Lege Artis Medicinae - 2012;22(10-11)

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Örökletes betegségek a szülészetinőgyógyászati praxisban - jogi, etikai dilemmák

MARTON István, ELEKES Tibor, CSERMELY Gyula

Évszázadokon keresztül egy-egy közösségben a társadalmi kapcsolatok alapját olyan megbecsült hivatások szereplői és képviselői jelentették, mint a tanító, pap, orvos. A napjainkban kialakult társadalmi bizalmi válság következtében ez az érték - a hitelesség - elveszett.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

A szűrővizsgálatok daganatbiológiai alapja: a rosszindulatú daganatok fejlődéstörténete

DÖBRŐSSY Lajos, KOVÁCS Attila, BUDAI András

A rosszindulatú daganatok kifejlődése időben elhúzódó, több szakaszos folyamat. A klinikai tünetek és szubjektív panaszok megjelenését szabályszerűen megelőzi a preklinikai kimutathatóság szakasza, amely alatt a tünetmentes daganat már jelt ad magáról; ez a szakasz alkalmas szűrővizsgálatokra.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Kórházi antibiotikum-politika, 2012

RÓKUSZ László

A kórházi patogének antimikrobás gyógyszerek iránti növekvő rezisztenciája és az ezzel kapcsolatos morbiditási és halálozási arány világszerte jelentős problémát jelent. Az új antimikrobás készítmények fejlesztése lassú.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Alkalmas-e a menopauzális hormonterápia cardiovascularis prevencióra?

LÁSZLÓ Ádám

A menopauzát követő tüszőhormonhiány következtében a nők körében gyakoribbá válnak a coronariabetegségek és a szívinfarktus, ezért ezek megelőzésére és a menopauzális tünetek kezelésére korábban kiterjedten használták a hormonpótló kezelést.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

A DPP-4-gátló sitagliptin helye a 2-es típusú diabetes terápiájában, az új irányelvek tükrében

HIDVÉGI Tibor

A 2-es típusú diabetes globális közegészségügyi veszéllyé vált, valamennyi nemzet gazdaságát fenyegetve, a gyors városiasodás, a táplálkozási szokások megváltozása, a mozgásszegény életmód, és az obesitas eredményeként.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Lehet-e a háziorvosnak szerepe az emésztőszervi daganatok megelőzésében?

MAGYAR Anna

A jövő medicinája a megelőzés tudománya lesz. A kiemelkedő halálozásért felelős leggyakoribb népbetegségek a fertőző, szív- és érrendszeri, daganatos betegségek. A fertőző betegségek XX. században induló és napjainkban is fejlődő, elsősorban védőoltások útján történő, sikeres megelőzése jelentősen visszaszorította morbiditásukat, halálozásukat.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

A nebivolol és a carvedilol hatása a balkamra-funkcióra és a terhelési kapacitásra

LIPTÁK Judit

A szívelégtelenség súlyos problémát jelent a fejlett országokban. A prognózis a gyógyszeres terápia fejlődése ellenére igen rossz. Az egyik fő kórélettani folyamat szívelégtelenségben a szimpatikus idegrendszer aktivációja, és a keringő katekolaminok szintjével arányosan válik súlyosabbá a betegek állapota.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

A magas vérnyomás kezelése carvedilollal, friss eredmények

LIPTÁK Judit

Az artériás hipertenzió a stroke, a coronariaesemények és a veseelégtelenség fontos kockázati tényezője. A European Society of Hypertension/European Society of Cardiology irányelvei szerint monoterápiával kell kezdeni a kezelést I. stádiumú hypertonia, enyhe vagy közepes cardiovascularis kockázat vagy <140/90 Hgmm-es célvérnyomás esetén.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Szenzoros inzulinpumpa és gyakorlati alkalmazása

KÁNTOR Irén

A diabetes egyike a leggyakoribb krónikus betegségeknek. A technológia fejlődése egyre kifinomultabb eszközöket ad a klinikus kezébe az 1-es és 2-es típusú diabetes kezelésére. A folyamatos subcutan inzulininfúzió, amit inzulinpumpának is neveznek, lehetővé teszi a kifinomult inzulinadagolást: bázis- és/vagy bolusinzulin vonatkozásában egyaránt.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Elastofibroma

KRUTSAY Miklós

Az elastofibroma (elastofibroma dorsi) ritkán előforduló, jellegzetes anatómiai lokalizációjú, daganatszerű, fibrolipomatosus hyperplasia, amely sajátságos rugalmas elemeket tartalmaz. Elsőként Järvi és Saxén írták le 1961-ben. Enzinger és Weiss szerint 1988- ig körülbelül 100 elastofibromát ismertettek.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Sikeres goszerelinkezelés metasztatikus emlőrákban

BÍRÓ Mátyás, BÜDI László

A 44 éves nőbeteg kórelőzményében jelentősebb betegség nem szerepel. 2006- ban a jobb emlő belső kvadránsainak határán észlelt tapintható elváltozás miatt indult kivizsgálása, mely során core-biopsziával alátámasztott axillaris nyirokcsomó-metasztázist adó emlőtumor igazolódott.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Daumier és Cézanne - tárlatok Budapesten

NAGY Zsuzsa

A 2012-es õszi kínálat műfajilag is igen gazdag, például két most megnyíló kiállítás is foglalkozik a politikai karikatúrák műfajával.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Önkéntesség és írói karrier

GERLINGER Imre

George Orwell (1903-1950) generációjának politikailag talán legtisztábban látó írója volt. Olvasói számára szerencsés körülmény, hogy írásai könnyen érthetőek és rendkívül élvezetesek. Világos, lényegre törő prózájában darabjaira zúzta a zsarnokság ideológiáját, és mesterien ábrázolta a totalitárius berendezkedésű államok működésének mechanizmusát.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Szülésábrázolás a 20-21. század képzőművészetében

SZABÓ András

A szülés a mindennapok igen gyakori, nagyon is konvencionális történése, alapvető része az emberi létnek. Ábrázolásával mégis alig találkozunk a képzőművészetben, kultúrkörünkben szinte tabunak számít.

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Egy magyar medikus II. Katalin udvarában - Adalékok Gyöngyössi Pál karriertörténetéhez

V. MOLNÁR László

„Gyöngyössi Pál fordulatos, ellentmondásokban gazdag, magasba vezető és mégis a tragikumba hajló életével kezdődik meg azoknak a 18. században élt orvosoknak a sora, akiknek életpályája hazánkból Oroszországba ívelt”

Lege Artis Medicinae

2012. NOVEMBER 22.

Spiritualitás a gyógyításban: áldás vagy átok? - Kopp Mária emlékére

PIKÓ Bettina

„Medicus curat, natura sanat” - Az orvos kezel, a természet gyógyít, ahogyan a régi latin mondás fogalmazza meg az örök bölcsességet. A gyógyításban mindig jelen van az öngyógyító folyamatok hatása, akár az immunrendszer védelmi ereje, akár új sejtek, szövetek képződése, vagy az enzimatikus-humorális válaszreakciók megváltozása révén.