Lege Artis Medicinae - 2007;17(04-05)

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Mit jelent ma orvosnak lenni?

BANAI János

A kérdés látszólag felesleges, a válasz pedig egyszerű. Az orvos feladata a gyógyítás. Ehhez tartozik, hogy képezze önmagát, tanuljon, tanítson másokat, kezelje a betegeket. Ezt tesszük évezredek óta. Akkor mégis, mi a baj velünk? Miért van ma válságban az egészségügy, a gazdaság, a társadalom?

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A nem szteroid gyulladáscsökkentő okozta gastropathia A megelőzés újabb szempontjai

HERSZÉNYI László

A nem szteroid gyulladáscsökkentők világszerte a leggyakrabban alkalmazott gyógyszerek közé tartoznak. Rendszeres szedésük mellett az endoszkópos vizsgálatok 15-30%-ban igazolnak gastroduodenalis fekélyeket.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

MEGA (Management of Elevated cholesterol in the primary prevention Group of Adult japanese)

MATOS Lajos

Kezelés: Standard étrend, illetve ugyanez a standard étrend és pravastatin (napi 10-20 mg). Kezelt személyek: Hypercholesterinaemiás japán felnőttek, férfiak (40-70 év) és nők (postmenopausalis kortól a 70. életévig), összkoleszterinszint 5,69- 6,98 mmol/l).

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A szérum alanin-aminotranszferáz-értéke krónikus C-vírus hepatitisben Mennyi a „normális”, és kit kezeljünk?

HUNYADY Béla

A májbetegségek - köztük a vírushepatitisek - diagnosztikájában évtizedek óta használják a szérumaminotranszferáz- (=transzamináz) értékeket, különös tekintettel az alanin-aminotranszferázra.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A gasztroenterológiai megbetegedések ellátása várandósság alatt

NOVÁK János, TAKÁCS Tamás, ÚJSZÁSZY László, BENE László, OLÁH Attila, RÁCZ István

A gastrointestinalis betegségek kezelési lehetőségei kifejezetten fejlődtek az elmúlt 10 év során. A terheseknél előforduló emésztőszervi megbetegedések kezelése továbbra is komoly kihívás, és nagy gyakorlati tapasztalatot igényel.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A daganatos megbetegedések patobiológiai alapjai

JENEY András

Jelen közlemény rövid áttekintést nyújt a tumor progressziójában szerepet játszó patobiológiai eseményeket (invazív növekedés, áttétképzés, angiogenesis stb.) fenntartó sejtbiológiai változásokról.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Gondolatok az antibiotikum-profilaxis hazai gyakorlatáról

SZALKA András

A műtétek után kialakuló sebfertőzések megelőzésének gondolata már a XIX. század második felében felmerült. Itt okvetlenül meg kell említeni Lister nevét, akit joggal tartanak az antiszepszis „atyjának” (a sebek karbolfukszinos befúvásával kísérelte meg a fertőzést megelőzni).

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Mesalazin alkalmazása gyulladásos bélbetegségben

MIHELLER Pál

Az 5-aminoszalicilsav hatóanyag alkalmazásának régi hagyománya van a gyulladásos bélbetegségek (inflammatory bowel disease, IBD) kezelésében, és manapság is a leggyakrabban alkalmazott hatóanyagok közé tartozik.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Látóhatáron a szív- és érrendszerre ható politabletta

KERPEL-FRONIUS Sándor

AHeartwire (2007) nyomán a Medscape-ben érdekes cikk jelent meg, amelyet Lisa Nainggolan, a Heartwire munkatársa jegyzett (1). A híradás arról tudósít, hogy Raghu Cidambi (Dr Reddy’s Laboratories, Hyderabad, India) bejelentette, hogy az általuk kifejlesztett politablettával megkezdték 250 olyan beteg másodlagos prevenciós kezelését, aki korábban cardiovascularis eseményt szenvedett el.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A tiotropium hatása klinikai remisszióban lévő krónikus obstruktív tüdőbetegségben Metaanalízis

BÖSZÖRMÉNYI Nagy György

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (chronic obstructive pulmonary disease, COPD) jelenleg az ipari világban a halálozás okai között a negyedik-ötödik helyen áll, 2020-ra már a harmadik halálokká válhat.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Erdheim-Chester-betegség: a histiocytosis ritka formája

NÉMETH István, BOGÁTS Gábor, KAISER László, TISZLAVICZ László

Az Erdheim-Chester-betegség a nem Langerhans-sejtes histiocytosis csoportba sorolható; ritka, több szervrendszert érintő megbetegedés. A diagnózis a CD1a-negatív histiocytaproliferáció kórszövettani kimutatásán alapul.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Henoch-Schönlein-purpura súlyos gastrointestinalis és vesemanifesztációi

GECSE Krisztina, ONDRIK Zoltán, KAIZER László, VARGA Erika, LONOVICS János, CZAKÓ László

