Lege Artis Medicinae - 2005;15(08-09)

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Magyar egészségügy Jövőkép 2005-ben

FRENKL Róbert

Nem éreztem semminemű büszkeséget, netán elégtételt, amikor a 2002-2006-os kormányzati ciklus derekán - a rendszerváltás óta először éltük át ezt - változott a miniszterelnök személye és az új program körvonalazásakor elhangzott, ebben a ciklusban már nem várható jelentős egészségügyi reform.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Biventricularis pacemaker-terápia Új lehetőség a szívelégtelenség kezelésében

BŐHM Ádám

A biventricularis pacemakerkezelés új terápiás lehetőség a közepes vagy súlyos szívelégtelenségben szenvedő, balszár-blokkos betegek számára. A szív reszinkronizációja az energiafelhasználás csökkenése mellett javítja a hemodinamikai viszonyokat.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

ICARUS (Insulin CARotids US Scandinavia)

MATOS Lajos

Kezelés: Napi 50 mg losartan vagy napi 50 mg atenolol. Kezelt személyek: Hypertoniás betegek, akiknél az EKG-n balkamra-hypertrophia jelei voltak láthatók. Eredetileg a LIFE tanulmány betegei közül vontak be 99 személyt ebbe a vizsgálatba.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Csont az érben - zsír a csontban? A vascularis kalcifikáció elmélete és klinikuma

SPEER Gábor, LAKATOS Péter

Már a XIX. században Virchow leírta a szívbetegekben észlelt szöveti kalcifikáció jelenségét. A szerzők bemutatják, hogy a cardiovascularis rendszer kalcifikációja - amely a szív- és érbetegségek mortalitásának rizikófaktora - a csontképzéshez teljesen hasonló mechanizmussal megy végbe.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Utazási orvostan a háziorvosi gyakorlatban

FELKAI Péter, KOVÁCS Erzsébet

Az utazási orvostan mint interdiszciplináris tudományág, szervezési szempontból a biztosítási orvostanhoz kötődik, ugyanakkor felöleli az egyes klinikai szakágak utazáshoz fűződő tudományos eredményeit is.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Tudományos tallózó

Összefüggés az alkoholfogyasztás és a pitvarfibrilláció között Frost L, et al. Arch Intern Med 2004;164:1993-8. Nagy mennyiségű alkohol fogyasztása pitvarfibrillációt válthat ki (úgynevezett hétvégi szív szindróma). De növeli-e a pitvarfibrilláció kockázatát a rendszeres, mérsékelt alkoholfogyasztás? Ennek tisztázására a szerzők prospektíven követtek 47 949 vizsgálati alanyt, akik nem szenvedtek ismert endokrin vagy cardiovascularis betegségben (a hypertonia kivételével).

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Hallókészülékes rehabilitáció gyermekés felnőttkorban Indikációk, lehetőségek, gondozás

REJTŐ Kálmán

Az utóbbi évtizedben igen sokat változott a nagyothallás típusának mielőbbi pontos kiderítése és az annak megfelelő - műtéti vagy konzervatív, hallókészülékes - terápia.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Mágneses rezonanciás vizsgálat a hasi diagnosztikában

PALKÓ András

A hasi képalkotó diagnosztikában ma már jelentős szerepet játszik a mágneses rezonanciás (MR-) vizsgálat, hiszen rendelkezésünkre állnak azok a gyors mérési szekvenciák, amelyek segítségével mozgási műterméktől mentes, jó minőségű, információgazdag képeket tudunk előállítani a hasi parenchymás szervekről és a gyomorbél traktus legtöbb szakaszáról is.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

A gastrooesophagealis reflux betegség kezelésének hatása az asthmás köhögésre

BÖCSKEI Csaba, VICZIÁN Magdolna, BÖCSKEI Renáta, HORVÁTH Ildikó

Jól ismert, hogy a gastrooesophagealis reflux krónikus köhögést okozhat, valamint hogy a légúti asthma rosszabbodásának, exacerbatiójának gyakori kísérője. Prospektív vizsgálatot végeztünk, hogy megállapítsuk a gastrooesophagealis reflux betegség klinikai jelentőségét krónikusan köhögő asthmás betegek csoportjában, és elemezzük az időbeni kapcsolatot a refluxesemények és a köhögés között, valamint hogy felmérjük az esomeprazolkezelés hatását a légúti tünetekre és a légzésfunkciós paraméterekre.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Gastrointestinalis vérzés ritka okai

TAHIN Balázs, TÓTH Csaba, KOVÁCS Attila, DOBOS András, DÖBRÖNTE Zoltán, NAGY Lajos, TARABÓ Zoltán, MÁRKUS Béla, GARZULY Ferenc

A gastrointestinalis vérzés megszüntetésére irányuló erőfeszítés eszközös beavatkozások, sőt, műtét ellenére sem jár mindig sikerrel. Ezzel a lehetőséggel fokozottan kell számolnunk ritka betegségek esetén.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Életmentő lehetőség a szívbeteg újszülöttek ellátásában

TÁLOSI Gyula, KATONA Márta, RÁCZ Katalin, KERTÉSZ Erzsébet, ONOZÓ Beáta, TÚRI Sándor

Születés után - a méhen kívüli életre való átállásban - meghatározó jelentőségű a ductus arteriosus Botalli elzáródása. Ez a vezeték az ébrényi életben a két fő ütőeret köti össze, majd a születés után már az első percekben nagyfokban, s pár óra múlva véglegesen elzáródik.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

Szezonális légúti allergiák

SZALAI Zsuzsanna

Az allergia napjainkra népbetegséggé vált, becsült adatok szerint a fejlett világ lakosságának 10- 30%-a valamilyen atópiás-allergiás megbetegedésben szenved. Mai ismereteink szerint az atópia az IgE típusú ellenanyag szokványos környezeti allergénekkel szembeni excesszív termelésére való hajlamot jelent.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

A cukorbetegek gondozásának leggyakoribb problémái

SEBESTYÉN Júlia

A diabetes mellitus incidenciájának és prevalenciájának emelkedése növekvő népegészségügyi feladatot jelent. A 2-es típusú diabetes mellitus leggyakrabban metabolikus szindróma részeként jelenik meg, a várható macro-, microangiopathiás és polyneuropathiás szövődmények miatt a legnagyobb cardiovascularis morbiditást és mortalitást okozza.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

FÓKUSZBAN A KARDIOLÓGIA

PRÉDA István

- A hypertoniabetegség - úgy tudjuk - döntő részben esszenciális eredetű. Ma, amikor az arteria carotis Doppler-vizsgálata a napi rutindiagnosztikai eljárások közé tartozik, átértékelődik-e ez az arány?

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

A házastársi stressz, a depressziós tünetek és a cardiovascularis vulnerabilitás összefüggései nőknél

BALOG Piroska, MÉSZÁROS Eszter

A házastársi stressz és a depresszió egymástól függetlenül is a szív- és érrendszeri megbetegedések biopszichoszociális rizikófaktorainak bizonyultak, ugyanakkor interakciójuk is növeli a cardiovascularis sérülékenységet.

Lege Artis Medicinae

2005. SZEPTEMBER 20.

A kutatás mint "áramlás" - Beszélgetés Csermely Péterrel

GYIMESI Andrea

Csermely Péter biokémikust, a Semmelweis Egyetem Orvosi Vegytani, Molekuláris Biológiai és Patobiokémiai Intézetének professzorát a tudományos kutatói utánpótlás neveléséről, az új nemzedékről és a hálózatkutatásról kérdezte folyóiratunk munkatársa.