Lege Artis Medicinae - 2006;16(11)

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Utógondolatok a medikalizációról

BÁNFALVI Attila

A medikalizáció különböző aspektusairól szóló konferencia-előadásaim után, ha van idő arra, hogy a hallgatóság kérdéseket tegyen fel, akkor rendszerint az elsők között hangzik el az, hogy „De mi a megoldás medikalizációra?”, vagy „Mi a teendő, hogy megállítsuk ezt a folyamatot?”.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A gastrooesophagealis reflux betegség kezelése

PAPP János

A gastrooesophagealis reflux betegség savas formájában a kezelés alapja a protonpumpagátló szerek alkalmazása. A terápia eredményességét elsősorban a tünetek alakulásán mérjük le.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A krónikus B-vírus-hepatitis kezelési lehetőségei Magyarországon

TORNAI István, NEMESÁNSZKY Elemér

Napjainkban kevesebb a kezelést igénylő, aktív krónikus B-vírus-hepatitises beteg, mint ahány krónikus C-vírus-hepatitises beteget ismerünk. A B-vírus-hepatitis kórlefolyása és következményei azonban általában súlyosabbak, ezért a betegség nem veszített jelentőségéből.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Tudományos tallózó

Egyre több adat igazolja, hogy a szoláriumozás függőséget okoz. A rendszeresen szoláriumozók gyakran többször járnak szoláriumba, mint ahányszor az a barnaság fenntartásához szükséges. Feltételezés szerint az UVsugárzás indukálta endorfin mediálhatja a szoláriumozás közbeni ellazulást, és ez fiziológiás megerősítésként is hat.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A zsírszövet patofiziológiai jelentősége Intraabdominalis elhízás

PARAGH György, KÖBLING Tamás

Az elhízás napjainkban a fejlett nyugati országokban a lakosság jelentős részét érinti. Az elhízáshoz társuló metabolikus változások eredményeként alakul ki a metabolikus szindróma tünetcsoportja, amely jelentős mértékben fokozza a cardiovascularis halálozás kockázatát.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Aszpart inzulin a diabetológiai gyakorlatban

JERMENDY György

Az aszpart inzulin (B28 Asp-inzulin) rekombináns DNS-technológiával előállított, gyors hatású inzulinanalóg, kémiai szerkezetének jellegzetessége, hogy az inzulin B-láncának 28. helyén szereplő prolint aszpartáttal cserélték ki.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Anti-IgE-terápia: újabb lehetőség az allergiás asthma kezelésére

MAGYAR Pál

Az immunglobulin E (IgE) centrális szerepet játszik a hörgőnyálkahártya-gyulladás, a légúti hiperreaktivitás patogenezisében és következésképpen a tünetek kiváltásában allergiás asthma bronchialéban.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Hepatitis C - Tények és dilemmák

LOMBAY Béla

A korábban non-A, non-B, jelenleg hepatitis C- (HCV) néven ismert, fertőző, vírusos májgyulladás kórokozóját 1989-ben azonosították. Ismeretes, hogy a fertőzöttek mintegy 80%-ában a gyulladás idült formába megy át, majd évtizedek múlva ennek talaján májzsugorodás és hepatocellularis carcinoma (HCC) alakulhat ki.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A rosiglitazon hatása a diabetes előfordulási gyakoriságára csökkent glükóztoleranciájú és növekedett éhomi vércukorszintű betegeken Randomizált, ellenőrzött tanulmány

HALMOS Tamás

Jól ismert, hogy a 2-es típusú cukorbetegség a cukorbetegek mintegy 90%-át érinti. Az idesorolható betegek legnagyobb része túlsúlyos vagy elhízott; a súlytöbblet zömmel a has területén, a zsigerek között helyezkedik el.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Val-MARC (Valsartan-Managing blood pressure Aggressively and evaluating Reductions in hsCRP)

MATOS Lajos

Kezelés: Napi 160 mg valsartan egy adagban vagy 160/12,5 mg valsartan/hydrochlorothiazid (HCTZ) naponta egyszer kéthetes bevezető időszakban. Két hét után a tünetmentes betegek gyógyszeradagját megemelték: 320 mg valsartandózisra vagy 320/12,5 mg valsartan/HCTZ adagra a következő négy hétre. Ha a vérnyomást a hatodik héten nem sikerült megfelelő értékre beállítani, a kezelőorvos újabb hat hétre a terápiát további 12,5 mg HCTZ adásával egészíthette ki.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

RIO-Europe (Rimonabant In Obesity - Europe)

MATOS Lajos

Kezelés: Rimonabant, napi 5 mg vagy 20 mg adagban. Kísérő kezelés: Csökkentett kalóriatartalmú étrend, amit úgy szabtak meg, hogy a dietetikus kiszámolta a vizsgálati alany alapanyagcseréje szerinti kalóriaigényt és abból napi 600 kcal-t levontak.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Szexuális zavarok májbetegségben

GYOVAI Gabriella

A merevedés vagy az ejakuláció zavarának jelentkezése általában megijeszti a betegeket. Menynyiben okozza ezt a májbetegség? Az életkorral jár vagy valami más kór előjele lehet? Esetleg abba kellene hagyni valamelyik fontos gyógyszer szedését?

