Gondolat

Lehet-e biztonságosan vezetni centrális látótérkieséssel?

2013. MÁRCIUS 07.

Szöveg nagyítása:

-
+

A populáció öregedésével egyre több az életkorral és a maculadegenerációval összefüggő látáskárosodás. Maculadegeneráció és más betegségek esetén irreverzíbilis centrális látótérkiesés alakul ki. A látótér nagy jelentőségű a mozgás érzékelésében és a biztonságos autóvezetésben. Sok országban azonban csak a látásélesség alapján ítélnek a jogosítvány meghosszabbításáról. A szerzők 28, centrális látótérkiesésben szenvedő beteg autóvezetési képességeit tesztelték. A vizsgálatot 11 beteg (kétoldali centrális látótérkiesés, hét esetben életkorral összefüggő maculadegeneráció, egy esetben Stargardt-betegség miatt) és 11 kontroll fejezte be. a tesztelés előtt a betegek esetében feltérképezték a látóteret, meghatározták a centrális scotoma nagyságát és a laterális preferált retinalis locus helyét. Szimulációs vezetési tesztet végeztek, mérték a gyalogosok észrevételéhez szükséges időt. A kontrollokhoz képest centrális scotoma esetén a résztvevők szignifikánsan lassabban reagáltak a virtuális gyalogosokra (reakcióidő 3,35 vs. 1,27 másodperc) és több vitruális gyalogost nem is vettek észre (29% vs. 3%), főleg ha azok a vak területükbe érkeztek, és inkább az autópályát, mint a városi közlekedést szimuláló helyzetben. A perifériás látás egyik legfontosabb funkciója vezetés közben a mozgásérzékelés. Centrális látótérkiesés esetén a betegek valószínűleg nem tudnka biztonságosan vezetni. A vizsgálat eredményei szerint a preferált retinalis locus és a scotoma konfigurációja nagyobb mértékben befolyásolja az autóvezetési teljesítményt, mint a látásélesség. A neurológusoknak és a szemészeknek, akik egyre több idős beteggel találkoznak, gyakorolniuk kell a látótér konfrontációs vizsgálatát, és más teszteket is alkalmazniuk kell a látótérkiesések kimutatására, például a színérzékelés vizsgálatát és az Amsler-rácsot. Journal Watch Neurology February 5, 2013 Bronstad PM et al. Driving with central field loss I: Effect of central scotomas on responses to hazards. JAMA Ophthalmol 2013 Jan 17; [e-pub ahead of print]. (https://archopht.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1557937) Dr. Lipták Judit 2013. március 7.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.