Lege Artis Medicinae - 2006;16(12)

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Karácsony

FRENKL Róbert

Lesz-e az idén karácsony Magyarországon? És lesz-e az egészségügyben? Nem álkérdés, valódi töprengés tárgya ez.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Az endocannabinoid rendszer jelentősége

JÁRAI Zoltán

Az elmúlt két évtized cannabinoidkutatása, elsősorban az endocannabinoid rendszer felfedezése és e rendszernek a különböző súlyos betegséggel és kórállapottal való kapcsolatának tisztázása miatt, az orvostudományi kutatások egyik legfontosabb témájává vált.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Az éjszakai gastrooesophagealis reflux klinikai vonatkozásai

DEMETER Pál

Az éjszakai gastrooesophagealis reflux bizonyos sajátosságai miatt kiemelt figyelmet érdemel. Alvás alatt a refluxellenes mechanizmusok többsége csökken, ebből fakadóan a nyelőcső nyálkahártyája hosszabb ideig érintkezik a gyomorsavval, mint nappali reflux esetén.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Súlyos, terápiarezisztens asthma bronchiale

HERJAVECZ Irén, BÁNKÚTI Beáta, CSOMA Zsuzsanna

A jelentős morbiditással járó súlyos asthma bronchiale az asthmás betegpopuláció viszonylag kis hányadát érinti, akiknek a kezelése ugyanakkor különös figyelmet és innovatív kezelési formák bevezetését igényli.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A hypertonia kezelése Ajánlások a gyakorlatban

PÁLL Dénes

A magasvérnyomás-betegség az egyik leggyakrabban előforduló népbetegség, prevalenciája 25% feletti. A korszerű terápiás lehetőségek ellenére a jól kontrollált hypertoniások aránya kicsi.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Nebivolol a hypertonia és a szívelégtelenség kezelésében

JERMENDY György

A béta-receptor-blokkolók az antihipertenzív szerek és a szívelégtelenségben használt készítmények egyik jól körülhatárolt hatástani csoportját képezik.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A D-vitamin hatásai és az egyes készítmények hatékonysága

BORS Katalin

Egyre több vizsgálat támasztja alá, hogy a D-vitamin nemcsak a kalciummetabolizmus szabályozására hat, hanem számos egyéb élettani folyamatban is részt vesz.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Krónikus obstruktív tüdőbetegségben szenvedők tünethatárolt terhelési toleranciájának nyolc órán át tartó javulása A naponta egyszer adott tiotropium hatásának vizsgálata

SOMFAY Attila

A krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegek állapotromlását a légzésfunkciós paraméterek nem fejezik ki teljes mértékben. A rutin tüdőfunkció-mérésen túl, a funkcionális állapot árnyaltabb méréséhez és a terápiás intervenciók hatékonyabb megítéléséhez az American Thoracic Society és az American College of Chest Physicians közös álláspontot alakított ki.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A protonpumpagátlók csökkentik a pepticus fekély kockázatát a nem szteroid gyulladásgátlót szedő idős betegeknél

NEMESÁNSZKY Elemér

A nem szteroid gyulladásgátlókat (NSAID) és az acetilszalicilsavat tartalmazó készítményeket (Aspirin) szedők jelentős százalékában alakul ki pepticus ulcus. A patomechanizmus hátterében a gyógyszerek időskorban kialakuló megváltozott farmakokinetikája, illetve a gastroduodenalis nyálkahártya védekezőképessségének gyengülése áll.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A rosszindulatú daganatok klinikai és patológiai diagnózisa közti eltérések

KOVÁCS Attila, ILLYÉS György, SCHÖNFELD Tibor, SCHAFF Zsuzsa

Magyarországon, mint más országokban is számos alkalommal fordul elő, hogy az elhunyt beteg boncolásakor olyan betegségre derül fény, amelyet a modern klinikai diagnosztikai eszköztár ellenére sem sikerült korábban kimutatni. Jelen tanulmányunk célja a rosszindulatú daganatok klinikai találati arányának vizsgálata.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A Magyar Gasztroenterológiai Társaság 48. nagygyűlése Szeged, 2006. június 17-21.

