Lege Artis Medicinae - 2014;24(04)

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Antitesthiányos kórképek, kivizsgálás, terápia

MOSDÓSI Bernadett, NYUL Zoltán

A veleszületett antitesthiányos betegségek a leggyakoribb primer immunhiányos betegségek. Ezt a heterogén betegségcsoportot elégtelen antitesttermelés jellemzi, mely a B-sejt-differenciálódás genetikai rendellenességéből vagy a B- és T-sejt közötti interakció zavarából származik.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

A dongaláb kezelése Ponseti-módszerrel

KISS Sándor, TEREBESSY Tamás, HORVÁTH Nikoletta, DOMOS Gyula, GRESITS Orsolya, SZŐKE György

A veleszületett dongaláb súlyos fejlődési rendellenesség, kezelés nélkül a beteg a külső lábélen tud csak járni, a talp az ellenoldal felé fordul. A fiatal életkorban (általában egyhetesen) elkezdett redressziós gipszeléssel, majd a féléves kor körül elvégzett kiterjedt műtéttel (Achilles-ín-hosszabbítás, felső és alsó ugróízületi capsulotomia) többnyire jó eredményt tudtunk elérni.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Invazív és hordozott Streptococcus pneumoniaeizolátumok vakcinalefedettsége Magyarországon

TÓTHPÁL Adrienn, LAUB Krisztina, KARDOS Szilvia, NAGY Károly, DOBAY Orsolya

Magyarországon 2014. július 1-jétől válik kötelezővé a Streptococcus pneumoniae elleni védőoltás a csecsemők, kisgyerme - kek számára. A pneumococcus elleni konjugált védőoltás bevezetését követően a pneumococcus-szerotípusok eloszlása hazánkban is jelentősen megváltozott.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Humán bázis-bolus inzulinkezelési rendszerről analógra váltás, a klinikus szemével

KIS János Tibor

A 2-es típusú cukorbetegek kezelése során a korai inzulinkezelés bevezetése javítja a β-sejt-funkciót, lassítja a betegség progreszszióját és hosszú távon is eredményesen javítja a glykaemiás értékeket. Ezekben az esetekben is a bázis-bolus inzulinkezelési rendszerrel érhetőek el a legszigorúbb glykaemiás célértékek.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Diagnosztikus nehézségek adolescens lymphomás betegünknél

MAGYARI Ferenc, RAJNAI Hajnalka, BARNA Sándor, MILTÉNYI Zsófia, VÁRÓCZY László, CSOMOR Judit, UDVARDY Miklós, ILLÉS Árpád

A diffúz nagy B-sejtes nem- Hodgkin-lymphoma és a klasszikus Hodgkin-lymphoma (DLBCL-HL) közötti átmeneti típusú lymphoma egy ritka, sajátságos klinikai, morfológiai és immunfenotípussal rendelkező, korábban a szürkezónalymphomák csoportjába sorolt DLBCL altípus.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Fókuszban a vírushepatitisek: a hepatológusok konferenciájának üzenetei a szűrésrõl, a diagnosztikáról és a hatékony kezelések lehetõségeirõl

NEMESÁNSZKY Elemér

Az utóbbi évek bámulatos paradigmaváltást eredményeztek a krónikus vírushepatitises betegek gyógyítása terén. Szinte minden kongresszuson, minden folyóiratban olyan újabb és újabb eredményeket ismertetnek, melyek azt a megállapítást igazolják, hogy a „báránybőrbe bújtatott farkas” által okozott veszélyek elháríthatók, a hepatotrop vírusokkal fertőzött betegek meggyógyíthatók.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Fulvesztrantterápia eredményezte hosszú progressziómentes idõszak kiterjedt, tünetet adó áttétes emlõrák esetén

KÓSZÓ Renáta, KAHÁN Zsuzsanna

Az endokrin terápia a hormonkezelésre igazoltan érzékeny, ösztrogénreceptor- (ER) és progeszteronreceptor (PR) -po - zitív emlőrákok esetében hatékony, jól tolerál - ható, egyszerűen alkalmazható és viszonylag olcsó kezelési lehetőség.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

A gyógyító környezet: A pszichiátriai intézménykertek fejlesztésének tájépítészeti vonatkozásai

VEISZ Adrienn, ILLYÉS Zsuzsa

Kutatások szerint az embert körülvevő környezet jelentős hatással van az egyén közérzetére, jólétérzetére és befolyásolhatja egészségi állapotát. A tágas, jól fenntartott, egészséges növényzettel dúsan borított területnek már a látványa is erősítheti az emberi szervezetet, így a betegek számára is előnyös lehet a gyógyulás elősegítése szempontjából.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Toulouse-Lautrec világa - Litográfiák a Szépművészeti Múzeumban

NAGY Zsuzsanna

Henri de Toulouse-Lautrec (1864-1901) születésének 150. évfordulója alkalmából nyíló kiállítás a Szépművészeti Múzeum Grafikai Gyűjteményéből mutat be gazdag válogatást.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

A ritka betegségek kutatásának dilemmái

VARGA Orsolya

Az Európai Unió (EU) ajánlást intézett a tagállamokhoz 2009-ben, hogy 2013 végéig dolgozzanak ki és hajtsanak végre nemzeti terveket a ritka betegségek leküzdése céljából. Magyarország ennek eleget téve, 2013. október 25-én mutatta be a Ritka Betegségek Nemzeti Tervet a második nemzetközi EUROPLAN konferencián.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Az inzulin felfedezésének kultúrtörténete

FELKAI Péter

Időszámításunk kezdete előtt 1500 évvel, I. Imhotep uralkodásának 9. évében, az ősi Egyiptomban keletkezett az egyik legrégebbi orvosi könyv, az Ebers-papirusz.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Egészség, boldogság és jóllét összefüggései a modern társadalomban

PIKÓ Bettina

Fellini 8 és 1/2 című filmjében a főhős, Guido elmegy a bíboroshoz, és így szól: „Eminenciás uram, én nem vagyok boldog.” Mire a bíboros a következőképpen válaszol: „Miért akarsz boldog lenni, fiam? Nem ez a feladatod az életben.Fellini 8 és ½ című filmjében a főhős, Guido elmegy a bíboroshoz, és így szól: „Eminenciás uram, én nem vagyok boldog.” Mire a bíboros a következőképpen válaszol: „Miért akarsz boldog lenni, fiam? Nem ez a feladatod az életben.

Lege Artis Medicinae

2014. ÁPRILIS 20.

Neuroetika

SZEBIK Imre

Az 1990-es évek kezdetekor felbukkanó neuroetika- fogalom egy új tudományterületet jelöl az etikán belül. Sokan megkérdőjelezik azt, hogy valóban új kérdéseket vet-e föl a neuroetika, hiszen a tudatállapot módosítása, az önmagunkról való gondolkodás, a test és lélek problematikájának filozófiai, etikai kérdései már évezredek óta foglalkoztatják az emberiséget.