A dendritikus sejtek (DS) sokrétű funkciójú sejtcsoportot képviselnek; altípusaik alapvető szerepet játszanak az antigénspecifikus immunválasz elindításában és szabályozásában. Két fő típusuk - a myeloid (mDS) és a plazmacitoid (pDS) dendritikus sejtek - a perifériás vérben és szövetekben is megtalálható, és a környezet változásainak kifinomult érzékelőjeként szolgálnak.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Ellenanyagok átvitele anyáról utódra: evolúciós szempontok

BAINTNER Károly

Az ellenanyag-transzmisszió legősibb ismert formája az anyai keringésből a tojássárgájába (szikbe) való átjutás a vitellogenezis során (madarakban és reptiliákban), ezt az embrióban a szikzsák-endoderma általi felvétel és az embrionális keringésbe való transzport követi.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Regulatórikus T-sejtek kevert kötőszöveti betegségben

BARÁTH Sándor, ALEKSZA Magdolna, SZEGEDI Andrea, SIPKA Sándor, SZEGEDI Gyula, BODOLAY Edit

Regulatory T cells in mixed connective tissue disease

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Plazmacitoid dendritikus sejtes leukaemia immunfenotípusának jellemzése

GOPCSA László, KORMOS Luca, BÁNYAI Anikó, TAMÁSKA Júlia, MATOLCSY András, GOGOLÁK Péter, RAJNAVÖLGYI Éva, PÁLÓCZI Katalin

Irodalmi adatok alapján feltételezhető, hogy a nem T-, nem B-sejtes CD4+/CD56+ lymphoid daganatok klinikailag és immunfenotípus szerint többféle entitást képviselnek. Bár a sejtes eredet és osztályozás még ellentmondásos, néhány betegség világosan elkülönülő, klinikailag agresszív kórképet képvisel.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Immunológiai aspektusok a gasztroenterológiában

BENE László és munkatársai

Az utóbbi években mind a diagnosztikában, mind a terápiában egyre nagyobb súllyal jelenik meg az immunológiai ismeretek szükségessége. A gasztroenterológiai diagnosztikában természetesen továbbra is meghatározó az endoszkópos vizsgálatok szerepe, de például a coeliakia esetén egyszerűbb és megbízhatóbb a megfelelő antitestek meghatározása. A célzott, biológiai terápia megjelenése, robbanásszerű terjedése pedig nélkülözhetetlenné teszik a patomechanizmus alaposabb ismeretét. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság és a Magyar Immunológiai Társaság ezért több mint egy éve megszervezte az Immunológiai aspektusok a gasztroenterológiában című, egész napos rendezvényét; ennek alapvető célja néhány - napjainkban divatosabb, ezért a gyakorló gasztroenterológus számára is érdekes - terület áttekintése volt. A program első felében Szegedi Gyula, Füst György és Gergely Péter „state of art” előadásai hangzottak el a Toll-like receptorokról, a gyulladásos bélbetegségek immungenetikájáról, illetve az immunológiai labordiagnosztika szerepéről a gasztroenterológiában. Ezt a gyulladásos bélbetegségekkel foglalkozó blokk követte. Ebéd után került sor a coeliakiával, a Helicobacter pylori-infekcióval kapcsolatos, határterületi kérdéseket taglaló előadásokra. A programot az autoimmun betegségek gastrointestinalis manifesztációjáról szóló referátumok zárták. A két társaság közös kezdeményezésére a nap befejezéseként megalakult a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Immunológiai Munkacsoportja. A munkacsoport vezetősége: Bene László, Sütő Gábor, Csiki Zoltán, Arató András, Molnár Tamás. A kezdeményezés 2004 novemberében Debrecenben kétnapos konferencia keretében folytatódott. 2005 őszén Pécsett tervezzük újabb összejövetelünket.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Az Európai Reumaliga VI. kongresszusa Bécs, 2005. június 8–11.

SZEKANECZ Zoltán

Az Európai Reumaliga - EULAR - 2005-ben immár hatodik kongresszusát tartotta; az EULAR továbbra is a reumatológia és klinikai immunológia első számú európai rendezvénye. Bár a helyszín közelsége, a pálmafák és a tenger hiánya valószínűleg nem elégítette ki a kongresszusi turisták igényeit, honfitársaink ismét igen nagy számban vettek részt a tudományos rendezvényen. Mint minden évben, idén is bejelentették, ez az eddigi legnagyobb ilyen kongresszus: több mint 9000 regisztrált résztvevő mellett a jelentkezők összesen 2600 absztraktot nyújtottak be, ebből 1700-at, tehát a jelentkezések 2/3-át fogadták el. Ezek a számok is jelzik, hogy egyrészt a résztvevők nagy többsége (háromnegyede) csak passzív szemlélő, s a színvonal emelkedik: a bejelentett prezentációk egyharmadát kénytelenek elutasítani.

Magyar Immunológia

2005. OKTÓBER 10.

Vírusokkal végzett daganatkezelés

PÁLÓCZI Katalin

Joseph G Sinkovics, Joseph C Horvath: Viral therapy of human cancers 829 oldal New York: Marcel Dekker; 2005. A könyv szerkesztői - a világ vezető orvos-mikrobiológusai és immunológusai - a dél-floridai egyetem (Tampa, Florida) és az MD Anderson rákközpont munkatársai (Houston, Texas). A könyv további 27, az adott tudományterületen elismert és szakmailag kiváló szerző együttműködésével készült. Az összességében csaknem 30 szerzős könyv úttörő munkának számít azon az új területen, amelyen a vírusokat mint onkolitikus és tumorellenes ágenseket ismerhetjük meg, betekintést nyerve ezzel a humán rákbetegségek egyik új, potenciális gyógyítási területére.