Lege Artis Medicinae - 2008;18(03)

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Hajszolt egészség

BÁNFALVI Attila

Az élet célja az életben maradás; a medicina pedig azért kap kitüntetett szerepet, mert tőle remélünk választ az immár mindennél fontosabbá vált biológiai létünk meghosszabbítására.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Holisztikus szemléletű cardiovascularis gyógyítás

VÁLYI Péter

A holisztikus szemlélet eseményláncolatként értelmezi a szív- és érrendszeri betegségek létrejöttét, figyelembe véve a genetikai hajlamot, a szociális-gazdasági-kulturális hátteret, a környezeti tényezőket az atherosclerosis rizikófaktorainak integrált hatását, továbbá a már kialakult eltérések progressziójának gátlását és a regresszió elősegítését.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

A tüdőrák korszerű sebészi kezelése

AGÓCS László

Az egyik legrosszindulatúbb emberi daganat diagnózisának felállításakor a beteg esélye ötéves túlélésre 5-15%. Gyógyulás szempontjából az egyetlen remény a korai radikális reszekció, ami a korai diagnózissal összefüggésben csak nem kissejtes tüdőrákban valósulhat meg.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

A klinikai toxikológiai analitika célja és újabb eredményei

RÓNA Kálmán

A mérgezést okozó ismeretlen vegyület kimutatása olyan, mint tűt keresni a szénakazalban. A testnedvek és az alternatív biológiai minták kétlépcsős analízise minőségi és mennyiségi meghatározást tesz lehetővé.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Tudományos tallózó

Ajánljuk az influenza elleni oltást a kardiológiai betegeknek. Statinnal kezelt betegek izomfájdalmának enyhítése koenzim Q10-zel. Véd-e a testmozgás a térdarthrosis ellen? I dősebb korban gyakoribb a kontaktallergia.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

A nyombél- és gyomorfekély kezelése

RÁCZ István

A Gasztroenterológiai Szakmai Kollégium protokolljavaslata

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Az acne sikeres kezelése

KÖRMENDY Miklós

Ma már e betegséget illetően nem indokolt a passzivitás hiszen a kórkép valóban sikeresen kezelhető. A jól megtervezett terápia mellett serdülőkorban fontos szerepet játszanak a segítő beszélgetések is.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Fókuszban a szívelégtelenség

CZURIGA István

Olvasók kérdéseire a szakértő: dr. Czuriga István a Debreceni Egyetem, Orvos és Egészségtudományi Centrum, Kardiológiai Klinikájának osztályvezető főorvosa válaszol a szívelégtelenség témakörében. Többek között választ kapunk arra a kérdésre, hogy Mi a teendő szisztolés és diasztolés elégtelenség együttes fennállása esetén?

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Interdiszciplinaritás, munkahelyi stressz, holisztikus szemléletű ellátás

SZABÓ Nóra, SZABÓ Gábor, HEGEDÛS Katalin

BEVEZETÉS – A súlyos betegekkel foglalkozó egészségügyi szakdolgozók testi és lelkiállapota rosszabb, mint a nem súlyos betegeket ápolóké. Ebben szerepet játszhat az ápolók elégedetlensége, vitális kimerültsége, a munkahelyi stressz, a társas támogatottság, valamint szakmai és társadalmi megítélésének a mértéke. A felmérés célja két, súlyos betegekkel foglalkozó csoport – hospice-ápolók és idős betegeket ápolók – öszszehasonlító vizsgálata. Hipotézis: a hospiceápolók elégedettségük, vitális kimerültségük, társas támogatottságuk, munkahelyi stressz mértékük, valamint szakmai, társadalmi elismertségük tekintetében egyaránt kedvezőbb helyzetűek, mint az idős betegeket ellátó ápolók MINTA ÉS MÓDSZEREK – Önkitöltős kérdőíves módszerrel hospice-ápolók (N=25) és idős betegeket ellátó (N=50) ápolók körében történt meg a felmérés. A kérdőív demográfiai, szakmai és társadalmi megbecsültséggel kapcsolatos kérdéseket, elégedettség, vitális kimerültség, társas támogatás, valamint munkahelyi stressz kérdőívet tartalmazott. EREDMÉNYEK – Társas támogatottságuk tekintetében a hospice-ápolók egyértelműen kedvezőbb helyzetűek, mint az idős betegeket ellátó ápolók. Az idős betegeket ellátó ápolók munkahelyi stressz értéke nagyobb, mint a hospiceápolóké, így az idősellátásban dolgozók körében nagyobb az esély a munkahelyi stresszorok káros hatásainak érvényesülésére. KÖVETKEZTETÉSEK – A hospice interdiszciplináris szemlélete, a más (nem csupán ápolás és orvoslás) területeken tevékenykedő szakemberek elfogadása és bevonása a gyakorlati betegápolásba, a holisztikus ellátást, az ápolók elfogadását és elismerését segítheti, a nagyobb társas támogatottság révén pedig csökkentheti az ápolók munkahelyi stressz mértékét, ezzel a munkahelyi stresszorok káros következményeit. Ezért a jövőben érdemes lenne az interdiszciplinaritást kiterjeszteni, az egyes szakterületek közötti kommunikációt megerősíteni az idős betegek ellátásában, és tulajdonképpen az ellátórendszer valamennyi szintjén és területén.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Egy baktériumról Rácz István, Timár Marietta: A fekélybetegség és a Helicobacter pylori-fertőzöttség

