Klinikum

Májbetegek véralvadási zavarai

2011. OKTÓBER 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

A krónikus májbetegek véralvadási zavaraival elsősorban gastrointestinális vérzések kapcsán találkozunk, de nem szabad elfelejteni, hogy a máj nem csupán a véralvadási faktorok szintéziséért felelős, hanem antikoaguláns faktorokat is termel. A krónikus májbetegség szövődményei is kettősek lehetnek: egyrészt vezethet hemorrhagiához mely akár életet veszélyeztető vérvesztéssel is járhat, másrészt thrombophilia hajlamhoz is. Armando Tripodi a NEJM hasábjain megjelent cikkében kiválóan összefoglalja azokat a pro- és antikoaguláns tényezőket, melyeket májbetegeknél figyelembe kell vennünk. Parenchymás májelégtelenségben a vérzésnek kedvez: a II, VII, IX, X, XI-es véralvadási faktorok csökkent szintje, a dysfibrinogenaenamia, a thrombocytopenia, vérlemezkék funkciózavara, a thrombopoietin csökkent szintje, az alacsony alfa-2-antiplazmin szint, és emelkedett tPA. A trombózisnak kedvez az emelkedett von Willebrand és VIII-as faktor, a csökkent Protein C és S, illetve a plazminogén alacsony szintje. A cirrhosis betegek egyik vezető haláloka a portális vénás nyomás emelkedése miatti varixvérzés, ugyanakkor a képalkotó vizsgálatok egyre szélesebb körű elterjedésével egyre gyakrabban kerül felismerésre a portális vénák trombózisa, mely a akár a májelégtelenség oki tényezője is lehet. Felvetődik, hogy májbetegeknél gyakran tapasztalható megnyúlt prothrombin idő, nem jár feltétlenül vérzési hajlam növekedésével. Ha májbetegeknél derül ki trombózis, magas INR érték esetén sem szabad minden esetben visszariadnunk az antikoaguláns kezestől, a véna portae trombózisa esetén TIPS beültetése is megfontolandó. A vita nem eldöntött, melyet jól mutat a cikk kapcsán a NEJM-ben megjelent levelezés is. A probléma megválaszolására klinikai vizsgálat is nehezen szervezhető, hiszen óriási egyéni különbségek vannak a hepatikus decompensatio vascularis és parenchymás arányában, illetve abban, hogy a parenhymás komponens mely enzimeket érinti. Mint számos bonyolult helyzetben itt is megfogalmazható, hogy EGYÉNI MÉRLEGELÉS szükséges. Ha a klinikus véleménye szerint például a korábbi vérzések, a nyelőcsővénák varicositása, az anaemia alapján a vérzés veszélye a nagyobb, akkor az antikoaguláns kezelés nem javasolt, egyéb esetben a májbetegek trombózisát is kezelni kell konzervatívan vagy műtéttel. Szemlézte: eLitMed.hu, dr. Kis János Tibor Forrás: The Coagulopathy of Chronic Liver Disease

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Klinikum

A Janus-kináz-gátlás alapjai – mi történik a sejten belül? - A Figyelő 2017;1

POLGÁR Anna

A rheumatoid arthritis (RA) patomechanizmusának ismert résztvevői az aktivált T-sejtek által stimulált B-sejtek és a monocyta-macrophag rendszer sejtjei, amelyek jelentős mennyiségű gyulladásos citokint termelnek. A citokinek hatásukat a különböző sejteken megjelenő receptorok közvetítésével fejtik ki.

Klinikum

A hyperuricaemia diétás vonatkozásai

MEZEI Zsuzsanna

A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.

Klinikum

Problémák a Pfizer Covid-19 elleni vakcina vizsgálataiban

Mint az akkor a kutatásszervező Ventavia Research Group alkalmazásában álló regionális igazgató a The BMJ-nek elmondta, a Ventavia adatokat hamisított, nem maszkolt/nem vak módon kezelte a betegeket, nem megfelelően képzett vakcinátorokat alkalmazott, és a III. fázisú vizsgálatok során nem követte megfelelően a betegek által jelentett adverz eseményeket. A cég minőség-ellenőrzéssel foglalkozó munkatársai olyan sok problémát találtak, aminek megoldására képtelenek voltak. Miután a Ventavia vezetését a regionális igazgató, Brook Jackson többször is tájékoztatta a problémákról, az FDA-nak is panaszos e-mailt írt – a Ventavia még aznap kirúgta.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Lehet-e tudatos a micélium?

A Fungal Biology folyóiratban megjelent Hyphal and mycelial consciousness: the concept of the fungal mind című közlemény szerzője rávilágít, tudományos berkekben mennyire égető szükségünk van az intelligencia és a tudatosság fogalmainak felülvizsgálatára. Arthur Reber sejtszintű tudatosság elmélete szerint az intelligencia nem tekinthető emberi privilégiumnak. Az intelligencia inkább egy skálázható kvalitás, amely alacsonyabb vagy magasabb komplexitásban, de számos organizmuson megfigyelhető.

Hírvilág

Nemzetközi Hypertonia Nap -- május 17

A Nemzetközi Hypertonia Társaság és a Hypertonia Világ Liga mozgalmat hirdetett 2019 májusára (May Measurement Month 2017 – MMM17,) amely egy újabb figyelemfelhívás a népbetegséggé vált magas vérnyomás veszélyeire, kellő időben történő felismerésére és megelőzésére. Az Egészségügyi Világszervezet ugyanakkor minden év május 17.-ére hirdeti meg a Hypertonia Világnapját, mely most kiegészül egy egész hónap vérnyomásmérési programjával, amely keretén belül felhívást intéz kortól és nemtől függetlenül mindenki számára, hogy ellenőriztesse, mérje meg saját, esetleg családtagjai illetve barátai vérnyomást.

Klinikum

Az Alzheimer-kór mint szisztémás megbetegedés – amyloid-β metabolizmus a szervezetben

Az Alzheimer-kórral (AD) kapcsolatos kutatás tradicionálisan az agyra fókuszál, holott számos perifériás és szisztémás rendellenesség köthető a betegséghez, és napjainkban egyre nyilvánvalóbb, hogy ezek a rendellenességek hozzájárulnak a betegség progressziójához. Wang és munkatársainak áttekintő közleménye az AD egy fő jellegzetességére, az amyloid-β-ra (Aβ) fókuszál, számba veszi a szisztémás rendellenességek és az Aβ-metabolizmus összefüggéseit, és arra a következtetésre jut, hogy a szisztémás rendellenességek nem másodlagosan alakulnak ki, hanem alapvető szerepük van az AD progressziójában. Az AD szisztémás megközelítése lehetőséget adhat a jelenleg gyógyíthatatlan betegség megelőzésére, korai diagnózisára és terápiájára.

Gondolat

Kiemelten fontos a „vérbiztonság” megőrzése – Interjú dr. Kiss Csongorral

Sokkal több szakemberre volna szükség! – mondta dr. Kiss Csongor a szakmai kollégium transzfuziológia és hematológia tagozatvezetője.

Hírvilág

Endoszkópos szövődmények

DUBRAVCSIK Zsolt, PÉCSI Gyula, NOVÁK János

Szövődmény (más néven adverz esemény) alatt olyan, jelen esetben, az endoszkópos beavatkozás kapcsán fellépő nem kívánatos eseményt értünk, amely a betegre nézve káros hatású.