A Henoch-Schönlein-purpura olyan szisztémás kisérvasculitis, amelyet vascularis, illetve mesangialis IgA-depozitumok jellemeznek, elsősorban a bőr, az ízületek, a vesék és a gastrointestinalis traktus kisereiben. Az esetek 50-85%-ában különböző súlyosságú gastrointestinalis tünetek fordulnak elő. A szerzők egy 70 éves nőbetegről számolnak be esetismertetésükben, akinél a bőrtüneteket követően ileocoecalis invaginatio, majd felső gastrointestinalis vérzés lépett fel, mint a Henoch-Schönleinpurpura betegség következménye.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Jelentés a 2006. évi magyarországi gasztroenterológiai endoszkópos tevékenységről

NAGY György, OROSZ Péter

A Magyar Gasztroenterológiai Társaság Endoszkópos Szekciója felkérésére évente regisztráljuk és a LAM hasábjain rendszeresen közzé tesszük a hazai endoszkópos tevékenység főbb statisztikai számadatait.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Végbélrák neoadjuváns radiokemoterápiája Esetleírás képekben

CSERNI Gábor, VIRÁNYI Zsolt, VÍZHÁNYÓ Rita, SZELEI Béla, SZŰCS Miklós, SVÉBIS Mihály

A radiokemoterápiás kezelést követően a tumor lokálisan teljes regressziót mutatott, aminek pontos megítéléséhez több szövettani blokk vizsgálata szükséges. A regionális nyirokcsomókban is szinte teljes volt a regresszió.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A protonpumpagátló gyógyszerek kiemelt támogatással való rendelhetőségének értelmezése A Gasztroenterológiai Szakmai Kollégium állásfoglalása

Abetegellátásban problémákat okoz a gasztroenterológia területét érintő gyógyszerek felírhatóságára vonatkozó, több helyen megváltozott rendelet (Egészségügyi Közlöny 2007. január 15.) értelmezhetősége, illetve gyakorlati alkalmazása.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Multiplex ectopiás szövet a Meckel-diverticulumban Esetleírás képekben

ZARÁND Attila, MERSICH Tamás, BAJTAI Attila, JAKAB Ferenc

A Meckel-diverticulum a populáció 2%-ában fordul elő, 16-44%-ban okoz szövődményt. Preoperatív diagnózisa nehéz, ezért atípusos hasi tünetek esetén mindig célszerű gondolni rá!

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A microsatellita-instabilitás kimutatásának jelentősége colorectalis carcinomában Kezdeti tapasztalataink

SZENES Mária, BALI Ottilia, RUZSA Ágnes, NAGY Gyöngyi, VATTAY Péter, VÖLGYI Zoltán, GASZTONYI Beáta

A colorectalis carcinomás betegek gyógykezelése kórházunkban multidiszciplinális diagnosztikus és terápiás együttműködés révén, a helyi onkológiai team koordinációjával valósul meg. E tevékenység keretén belül a napi rutinba bevezetésre került a microsatellita (MSI) immunhisztokémiai diagnosztikája.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Konszenzuskonferencia a coeliakiáról Budapest, 2007. március 10.

JUHÁSZ Márk

A coeliakia gyakori, a lakosság 1%-át(!) érintő, szisztémás betegség. A kórkép sokszor nem hasi tünetek formájában, hanem a legkülönbözőbb szervek megbetegedéseként jelentkezik. A Semmelweis Egyetem II. Belgyógyászati Klinikáján tartott konszenzuskonferencia célja az volt, hogy felhívja a társszakmák művelőinek figyelmét a betegség valós gyakoriságára és ezerarcú tünettanára.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

BÉLBETEGSÉGEK - DIAGNOSZTIKA ÉS TERÁPIA Az olvasók kérdéseire szakértők válaszolnak

SIMON László, LONOVICS János

- Magyarországon a gastrointestinalis tumorok irányába végzett lakossági szűrővizsgálatok (nyilván költségigényük miatt) nem indultak be. Mi a helyzet más közép-európai országban? Milyen eredményeket várhatnánk egy adekvát szűrőprogramtól? Melyek a költséghatékonyságot bizonyító legfontosabb paraméterek?

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

„A szakmai értékek átmentésén fáradozom” Simon László gasztroenterológus professzorral beszélget Nemesánszky Elemér

NEMESÁNSZKY Elemér

Dr. Simon László gasztroenterológus professzor elhivatott ember, lázadó és újító szellem. Pályája az újdonságot korán felismerő, bátran kísérletező tudós útja.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Szokatlan gyógymódok kislexikona Szkatoterápia

MAGYAR László András

Az úgynevezett konvencionális vagy szuppresszív medicinának a betegek bizalmának megszerzése érdekében manapság újra kemény csatákat kell vívnia az alternatív gyógyászattal. A konvencionális orvostudomány hívei közül kevesen tudják azonban, hogy a mai tudományos orvoslás is egykor különböző terápiás irányzatok küzdelméből bontakozott ki, illetve, hogy a ma alternatívnak nevezett terápiák szinte mindegyike több évszázados történetre tekinthet vissza.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Kezdőknek, haladóknak, megszállottaknak Winkler Gábor: Barangolás az operák világában I-IV.

