Hírvilág

Az ősi maja civilizáció és a világvége

2012. AUGUSZTUS 22.

Szöveg nagyítása:

-
+

Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen A Néprajzi Múzeum 2012 őszén útjára indítja Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen című új előadássorozatát abból a célból, hogy gazdag Európán kívüli gyűjteményi anyaga segítségével kalauzolja el a résztvevőket a világ távoli, egzotikus kultúráiba.

Maja váza a Néprajzi Múzeum gyűjteményéből, i.sz. 600-900 között, fotó Roboz László (Forrás: Magyar Néprajzi Múzeum)




Az előadásokat tartó múzeumi szakemberek ugyanis nem pusztán mesélnek ezekről a számunkra kevéssé ismert, olykor bizarr, különös szokásokat, hagyományokat őrző kultúrákról, hanem azt is lehetővé teszik, hogy az előadások során az érdeklődők testközelből ismerjék meg a Néprajzi Múzeum raktáraiban őrzött műtárgyakat, archív film- és fényképfelvételeket tekinthessenek meg. Sőt, ha úgy gondolják, akkor a legvállalkozóbbak a múzeumi szakemberek szakavatott vezetésével, az Agra Kulturális Utazási Társaság szervezésében a helyszínen is találkozhatnak ezekkel a kultúrákkal. A Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen előadássorozat programja: 2012. ősz: Az ősi maja civilizáció és a világvége, előadó Gyarmati János muzeológus 2013. tavasz: Szibéria, rokonnépek, előadó Kerezsi Ágnes muzeológus 2013. ősz: Nyugat-Afrika, előadó Földessy Edina muzeológus 2014. tavasz: Amazónia, előadók Főzy Vilma és Gyarmati János muzeológusok Itt a vége! Vagy mégsem? Az ősi maja civilizáció és a világvége Napjainkban valósággal elárasztanak bennünket a különféle világvége jóslatok. Szinte már fel sem tűnnek, annál is inkább, mert mindegyiket gond nélkül túléltük. Ebből a világvége-áradatból egy azonban mégis kiemelkedik, sőt évek óta tartja magát. Ezért mi mással is kezdhetnénk a világ távoli kultúráiba tett kalandozásunkat, mint az ősi majákkal, akik éppen 2012. december 21-ére ígérték a világ végét. Vagy mégsem? A kérdés megválaszolása érdekében a múzeumi előadások keretében elmélyedünk a maják és más közép-amerikai népek teremtésmítoszaiban, kozmogóniájában, megismerkedünk időszámításukkal, írásukkal, városaikkal, s általában a kultúrájukkal. Mindezen ismeretekkel felvértezve az előadássorozat végére biztosan megtaláljuk a feltett kérdésre a választ. Vagy mégsem?

Calakmul, 53. sztélé a Néprajzi Múzeum gyűjteményéből, rajz Pillár Éva, fotó Roboz László (Forrás: Magyar Néprajzi Múzeum)




A sorozat első előadásain a Néprajzi Múzeum évezredes régészeti leletei és saját terepen készült felvételei segítségével Gyarmati János, a múzeum Amerika-gyűjteményének muzeológusa, a több mexikói és bolíviai kutatóprogramot vezető szakember kalauzolja el az érdeklődőket ebbe a különös világba, majd az előadások végeztével a legvállalkozóbbak vele tarthatnak a hajdani maja romvárosokba is. Gyarmati János muzeológus előadásai a Lásson, értsen: a múzeumban és a helyszínen előadássorozatban, 2012. szeptember 12. - 2012. november 21. között, alkalmanként 17.30 kezdettel a Néprajzi Múzeum Vajda László Könyvtártermében: 2012. szeptember 12. Az ősi maják és más közép-amerikai népek világképe, teremtésmítoszai 2012. szeptember 26. Maja időszámítás és írás 2012. október 10. Maja prehistória körvonalakban 2012. október 24. A maja városok, a csillagok háborúja 2012. november 7. Királyok, harcosok, parasztok 2012. november 21. Valóban világvégét jósoltak a maják 2012-re? A sorozat végén a vállalkozók az AGRA szervezésében körutazást tehetnek mexikói és guatemalai maja városokban. Az érdeklődők izgalmas híreket olvashatnak a maja kultúráról a Gyarmati János előadássorozatához kapcsolódó Itt a vége? blogon: https://ittavege.blog.hu/ További Latin-Amerikával kapcsolatos érdekességekről értesülhetnek az AGRA Kulturális Utazási Társaság Lásson. Értesen. blogjáról: "https://lassonertsen.blog.hu/" Az előadások látogatása alkalmanként 800 Ft. Lehetőség van hat alkalomra szóló kedvezményes bérlet megvásárlására, amely 4000 Ft. Az előadásokra ajánlott regisztrálni! Információ a Néprajzi Múzeum honlapján: "https://neprajz.hu/tartalom.php?menu2=624" (x)

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

A misztikus kék ló

„A művészet a szellemi világhoz vezető híd” – mondta Franz Marc (1880–1916)

Idegtudományok

A fejlődő pszichiátriai határai

Beszámoló az MPT XVII. Vándorgyűléséről

Hírvilág

A szüzesség kultusza

GYIMESI Ágnes Andrea

A szüzesség kultúrtörténetében is találunk történelemhamisítást. Az infantilizált ember, a nemzés és halál összefüggéseiről beszélgettünk dr. Magyar László Andrással, a Semmelweis Orvostörténi Múzeum főigazgató-helyettesével.

Gondolat

Az emberiség öt nagy ostora

Soha az emberiség történetében nem volt olyan betegség, amely az orvoslást, a társadalom szociális szerkezetét és a túlvilág képzetét döntőbben determinálta volna, mint a lepra és a pestis...

Gondolat

Gyógyító és ártó szellemek

Sámánhit a világban