Lege Artis Medicinae - 2005;15(11)

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Épp olyan esendő…

VÁRADI András

Molnár Ferenc Szülõfalum, Pest című írásában szerepel: „Boldogult Hegedűs Gyula, a nagy színész betegnek érezte magát, és elment Korányi Sándor professzorhoz. A professzor megvizsgálta és leültette magával szemben egy karosszékbe. Kedves Hegedűs úr - mondta neki -, ez egy furcsa véletlen: önnek ugyanaz a betegsége van, mint nekem. Első rendeletem az, hogy nem szabad többé szivaroznia.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A fertőzések megelőzésének lehetőségei krónikus hepatitis és cirrhosis esetén

PÁR Alajos, NEMESÁNSZKY Elemér

Krónikus májbetegségekben szenvedőkön - főleg időseknél - a károsodott immunválasz miatt gyakran fordul elő a kórlefolyást súlyosbító fertőzés, s ez sokszor nem kap figyelmet a gyakorlatban.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A pegilált interferon-alfa-2aés ribavirinkezelés hatékonysága krónikus C-vírus-hepatitises betegeken Az első hazai tapasztalatok egy multicentrikus, nyílt, prospektív vizsgálat alapján

TORNAI István, DALMI Lajos, GERVAIN Judit, HORVÁTH Gábor, NAGY István, NEMESÁNSZKY Elemér, RIBICZEY Pál, TELEGDY László, VÁRKONYI Tibor, WERLING Klára

A hepatológia legnagyobb kihívása napjainkban a hepatitis C-vírus-fertőzésben szenvedő betegek kezelése.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A tiotropium hatása a tüdő-hiperinflációra, a terhelési toleranciára és a dyspnoéra COPD-ben

NAGY László Béla

A tiotropium naponta egyszer adagolandó, inhalációs antikolinerg gyógyszer (a muszkarinreceptorok M3-as altípusának szelektív antagonistája), alkalmazása tartós bronchodilatatiót eredményez, ami a krónikus obstruktív légúti betegségben (COPD) szenvedő betegek életminőségét jelentősen javítja.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A szelektív α1-adrenoreceptor-antagonisták a cardiovascularis medicinában

RÓNASZÉKI Aladár

A hypertonia korszerű kezelésében a szelektív α1-adrenoreceptor-antagonisták ma is jelentős szerepet játszanak. A hatékony vérnyomáscsökkentés mellett számos előnyös, járulékos hatásuk révén sok társbetegséget (diabetes mellitus, atherogen dyslipidaemia, obliteratív érbetegség, prostatahypertrophia, erectilis diszfunkció) is kedvezően befolyásolnak.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A hólyagnyaki obstrukció okozta alsó húgyúti panaszok gyógyszeres kezelése Kockázati tényezők és mellékhatások

KARSZA Attila

A prostata jóindulatú megnagyobbodásával öszszefüggésbe hozható alsó húgyúti panaszok miatt szenvedő beteg elsődleges elvárása, hogy a számára felajánlott gyógykezelési forma gyors és hatékony legyen, s minél kevesebb mellékhatással járjon.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Az interferonkezelés pszichiátriai mellékhatásainak szűrése kérdőíves módszerrel

GAZDAG Gábor, SZABÓ Zsuzsa

Az interferon számos onkológiai, hematológiai és virális betegség hatékony kezelési módja, ám alkalmazása során súlyosabb mellékhatások is előfordulhatnak. Leggyakrabban pszichiátriai tünetek megjelenésével kell a kezelőorvosnak számolnia.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Endoszkópos terápiára rezisztens, életet veszélyeztető oesophagusvarix-ruptura ellátása

ERŐSS Bálint Mihály, SZÉKELY György, SIKET Ferenc, LÁZÁR István

A májcirrhosis súlyos szövődménye a májelégtelenség és a portalis hypertensio. Ez utóbbi következményeként alakul ki az oesophagusvarix és a sokszor terápiarezisztens ascites.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

MERCURY I (Measuring Effective Reductions in Cholesterol Using Rosuvastatin Therapy I)

NAGY Viktor

A statinok cardiovascularis betegségek prevenciójában való alkalmazása mára bevonult a mindennapok orvosi gyakorlatába. Még az is lehetséges, hogy az emberiség történetében beszélhetünk egy statin előtti és egy statin utáni szakaszról...