SZÉKELY György

Különleges utazásra invitálja a szerző a zenebarátokat. A zenés színpadi műfaj több korszakot átölelő virágkorába lépünk, ahol a muzsika ünnep, szenzáció és semmiképpen sem a mindennapok hordaléka. Nem véletlen, hogy a barokk és korunk nem szerepel az egyébként példátlanul terjedelmes munkában.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A teljességre törekedve A belgyógyászat alapjai I-II.

HORVÁTH Csaba

A magyar orvostudomány kiváló színvonalát és jelentős nemzetközi elismertségét két évszázad teljesítményeivel alapozták meg a nagynevű elődök. E teljesítmények sorában egyaránt találunk jelentős kórélettani, diagnosztikai, epidemiológiai vagy éppen terápiás felismeréseket - Jendrassik Ernő, Korányi Sándor vagy éppen Semmelweis Ignác neve minden nyelv tankönyvében fellelhető.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Szerelmi betegség Antiokhosz és Sztratoniké története

NÉMETH István

Betegség-e a szerelem? A kérdés persze többé-kevésbé költői, hiszen távol áll tőlem, hogy szakmai vitát kezdeményezzek a LAM hasábjain arról, hogy a szerelem (vagy pontosabban a szerelmi bánat) orvosi értelemben valóban betegségnek tekinthető-e. A kérdéssel kapcsolatban nyilván megoszlanak a vélemények, abban azonban talán mindenki egyetért, hogy a szerelem nem pusztán egy érzés, hanem egy olyan - lelki és fizikai értelemben egyaránt a normálistól, illetve az egészségestől eltérő - állapot, amelynek esetenként igen jól diagnosztizálható tünetei vannak.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A Mester

RIESZ Tamás

A Mester a nemzet koszorús költője, jó humorú, mindenkihez kedves, szikár idős úr volt. Lobogó hosszú fehér haja, extravagáns öltözéke, választékos beszéde, úriember viselkedése akkoriban, a múlt század hetvenes éveiben, mindenképpen szokatlannak hatott.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

A százötven éves Orvosi Hetilap

KAPRONCZAY Katalin

A XIX. századi Magyarország nem csupán az önálló nemzeti állam megvalósulásának, a társadalom polgári átalakulásának, hanem a magyar tudományos élet - ezen belül a medicina és egészségügy - önállósodásának is a korszaka. Az orvostudomány Európa- szerte jelentős fejlődést mutatott, ami részben tudományszemléletében, részben az új technikai eszközök, műszerek alkalmazásával lehetővé váló új diagnosztikai módszerekben nyilvánult meg. Az

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Cataflam Művészeti Szalon Fotók a fájdalomról

A Novartis Hungária Kft. Cataflam Művészeti Szalon néven egyedülálló kezdeményezést indított útjára 2005 őszén. Az orvosoknak szóló pályázat félévente más-más művészeti területen várta az alkotó kedvű orvosok műveit a „fájdalom” témakörében

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Mondd, te kit választanál? A természetgyógyászat nyomában

VARGA Orsolya

Minden fejlett országnak fejtörést okoz, hogy hogyan szabályozzák a természetgyógyászatot. Ebbe a tárgykörbe hatásmechanizmusát és filozófiai hátterét tekintve nagyon sokféle eljárás tartozik. A hazai hatályos jog elemzése talán fellebbenti a fátylat a kérdésről: a betegek érdekében mennyire kell szigorúan és részletekbe menően szabályozni e tevékenységet.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Szalicilterápia, homeopátia, orvostörténelem

GROÁK Lajos

A szalicilt, oly sok lázas és fájdalmas állapot sokáig szuverén gyógyszerét, egy skót orvos, Thomas J. Maclagan vezette be a hivatalos medicinába 1876-ban (1). A felfedezéshez vezető gondolatmenet mára többé- kevésbé elfeledett, főleg Magyarországon, a XIX. században azonban reneszánszát élte. Maclagan, aki célzottan a reumás láz kezelésére szánta a szerinte maga felfedezte gyógyszert, abból indult ki, hogy ez a betegség nagyon hasonlít a maláriához, elsősorban azért, mert mindkettőt külső, környezeti ok idézi elő.

Lege Artis Medicinae

2007. MÁJUS 16.

Kuruzslás elleni kiállítás 1928-ban

KÖLNEI Lívia

Kuruzslás elleni kiállítást rendeztek 1928 szeptemberében a Társadalomegészségügyi Múzeumban. Ez az adat az alternatív gyógymódok kutatója számára „aranyat ér”. Egy ilyen társadalmi esemény kapcsán ugyanis felszínre kerülnek mindazok a háttérinformációk, amelyek az adott korszakban a babona vagy kuruzslás fogalmához kapcsolódtak.