SIMON László

Az utóbbi évek egyik legnagyobb tudományos meglepetését az okozta, hogy 2005-ben az orvosi-élettani Nobel-díjat megosztva Barry Marshall és Robin Warren kapta, nem egy felfedezésért, hanem egy felismerésért: a Helicobacter pylori - végleges - elnevezésű baktérium felelős lehet a felső emésztőszervi traktus egyes megbetegedéseinek kiváltásáért és fenntartásáért.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Mindennapok biostatisztikája Reiczigel Jenő, Harnos Andrea, Solymosi Norbert: Biostatisztika nem statisztikusoknak

SINGER Júlia

Bár a könyv címe pontosan fedi a tartalmát, ha nekem kellene címet választanom, feltétlenül szerepelne benne az öröm vagy a játék, valahogy így: „Tanuljunk örömmel” vagy „Játsszunk biostatisztikát!”, vagy „A feladatmegoldás öröme”. A biostatisztikai kézikönyvek világában ez ennek a könyvnek a különös ismertetőjele.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

A Mediciek és védőszentjeik

NÉMETH István

A Szépművészeti Múzeum január 24-én nyílt, s május 18-ig megtekinthető nagyszabású tárlata, A Mediciek felemelkedése és fénykora. Élet és művészet a reneszánsz Firenzében című kiállítás, sejthetően a Reneszánsz Évének nyilvánított 2008-as esztendő egyik fő attrakciója lesz.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Gyógyítás határok nélkül

FÖLDES Mária Éva

Az Európai Unió egyre nagyobb hatást gyakorol az egészségügyi ellátási rendszerekre, s ez fontos következményekkel jár a szolgáltatásokat igénybe vevők, nyújtók és szervezők számára. A piaci integráció elősegítését célzó európai uniós intézmények közvetett módon az egészségügy szervezése terén egyre nagyobb befolyásra tesznek szert.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

Irritábilis férfiak – Melyik is a gyengébb nem?

TÚRY Ferenc

A nemi különbségek régi keletű problémakört jelentenek az orvostudományban. A női premenstruális szindróma például önálló kórképpé nőtte ki magát, jellegzetességei a nőgyógyászatot és a pszichiátriát is érdeklik. Ezek a zavarok azt a gyanút keltik, hogy a nők gyengébbek, esendőbbek a különböző kórképekben - a „gyengébb nem” képzete részben innen származik.

Lege Artis Medicinae

2008. MÁRCIUS 21.

„A gyógyításhoz szükséges szuggesztív erő” Beszélgetés Leövey András belgyógyászprofesszorral

SZEKANECZ Zoltán

Pályám kezdetén több színtéren is találkozhattam Leövey professzorral, tanulhattam tőle, vizsgázhattam nála, s ezért külön öröm számomra, hogy másfél évtized múltán a LAM számára én kérdezhettem az iskolateremtő professzort, egyetemi vezetőt, társasági elnököt, hogy csak legfontosabb címeit, tevékenységi területeit említsük. E beszélgetésben a belgyógyász tekinti át szakmájának változását, sikereit és kudarcait, a „belgyógyászati iskolák” elő- és eltűnését kritikus szemmel.