IZBÉKI Ferenc

A magyar gasztroenterológusok e rangos eseményre eddig hagyományosan Balatonaligán gyűltek össze. Az új, méltó helyszín, a József Attila Tanulmányi és Információs Központ épülete a nemzetközi összehasonlítás próbáját is kiállta, egyúttal alkalmat kínált a kongresszus egyéb hagyományainak megváltoztatására is.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

FÓKUSZBAN A TÜDŐBETEGSÉGEK Az olvasók kérdéseire szakértő válaszol

MAGYAR Pál

- A tbc-t egy időben jó eredménnyel szanáltuk, de újabban ismét felütötte a fejét. Mi ennek az oka? Melyek azok a tényezők, illetve tünetek, amelyek összejátszása esetén fel kell merülnie friss tbc-s fertőzés lehetőségének?

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Csokoládé

MATOS Lajos, LENGYEL Margit

A Theobroma cacao, aminek terméséből, a kakaóbabból készül a csokoládé, vagy az Amazonas táján, vagy azon a területen jelent meg, ami most Mexikó déli része, illetve Guatemala. Mindez körülbelül négyezer éve történt és azóta a kakaó diadalútja töretlen.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A téli táj varázslatos világa

NÉMETH István

A polgári realizmus csúcspontjaként értékelt XVII. századi holland festészet egyik legszembetűnőbb sajátossága a világi témák, illetve hétköznapi motívumok dominanciája. Bár esetenként itt is készültek persze különféle bibliai, mitológiai vagy éppen allegorikus ábrázolások.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Rosarium parvulorum Kicsinyek rózsafüzére - szonettkoszorú

KIRÁLY Péter

Szonettkoszorú a fájdalomról egy gyakorló orvos tollából.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

„Céhünk jó hírneve rajtunk múlik” Beszélgetés Gömör Béla reumatológus professzorral

NEMESÁNSZKY Elemér

Több évtizede ismerem Gömör Bélát. Sokrétű kapcsolatunk fejlődési pontjai mind nagy ívű pályafutásának egy-egy mérföldkövéhez illeszthetők. Ennek csak leglényegesebb állomásait, a róla való kezdeti benyomásaimat idézem fel. Első találkozásunk az Orvostovábbképző Intézet falain belül történt. Gömör Béla a tudományos bizottság legfiatalabb tagjaként, mint a Reumatológiai Tanszék delegáltja, majd mint a Reumatológiai Tanszék professzora képviselte ezt a szubdiszciplínát. Élénken emlékszem, milyen nagy energiával, lelkesen küzdött szakmája színvonalának emeléséért és elismeréséért. „Szakmánk léte a tét” - így foglalta össze ekkor azt a hatalmas feladatot, amelynek irányítására felhatalmazást kapott.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Kongresszusszervező szindróma – egy új pszichiátriai zavar körvonalai

TÚRY Ferenc, STAUDER Adrienne

Az utóbbi évtizedekben jelentős erőfeszítéseket tett a pszichiátria annak érdekében, hogy a pszichiátriai diagnózisokat specifikus, objektív kritériumok alapján állapítsák meg. Ez a törekvés ahhoz vezetett, hogy számos új szindróma jelent meg a közkeletű nozológiai rendszerekben, így például az Egyesült Államokban használatos Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disordersben. Ennek rendszeres átdolgozása után a legújabb verzió a DSMIV (APA, 1994).

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

A megbocsátás művészete Michael E. McCullough, Steven J. Sandage, Everett L. Worthington: Megbocsátás. Hogyan tegyük múlt időbe a múltunkat?

FERENCZI Andrea

„Vajon mi az oka annak, hogy időnként úgy sodor magával bennünket a megbocsátásra való képtelenség, mint vihar a tengeren hánykolódó halászhajót? Küszködünk, hogy megbocsássunk, nekifeszülünk a félelmetes viharnak, miközben a gyűlölet és a fájdalom hullámai olyan erővel csapkodják a szegélydeszkákat, hogy kis híján alámerülünk. Araszolnánk előre, a szél azonban mindig visszavet. Aztán újra megpróbálunk megbocsátani. A tenger csendes, békésen ringatózunk a vízen, azt gondolván, legyőztük a vihart. Hirtelen azonban ismét az engesztelhetetlenség, a gyűlölet és a keserűség fojtogató karmai között találjuk magunkat.

Lege Artis Medicinae

2006. DECEMBER 16.

Felmegyek a miniszterhez!

KRAMER Imre

Az egészségügy gyökeres átalakításának szándékáról győzködő levelet küld az egészségügyi miniszter. Közmegállapodást, érdemi eszmecserét áhít, és ezért a legszélesebb körű társadalmi összefogásra számít. Persze nekünk, orvosoknak élen kell járnunk a változásokban.