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

FÓKUSZBAN A STEATOHEPATITIS Az olvasók kérdéseire szakértő válaszol

TORNAI István

- Az alkoholos májbetegség kialakulásánál ismert a nemek közti különbség: a nők inkább érzékenyek az alkohol toxikus hatására. Talán a steatosis kialakulása kapcsán is erről lehet szó, hiszen nőbetegek esetében gyakrabban fedezhető fel zsírmáj, mint a férfiakban. Mi ennek a magyarázata?

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A kiégés jelensége a kutatási eredmények tükrében

KOVÁCS Mariann

Nemzetközi viszonylatban a segítő foglalkozású szakemberek kiégésének óriási szakirodalma van. Magyar nyelven különösen a legátfogóbb tanulmány ebben a témakörben Fekete Sándor pszichiáter tizenöt évvel ezelőtt született írása.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Gerő Sándor emlékezetére (1904-1992)

EMED Alexander

Gerő Sándor egyetemi tanár, az orvostudományok doktora, a Budapesti Orvostudományi Egyetem III. Számú Belklinikájának igazgatója 1904. április 12-én, Budapesten született.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Fejtörő

GRÉTSY Zsombor

Ezúttal ismét egy párosítós feladattal rukkolunk elő. A dolog nagyon egyszerű: tudósok, híres orvosok neveit (számozott oszlop) kell összekapcsolni a hozzájuk tartozó ország-, illetve népnévvel (betűjelzetes oszlop).

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Rossini kedélybetegsége

KÖVES Péter

Gioacchino Rossini életútja bizonyos szempontból rendkívül különös volt. 1792-ben született, és 1828- ig, utolsó operájának megírásáig negyven művet komponált, amelyek többsége szellemes sziporkázó vígopera. Felmerült a gondolat, hogy nem szenvedett- e bifázisos affektív kedélybetegségben.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A nagy zabálás Az evés lélektana és szimbólumai

TÚRY Ferenc, PÉTER Orsolya Márta

Az ételek, az evés (vagy annak zavarai) a filmművészetben is gyakran ábrázolt tematikát képviselnek. E téren Marco Ferrerinek, a jeles olasz filmrendezőnek A nagy zabálás című, 1973-ban készült filmje klasszikussá vált.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Rengeteg tennivalóm van még... Beszélgetés dr. Csatár Évával

VARGA Brigitta

Dr. Csatár Éva sebész, belgyógyász szakorvos, proktológus - ez áll a névjegykártyán. Egy női orvos, aki az emberi szervezet egyik legkényesebb területével, a végbéllel és annak tájékát érintő betegségekkel foglalkozik... Szaktudását 30 év tapasztalatának és folyamatos továbbképzésének köszönheti. Ha megkérdezik tőle, mit tart a legfontosabbnak, mosolyogva válaszolja: „Élni és élni hagyni.”

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Cataflam Művészeti Szalon

A Novartis Hungária Kft. 2005 őszétől kezdve félévenként más és más művészeti ágban hirdeti meg a Cataflam Művészeti Szalon nevű pályázatot, amelyre orvosok nyújthatják be pályaműveiket a „fájdalom” témakörben. Az elbírálást öttagú szakmai zsűri végzi. A képzőművészeti fordulóra beküldött alkotások díjnyertesei közül mutat be néhányat válogatásunk. A 2006. szeptember közepétől december végéig tartó vándorkiállítás kórházakban és a Ráday, valamint a Scheffer Galériában tekinthető meg.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Sakk-matt

SZIGETI Zoltán

- Mondja, Füzesi, hol tanult meg ilyen jól sakkozni? - Már a gimnáziumban jó játékos voltam, a háború alatt meg állandóan játszottam. Amikor fogságba estem, már nem volt fegyverem, csak egy sakktáblát találtak nálam az oroszok.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Az orvosi tevékenység és a vírusfertőzések néhány jogi vonatkozása

BÁLINT Tamás

A betegellátás bármely területén dolgozik is az orvos, joggal félhet attól, hogy a kivizsgálás vagy kezelés alatt lévő betegnek nosocomialis úton valamilyen iatrogén fertőzést (például vírushepatitist) ad át, s így súlyosan sértené a „Nil nocere!” ősi aranyszabályát. Ám más oldalról, szerencsétlen helyzetben ennek a fordítottja is megtörténhet: a betegtől az egészségügyi személyzet felé terjedhet az ártalom.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Autoimmun pancreatitis

JAKAB Lajos

A LAM 2006. évi 6. számában jelent meg dr. Czakó László Autoimmun pancreatitis - Aluldiagnosztizált kórkép? című közleménye.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

A patogenezis jobb megismerése

CZAKÓ László

Megtiszteltetés számomra, hogy Jakab Lajos professzor úr reflektált a LAM-ban megjelent közleményemre. Köszönöm az IgG4 és a komplementrendszer kapcsolatáról tett kiegészítését. Klinikai jellegű összefoglaló munkámban nem szándékoztam kitérni a patogenezisre vonatkozó elképzelések ismertetésére.

Lege Artis Medicinae

2006. NOVEMBER 19.

Az antibiotikummellékhatás kezelése

HAMVAS József

Folyóiratukat örömmel és haszonnal forgatom, a LAM rendszeres olvasója vagyok. A 2006. júliusi számban található közlemény olvastán szeretném a figyelmet egy fontos újabb terápiás lehetőségre is felhívni.