Lege Artis Medicinae - 2008;18(06-07)

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Paradigmaváltás az egészségügyben

TÖRŐCSIK Mária

Számos ok miatt állíthatjuk, hogy az egészséggel, egészségüggyel kapcsolatos piac fejlődése új korszakba lépett. Míg korábban, például a gyógyszeriparban, meghatározott betegségek gyógyítását célozta egy-egy készítmény, ma e funkció megtartása mellett, ezek egyre inkább az egészségeseknek tekinthető emberek számára készülnek.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Immunmediált neurológiai kórképek

CSÉPÁNY Tünde

A sclerosis multiplex, a myasthenia gravis és a gyulladásos neuropathiák közös jellemzője - az immunológiai patomechanizmus okozta károsodás eredményeként - a krónikus lefolyás, a potenciálisan kialakuló rokkantság. Korai felismerésük és pontos diagnosztizálásuk igen fontos, hiszen a betegek többsége jól reagál a megfelelő immunmoduláns terápiára.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A szív- és érrendszeri betegségek kockázatát csökkentő terápia késői hatásai

JERMENDY György

A cardiovascularis morbiditás-mortalitás visszaszorítása érdekében végzett több randomizált, kontrollált klinikai tanulmány során a kettős vak vizsgálati periódusnak zárása után a betegek évekre elnyúló, obszervációs jellegű követését valósították meg. Több adat arra utal, hogy az aktív vizsgálati szakaszban biztosított terápiás intervenciónak nemcsak aktuális, hanem késői előnyös hatása is van, azaz a cardiovascularis események aktív kezelési periódus alatti, a kontrollcsoporthoz viszonyított kedvező alakulása a randomizált, kontrollált vizsgálat zárását követően is fennmarad.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A coxibok hatásai és mellékhatásai a reumatológiai gyakorlatban

GÉHER Pál

A szerző áttekinti a reumatológiai betegségben alkalmazott fájdalomcsillapítás eszközeit, különös tekintettel a gyógyszeres fájdalomcsillapításra, azon belül a szelektív ciklooxigenázgátló coxibokra. A fájdalomcsillapítás új eszközeinek más a mellékhatásprofiljuk; bár ez kedvezőbb az eddig alkalmazott szereknél, de a fokozott biztonsági követelményeknek nem minden készítmény felelt meg.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Indul a Szív- és érrendszeri nemzeti program

OROSZLÁN Tamás

A hazai morbiditási és mortalitási statisztikákat minden elemzési szempontból a szív- és érrendszeri betegségek vezetik. Az egészségügyi irányítás és ellátás többéves erőfeszítéseinek eredményeként a helyzet javult ugyan, de hazánk, sajnos, még mindig vezető helyen áll Európa statisztikájában e téren. Mindezt felismerve a MOTESZ égisze alatt több hazai tudományos társaság együttes kezdeményezésének köszönhetően elindult egy ígéretes projekt: a Szív- és érrendszeri nemzeti program - a SZÉNP. Ezen belül kiemelt helyet kapott a népegészségügyi tevékenység, a betegségek célzott szűrése, a kiszűrt esetek megfelelő, időben kezdett kezelése.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Őssejtterápia: új lehetőség az előrehaladott perifériás artériás érbetegség kezelésében

BODA Zoltán

Magyarországon évente közel 7500 végtagamputációt végeznek érszűkületi megbetegedések miatt. Az elmúlt néhány évben a terápiás vasculogenesis koncepciója széles körben elfogadottá vált. Alapja az őssejtek azon képessége, hogy az ischaemiás területbe juttatva új kapillárisok képződését eredményezik. A csontvelői őssejtek angiogén tulajdonságú fehérjék (citokinek) termelésére képesek. Az őssejtterápia során fokozódik az endothelfüggő vasodilatatio, nő a beteg végtagban a vérátáramlás.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Prostataspecifikus antigén: áldás vagy átok?

ROMICS Imre

A prostataspecifikus antigén (PSA) feltalálása és alkalmazása óriási jelentőségű volt a klinikumban. A PSA-szint mérése indokolt szűrés céljából, pozitív rectalis tapintás esetén, dysuriás panaszoknál, ha a beteg prostatahyperplasiának tulajdonított vizelési panaszai alfa-receptor-blokkolóra nem javulnak, ha a PSA-szint emelkedő tendenciát mutat, csontfájdalmak, tumorgyanú esetében, ismerten prostatarákos betegnél, a kezelés követése céljából, s a prostata radikális eltávolítása után. A PSA lehat áldás, lehet átok, de nem mondhatunk le róla, mert nincs jobb!

