Ca&Csont - 2004;7(03)

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás az osteoporosis és más metabolikus csontbetegségek diagnosztikájára 2005-ben

HORVÁTH CSABA, LAKATOS Péter, MARTON István, BORS Katalin, POÓR Gyula, HOLLÓ István

Az anyagcsere-csontbetegségek a csontrendszer olyan szisztémás betegségei, amelyeknek hátterében kóros anyagcsere-folyamatok és/vagy a hormonrendszer egyes betegségei állnak. A leggyakoribb metabolikus osteopathiák a különféle osteoporosisok és osteomalaciák, a primer és szekunder hyperparathyreosisok, továbbá számos ritkább csontbetegség is.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás az életkorral járó osteoporosis gyógyszeres kezelésére 2005-ben

LAKATOS Péter, HORVÁTH CSABA, MARTON István, POÓR Gyula, HOLLÓ István

A MOOT ajánlásának középpontjában 2005-ben is a költséghatékonyság áll. Ennek lényege, hogy a nagy kockázatú betegeket célozzuk meg a kezeléssel. Valamelyest javult a már osteoporosisos törést - elsõsorban combnyaktörést - szenvedett betegek kezelése, azaz egyre nagyobb számban kerülnek osteoporosis-centrumokba, azonban a döntõ többség osteoporosisa még mindig kezelés nélkül marad a törések ellátása után is. Kevés figyelmet kapnak az idõs betegek és az osteoporosisban szenvedõ férfiak is.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás a szekunder osteoporosisok kezelésére

SZŰCS János, BÁLINT Géza, GENTI György

Az osteoporosisok felosztását az 1. ábra mutatja. Az osteoporosis kórismézése, a diagnózis felállítása két egymás mellé rendelt lépésbõl áll: - az osteopenia felismerésébõl, illetve verifikálásából; - az osteopeniához vezetõ alapbetegség(ek) felismerésébõl, azaz a szekunder osteoporosisok kizárásából. A diagnosztika menete, a differenciáldiagnosztika algoritmusa külön ajánlásokban találhatók.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás a renalis osteodystrophia diagnosztikájára és kezelésére

MUCSI István, SZŰCS János

A krónikus veseelégtelenségben szenvedõ és a vesepótló kezelésben részesülõ betegek száma a fejlett országokban az elmúlt 15-20 évben jelentõsen emelkedett, részben a cardiovascularis mortalitás csökkenése, részben a cukorbetegek számának növekedése következtében.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás a férfiak osteoporosisának diagnosztikájára és kezelésére 2005-ben

HORVÁTH CSABA, LAKATOS Péter, BALOGH Ádám

A férfiak primer osteoporosisát korábban ritka betegségnek gondolták, az újabb epidemiológiai és klinikai adatok azonban jelentõs elterjedtségét mutatják. Kisebb populációs mintán végzett denzitometriás felmérések szerint a csontritkulásos férfiak száma a nõbetegek számának felére tehetõ hazánkban. Az osteoporosisos csonttörések tekintetében a két nem érintettsége némileg eltérõ. A csigolyadeformitás incidenciája a preszenilis életszakaszban nagyobb a férfiaknál, mint a nõknél, idõskorban viszont már nem különbözik a két nemben.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás a gyermekkori metabolikus csontbetegségek diagnosztikájára és terápiájára

HOSSZÚ ÉVA, PÉTER Ferenc, BALOGH Zsolt, BITTERA István, FÁBIÁN Katalin

Az egészségügyi ellátásban egyre inkább elõtérbe kerül a megelõzés. Különösen érvényes ez a gyermekgyógyászatra, hiszen a prevenció hatásfoka annál jobb, minél korábbi életkorban kezdünk vele foglalkozni. A csontakkumuláció folyamatának, a csúcscsonttömeg optimalizálásának témaköre - a felnõttkori metabolikus csontbetegségek nagy anyagi, társadalmi vonzata miatt - a gyermekgyógyászat tárgykörének fókuszába került.

Ca&Csont

2004. SZEPTEMBER 10.

Ajánlás az osteoporosis prevenciójára, az osteoporosisos beteg rehabilitációjára

BORS Katalin, BÁLINT Géza, SZEKERES László

Ma a világon hozzávetõleg 200 millió csontritkulásban szenvedõ ember él. Európában, az Egyesült Államokban és Japánban mintegy 75 millió embert érint a betegség, a teljes lakosságra vonatkoztatott incidencia 9-15% között mozog. Ezeknek az adatoknak megfelelõen Magyarországon körülbelül 900 000 ember érintett. A nõ-férfi arány 2:1.