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A fekélybetegség - tények és kérdések

PAPP János

Tisztelt Szerkesztőség! Az utóbbi két évtizedben a Helicobacter pylori (H. pylori) felfedezésével és a H2-receptor-blokkolók, majd a protonpumpagátlók széles körű alkalmazásával tengernyi elméleti ismeret zúdult a gyakorló orvosokra.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Májtranszplantációt követő szepszissel összefüggő tényezők

NEMES Balázs, SÁRVÁRY Enikő, SÓTONYI Péter, GERLEI Zsuzsanna, DOROS Attila, GÁLFI Zsuzsanna, FEHÉRVÁRI Imre, FAZEKAS Jenő, KÓBORI László

A szerzők 1995 és 2004 között 199 orthopticus májtranszplantációt végeztek. Nemzetközi kritériumok szerint diagnosztizált szepszis 45 esetben fordult elő; közülük 33 beteg intenzív osztályon halt meg.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

FÓKUSZBAN A HEPATOLÓGIAI BETEGSÉGEK

WERLING Klára

- Különösen a különböző szűrővizsgálatok során készült laboratóriumi leletekben egyre gyakrabban szembesülök egészségesnek gondolt egyének kóros májfunkciókra utaló paramétereivel. Ha az anamnézis, a fizikális státus nem utal máj eredetű betegségre, hogyan derítsük ki a kórokot? Mikor indokolt a hepatitisvírusok tesztelése? Milyen tanácsot adhatok ilyen esetekben?

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Mestermű vagy hamisítvány? A Morelli-módszer

NÉMETH István

A késő középkori vagy a reneszánsz festészet egyes alkotásait, szignatúra hiányában még manapság sem mindig sikerül teljes bizonyossággal valamely ismert művész nevéhez kötni. Könnyen elképzelhető, mennyivel nehezebb lehetett mindez több mint száz évvel ezelőtt, amikor a kutatók lényegesen kevesebb technikai segédeszközzel rendelkeztek, s az esetleg fennmaradt írásos dokumentumokon kívül csak saját szemükre, illetve megérzéseikre hagyatkozhattak.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Orvosi evészet...

GRÉTSY Zsombor

A medicinával és társtudományaival kapcsolatos lexikális, konkrét szakmai vagy kiegészítő ismeretek, a szavak, nevek, műalkotások vagy épp anekdoták s mindenféle egyéb érdekességek tárháza egyszerűen kimeríthetetlen, s ez a tény óhatatlanul játékra is sarkallja az emberi elmét. Játékra gondolok, szellemet frissítő, kellemesen szórakoztató, a látókört szélesítő vagy a már rég tanultak újraelevenítését szolgáló nagybetűs játékra!

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Hemingway és a császármetszés

SZABÓ András

Az anyaság, a terhesség, a szülés a közvélekedés szerint nagyon is konvencionális és hétköznapi történések, amelyekkel valamilyen vonatkozásban minden ember szinte nap mint nap találkozik. Mégis ritkaságnak számít - főként a legújabb korban - művészeti ábrázolásuk, megjelenítésük. Melocco Miklós, aki több állapotos nőt és szülést ábrázoló szobrot is készített, mondta egy interjúban: „Nem értem, hogy másokat miért nem izgat annyira, mint engem. Lehet, hogy nemcsak a keresztény szemérmesség, nemcsak a külső cenzúra tehetett arról, hogy a willendorfi Vénusz után szinte egyáltalán nem voltak termékenységábrázolások? Talán nem tartották a terhes nőt szépnek. Vagy nem tartották képnek.”

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Ha az idő pénz, másét ne költsük!

