Hírvilág

Élhetőbb országot teremteni

2011. SZEPTEMBER 13.

Szöveg nagyítása:

-
+


Székely György a Magyar Szervátültetettek Szövetségének elnöke szerint az első akadály, amit a betegnek „vennie kell” a háziorvosoknál várja őket. Az orvosoknak kevés a jövedelme, agyonhajszoltak s kevesebb idejük marad a betegekkel törődni. A szakrendelések túlterheltsége miatt csak hónapok múlva kerül oda a beteg. A szakorvosoknak is kevés a jövedelmük, továbbképzésekre nem tudnak járni leterheltségük miatt, nem értesülnek az új eljárásokról, nem tudnak a tüdőátültetés lehetőségéről, esetleg nem bíznak benne. Nem ismerik a tüdőátültetés protokollját, ám meglévő tudásuk szerint a legemberségesebben intézik a beteg sorsát – mondta. 2011 óta Lang Györgynak, a Bécsben tüdőátültetést végző professzornak kell látni minden beteget, mielőtt várólistára kerül, s ha rábólint, csak akkor fogadják a várólistán. A magyar tüdőátültetett betegek túlélése az európai átlagoz viszonyítva jó. Viszont a várólistán néhány ember van, ami megkérdőjelezi, hogy Magyarországon végezzék az operációt. A magyarországi és a bécsi operáció költségei között nagy különbség lenne. Bár ugyanazokat az anyagokat, eszközöket, berendezéseket használják, a bérük között óriási a szakadék. Itthon kell az operációhoz mellkassebészet, mert a 3-4 orvosból felállított egység nem élne meg. A mellkassebészeti műtétszámnak minimálisan 30-nak kellene lenni az orvosok gyakorlatának megmaradása miatt. Ezért el kell érni, hogy megfelelő számú beteg legyen a várólistán, és utána lehet hazahozni ezt az operációt. Az Állami Számvevőszék jelentése szerint a 66 tüdőtranszplantált él jelenleg Magyarországon. Szócska Miklós államtitkár jó szándéka kevés. A kevés beteg akadálya a tüdőátültetés hazahozatalának. Azért nincs több beteg a várólistán, mert nem kerülnek szakrendelésre, az operáció szükségességének megállapítása után várólistára, mert közben meghalnak. A szakorvosoknak el kellene indítaniuk a beteget az operációhoz vezető úton. Ha a szervátültetés egy szegmensét, jelen esetben az operáció helyszínét megváltoztatják, az kevés. Donációvezetőt kellene választani minden olyan kórházban, ahol donáció lehetséges, akkor megnőne a beültetendő szervek száma. El kell kezdeni a változtatást a háziorvosoknál, folytatni a szakorvosoknál, hogy küldjék tovább a beteget. Jobb anyagi javak folytán tisztességesebb életet kellene biztosítani az egészségügyi dolgozóknak. De mit szól a mérnök és az összes többi szakma művelője, ha az egészségügy kiemelt bért kap, és nekik marad a régi fizetésük? Élhetőbb országot kellene teremteni. 2011. 09. 13. Császi Erzsébet Kapcsolódó anyagok: Új tüdővel ébredt Bécsben

Sorsok – Ezer lépés naponta az új tüdőért

Meg kell határozni a transzplantáció költségeit

Egyre nő a tüdőátültetésen átesett gondozottak száma

A mellkassebészetet az európai élvonalban kell tartani – Interjú dr. Lang Györggyel

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Gondolat

Szakálltörténet

A szakállt a különböző történetek, mesék és művészi ábrázolások alapján általában a bölcsességhez, teljesítőképességhez vagy magas pozícióhoz kapcsolták.

Klinikum

Ebadta lehetőségek: kutyás terápiák az egészségügyben műhelykonferencia

A Budai Családközpontú Lelki Egészség Centrum szervezésében 2018. szeptember 8-án került megrendezésre az Ebadta lehetőségek: kutyás terápiák az egészségügyben című műhelykonferencia a budapesti Szent János Kórház és Észak-budai Egyesített Kórházak Pszichiátriai és Pszichiátriai Rehabilitációs Osztályán.

Egészségpolitika

Alapvetően alakulhat át a gyógyszerhozzáférés

„A beteg egyre gyakrabban találkozik majd azzal, hogy amikor a támogatott, és eddig viszonylag olcsó készítményéért bemegy a patikába, a korábbi óriási választékból csak egy-kettő maradt, aztán már egy sem. Az utóbbi egy évben jelentősen megnőtt az ellátási problémák száma és súlyossága, és az is érezhető, hogy a háttérben meghúzódó okok tendenciózusak” – nyilatkozta az ElitMednek Molnár Márk egészségügyi közgazdász, gyógyszerpiaci szakértő, aki beszélt a gyógyszerellátás múltjáról, jelenéről és jövőjéről is.