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A szexuális úton terjedő fertőző betegségek kezelésének kompendiuma

TELEGDY László

A szexuális kontaktus útján terjedő fertőzésekről azért kell ismételten beszélnünk, mert e betegségek incidenciája világszerte, hazánkban is folyamatosan emelkedik. Ennek számos oka van: a szexuális viselkedési normák változása, a droghasználat és a prostitúció terjedése, a migráció és egyéb tényezők mellett nem utolsó sorban az aktív nemi életet élők, főleg a fiatal korosztály elképesztő tájékozatlansága.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Policisztás ovárium szindróma - 2008-ban

PETRÁNYI Gyula

Ez a leggyakoribb női endokrin zavar, az egész szervezetre kihat, nőgyógyászati vonatkozásai ellenére nem nőgyógyászati betegség! A policisztás ovárium szindróma az ovuláció krónikus zavarával járó hiperandrogén állapot. A betegség hosszú távú prognózisát a romló szénhidráttolerancia és a lipidanyagcsere-zavarok miatt kifejlődő cardiovascularis eltérések határozzák meg. Tartós életmódbeli és gyógyszeres kezelése szükséges a tünetek visszafejlesztésére és a komplikációk megelőzésére.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Megoldatlan terápia - komplex kezelés Buerger-kór esetén

SZOMJÁK Edit, DÉR Henrietta, KEREKES György, VERES Katalin, DEZSŐ Balázs, TAKÁCS István, TÓTH Judit, MÓZES Péter, SOLTÉSZ Pál

A Buerger-kór nem atheroscleroticus eredetű, szegmentális, gyulladásos, progresszív obliteratív érbetegség. Dominálóan az alsó végtag kis- és középnagy artériáit, valamint a vénákat is érinti. Szoros összefüggést mutat a dohányzással.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Spontán lépruptura idiopathiás pulmonalis fibrosisban

SZOLNOKI Erzsébet, DEZSŐ Balázs, SZILASI Mária

A lép peliosisa patológiai entitás, az irodalomban esettanulmányok számolnak be róla. A 61 éves hypertoniás, diabetes mellitusban szenvedő férfi betegnél effort dyspnoe hátterében szövettani mintavétellel idiopathiás pulmonalis fibrosis igazolódott. A szteroidterápia folytatása során spontán lépruptura alakult ki, amelyet a beteg szerencsésen túlélt.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Krónikus obstruktív tüdőbetegségben és egyidejűleg asthmában is szenvedő betegek kezelése tiotropiummal

BALIKÓ Zoltán

A tiotropium krónikus obstruktív tüdőbetegségekben kifejtett hatását vizsgáló tanulmányokban a társbetegségként fennálló asthma bronchiale mindeddig kizárási kritériumként szerepelt. A jelen tanulmányban viszont az egyidejűleg asthma bronchialéban is szenvedő COPD-s betegeken vizsgálták a HandiHalerrel bejuttatott napi 18 μg tiotropium hatásosságát és biztonságát. A naponta egyszer adott 18 μg tiotropium hatásos és biztonságos gyógyszer a mindkét betegségben egyaránt szenvedő betegek esetében is.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Bisoprololkezelés hypertoniában

KANCZ Sándor

Az ismertetett vizsgálatban a középtávú (hat hónapos) bisoprololterápia antihipertenzív hatásosságának a vese hemodinamikájára és a vesefunkcióra gyakorolt hatását elemezték enyhe-középsúlyos essentialis hypertoniás betegeken. A szimpatikus idegrendszer túlzott aktivitása gyakran észlelhető krónikus vesebetegségekben; ez nagymértékben fokozza a cardiovascularis rizikót és a vesefunkció romlásának mértékét. A bisoprololterápia kedvezően hat a veseműködésre; ez hasznos lehet olyan betegségben szenvedőknél, akiknél a vesefunkció alapvető prognosztikai faktor.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Robot által végzett felső végtagi gyógytorna spasticus hemipareticus betegeken

FAZEKAS Gábor

A spasticus hemiparesishez vezető betegségek esetében az izomtónus-fokozódás csökkentésére előnyösek lehetnek a lassan, egyenletesen végzett gyakorlatok, amelyek elvégzésében - különösen nagy ismétlésszámmal. A gyógytornász munkáját segítheti egy tornáztató robot. Ebből a célból hozták létre a Reharob gyógytornáztató berendezést. A rendszer a váll és a könyök komplex tornáztatására képes, azok teljes mozgástartományában. A robotos terápia célja nem a gyógytornász helyettesítése, hanem a rendelkezésére álló terápiás lehetőségek szélesítése.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Az antivirális kezelés sikerét jelző tényezők krónikus C-vírus-hepatitisben

NEMESÁNSZKY Elemér

Az Amerikai Egyesült Államokban a krónikus májbetegségek 40%-át hepatitis-C-vírus okozza, ami több mint hárommillió egyént érint. Az utóbbi években mind a morbiditás, mind a hepatitis-C-vírus által előidézett mortalitás jelentősen fokozódott. Az antivirális kezelés standardját jelenleg a pegilált interferon (PEG-INF) és a ribavirin kombinációja jelenti.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Multifokális gócos zsírmáj Esetleírás képekben

BAJOR Judit

Az 54 éves, elhízott, diétával egyensúlyban tartott 2-es típusú diabetesben szenvedő, hyperlipidaemiás panaszmentes nőbeteg hasi ultrahangvizsgálatánál az echogen májban több echószegény góc ábrázolódott. A multiplex májmetasztázis lehetőségének kizárására ultrahangvezérelt célzott biopszia történt. A szövettani vizsgálat steatosist igazolt A máj elzsírosodása gyakran észlelt elváltozás, ritkán jelenik meg térképszerű vagy multiplex gócos formában, s ez komoly differenciáldiagnosztikai problémát okoz.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