MATOS Lajos

Nagyon vártam a tudományos ülésszakot, amit már az előzetesen elküldött programban kinéztem magamnak: érdekes téma, kiváló előadók - igazi intellektuális élménynek ígérkezett. Kellett is várnom, mert az előző szekció alaposan elhúzódott. Amikor az általam kiválasztott műsor kezdődött volna, még akkor kezdte mondókáját az előző programpont utolsó előadója, aki kicsit hosszan beszélt, de akkor már mindegy volt, csak ültünk és hallgattunk.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Egy angyal emléke Alban Berg élete

MALINA János

„A zsúfolásig megtelt teremben, a sokaság közepén, ült egy húszéves fiatalember, aki úgy festett, mint egy angyal. A világ csak évtizedekkel később tudta meg, milyen életre szóló hatással volt rá a darab, az előadás… A fiatalembert Alban Bergnek hívták.” E sorokat egy fiatal bécsi színésznő, Mathilde (Tilly) Newes írta le emlékirataiban, Frank Wedekind Pandora szelencéje című darabjának 1905-ös bécsi bemutatójára emlékezve.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Az a nap és az az este

PINTÉR László

- Billeg. Te ezt hogy nem látod? Nincs szemed? Nem baj, van nekem helyetted is. - Az isten szerelmére, hiába billeg, ha egyszer be lesz építve. Akkor majd nem fog billegni. A fene abba a rohadt fürdőkádba, nekem négy órakor a rendelőben kell lennem, és előtte még meg kell néznem egy beteget! - Háromnegyed három van. Bőven van még időd - és az eladókhoz fordult. - Vegyenek le még egyet! Ennek sérült a zománca. Mutassa a következőt!

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

Haiti naplóm margójára

DOLINAY Tamás

Kinn esik. Július vége van, és én egy fülledt szobában ülök a klinikán. Ügyeletes vagyok. Vége a reggeli vénás injekciózásnak, és lassan szürcsölöm az ásványvizet. Arra gondolok, hogy nem is olyan régen ugyanezt tettem egy Boutilliers nevű faluban, a világ végén, ahol öszvér a helyi Mercedes, és papája terem az út szélén. Ott is ilyen meleg volt, és ott is átkoztam az egészségügyet, hogy nem teremt emberibb körülményeket betegnek és gyógyítójának. Persze Haitin nincs általános egészségügyi ellátás.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A testüregben hagyott idegen test megítélése egy nemzetközi felmérés tükrében

SÓTONYI Gergely

A gyógyító orvosi tevékenységben gyakorlatilag minden beavatkozás kockázattal jár. A kockázat - általánosságban - valamely tevékenységgel, cselekvéssel együtt járó eredménytelenség, károsodás vagy veszély bekövetkezésének lehetőségét jelenti. Bármely, a tudomány állásának megfelelő, a szakma szabályai szerint végrehajtott orvosi beavatkozás is eredmény nélkül maradhat vagy éppen károsodást, veszélyt, legsúlyosabb esetben halált okozhat.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

A vizualitás ábécéje

FERENCZI Andrea

Rudolf Arnheimnek már a születési éve - 1904 - is figyelemre méltó, hiszen ebben az évben nyitja meg kapuit a pennsylvaniai Pittsburghben az első nyilvános mozgóképszínház; ekkor festi meg Cézanne a Mont Sainte Victoire-t; s ez többek között Salvador Dalí, Vladimir Horowitz és Teng Hsziao-ping születésének éve is. A vizuális élmény először a hetvenes évek elején vált hozzáférhetővé a magyar olvasók számára, ám a szerző azóta jelentősen átdolgozta művét, amit az Aldus Kiadó az elmúlt év végén jelentetett meg.

Lege Artis Medicinae

2005. NOVEMBER 20.

„Ne mondjanak le rólunk!” Beszélgetés Spóner Hajnalkával, a Magyar Tüdőátültetettek Országos Sportés Érdekvédelmi Egyesületének elnökével

GYIMESI Andrea

Huszonhárom éves korában primer pulmonalis hypertoniát diagnosztizáltak, amelyre az egyetlen gyógymód a tüdőátültetés volt. A műtét átlagos túlélési idejét másfél-két évben határozzák meg a szakorvosok, ő az 1999. őszi műtét óta aktív életet él, sportol, létrehívta a Magyar Tüdőátültetettek Egyesületét, külföldi kapcsolatokat épít, pályázik, intézi e szervezet ügyeit. A Szabolcs utcai klinika szakorvosával, Préda István professzorral közösen alakították a magyar betegek tüdőtranszplantációjának útját, amely Bécsbe vezetett. Magyarországon azóta sem végeznek ilyen műtétet