HER-2-diagnosztika

KÁLMÁN Endre

A nyaki gerincét fájlaló perimenopausalis korú nőbeteg komplex radiológiai kivizsgálása során a bal emlőben nyirokpangással kísért nagy térfoglaló folyamat igazolódott, amely hónalji nyirokcsomó-, csont- és májáttéteket adott. A daganatsejtek vizsgálatakor a sejtfelszínen abnormálisan nagy mennyiségben (3+) humán epidermalis növekedési faktor-2 típusú receptort (HER-2) mutattak ki. A célzott HER-2-ellenes monoklonális ellenanyaggal végzett terápia hatására a daganat minden ismert lokalizációban jelentősen regrediált.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Hibák és szövődmények sebészorvosi szemszögből

GAÁL Csaba

Az orvosi irodalomban kevés teret szentelnek arra, hogy megvitassák a tévedések elkerülésének módját. Mindez szöges ellentétben áll az iparban kialakított gyakorlattal, ahol például a gépgyártásban, a légi közlekedésben vagy az atomerőművek üzemeltetése kapcsán mindennapos rutin a hibák elemzése, és a következtetések leszűrése a stratégia egyik alapvető része.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

„Én varázslatot akarok!” Beszélgetés Elek Dórával, a Baltazár társulat rendezőjével

GYIMESI Ágnes

Elek Dóra, a Baltazár Színház rendezője számos megrendítő és a színháztörténetben egyedülálló előadás megalkotója avat be abba, miként lehet igazi művészetet létrehozni e különös társulattal.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A transzplantációs várólisták kezeléséről

MATKÓ Ida

Az egészségügyi rendszer értékelését a következő kritériumok alapján lehet elképzelni: az emberi élet védelme, az emberi méltóság védelme, a társadalom egészségi állapotának javítása, az egyenlőtlenségek csökkentése (méltányosság, igazságosság), egyéni szabadság, hatékonyság, finanszírozhatóság, minőség, az egyének igényeire való reagálóképesség, és az egészségpolitikai folyamat demokratizmusa (részvétel, a felelősség érvényesíthetősége, átláthatóság).

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Allergiám van

BERTA Gyula

Allergiám van! – kezdi a beszélgetést fontosságának tudatában, kissé büszkén a páciens, és várja, hogy erre mit mondok. És fájása nincs? – kérdem.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Az utcagyerekségtől a Nobel-díjig

KÖVES Péter

2007-ben három tudós kapta az orvosi-élettani Nobel-díjat, akik egymástól függetlenül lényegében ugyanazért a tudományos eredményért kapták a kitüntetést. A három díjazott a következő volt: Mario Capecchi, Sir Martin Evans, Oliver Smithies. Mario Capecchi rendkívüli életútját mutatjuk be egy vele készült interjú alapján, amely a Medscape of Diabetology and Endocrinology 2007. októberi számában jelent meg.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Thrombosisprofilaxis korábbi placentaris thrombosis után

A LAM 2008. májusi számában Pajor Attila tollából megjelent „Hogyan kezeljük a thrombophiliát terhesség alatt?” című cikkére szeretnénk reflektálni.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A karbantartott tudás

ECKHARDT Sándor

Napjainkban az orvostudomány robbanásszerű átalakulásának vagyunk tanúi. Új tudományágak létesültek a nanotechnológiától a szervátültetésig, az őssejtkutatástól a molekuláris terápiáig; az emberi test egyre bonyolultabb összefüggéseire derül fény.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

A nadragulyától a sevofluranig Az aneszteziológia története

IGARI Erzsébet

A sebészeti beavatkozásoknál fellépő fájdalmat az emberek ősidők óta különböző módszerekkel próbálták enyhíteni. Kezdetben alkoholt, hipnózist és gyógynövényeket használtak a fájdalom csillapítására.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Az orvossá válás drámái Új módszer az orvosbeteg kommunikáció oktatásában

CSÖRSZ Ilona, SZILI Katalin, CSABAI Márta

Az orvostanhallgatók képzésének epitheton ornansa: „Ne a betegséget, a beteg embert kezeljék!” Az attitűd, a szemléletmód átadásának módja számos nehézségbe ütközik. Az eddig használt oktatási módszerek mindegyike csak egy-egy szeletét jeleníti meg annak a komplex folyamatnak, amit orvos-beteg kommunikációnak nevezünk.

Lege Artis Medicinae

2008. JÚLIUS 14.

Egyedül maradva

HEGEDŰS Katalin, MUSZBEK Katalin, NEMES László

Orvosi munkánk során gyakran találkozunk olyan esetekkel, ahol a probléma nem „csupán” maga a betegség, hanem nehéz emberi sorsok jelennek meg, nehéz körülmények között élő, gyakran magányos embereket kezelünk.