Hírvilág

Zárt marad a laborkassza

2013. NOVEMBER 07.

Szöveg nagyítása:

-
+

Költséghatékony, fenntartható és gyors lenne a laborvizsgálat a jövőben – sorolta fel az országos orvos-laboratóriumi koncepcióban megfogalmazott elvárásokat dr. Szintay István, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) Észak-Közép-Magyarországi Térségi Igazgatóságának orvos-szakértője az IME egészségügyi szaklap szerdán megrendezett Szolgáltatásmenedzsment Konferenciáján Budapesten. Az elmaradott szerkezeti elemek, valamint a nem megfelelő üzemméretek miatt a jelenlegi laboratóriumi rendszer nem költséghatékony, a finanszírozási anomáliák miatt a vizsgálatot elrendelő orvos nem költségérzékeny. A legtöbb laborvizsgálatot a háziorvosok kérik – több mint 36 ezer vizsgálat évente –, azonban ez nem jelenti azt, hogy valóban ők kezdeményezik a vizsgálatot, hiszen sok esetben a szakorvos az alapellátón keresztül küldi laborba a pácienst. Indikációkon alapuló motivációs rendszert dolgoznak ki, amely arra irányulna, hogy a vizsgálat finanszírozása a megrendelő intézmény költségvetéséből történjen, valamint hogy a protokolloknak is megfelelő minőségű és mennyiségű vizsgálatot rendeljen el a házi, illetve a szakorvos egyaránt. Minden beutalón meg kell jelennie a jövőben a vizsgálat indikációjának, legyen az szűrés, akut megbetegedés, vagy a terápia nyomon követése, ehhez azonban egységes informatikai adatbázist kell létrehozni, amellyel elkerülhető lenne a többszörös adatrögzítés. Javítani kell a vizsgálatok gyorsaságán is, a sürgős laborkérés esetén a leletnek 30-60 percen belül kell elkészülnie, de a nem sürgős vizsgálatok esetén is 24 órán belül meg kell születnie az eredménynek. Országosan egységesítenék a speciális vizsgálatokra vonatkozó eljárásrendet is.

Orvosi laboratóriumok (forrás: GYEMSZI)


Növelnék a vérvételi helyek számát, az új, országos laboratóriumi rendszer szerkezetének kialakítása már megkezdődött. A koncepció szerint speciális laborokat alakítanak ki Győrben, Pécsett, Debrecenben, Szegeden és Budapesten. A térségekben összesen 23 nagy és kisebb kapacitású laboratóriumban folyna a vérvételi helyeken összegyűjtött minták elemzése.

Orvosi laboratóriumok logosztikai rendszere (forrás: GYEMSZI)


Nem fog változni rövidtávon a laborkassza, és zárt marad – rögzítette előadásában a szakértő, de hozzátette azt is, a tényleges költségek szerint szükséges a német pont értékek felülvizsgálata, és az új motivációs rendszerrel – amely hangsúlyozottan nem korbácsrendszer – optimálisabbá válhat a finanszírozás. Az informatikai, szakmai és szerkezetfejlesztés elemeinek kiépítése, a szükséges törvényi feltételek megteremtése – például az adatokhoz való hozzáférés tekintetében az őszi salátatörvényben – már elindult, azonban Szintay István hangsúlyozta: sok feladat további részletes munkát igényel. eLitMed.hu, T.O. 2013-11-07

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

COVID-19

A COVID-19-el fertőzött betegek kórházi kibocsátásának feltételei

Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

COVID-19

COVID-19: Gondoljunk a citokinvihar-szindrómára és az immunszupresszióra

A 2020 március 12.-i adatok alapján a COVID-19 által okozott betegségnek 3,7 % a mortalitása, míg az influenzáé az előző évek adatai alapján kevesebb, mint 1 %. A rendelkezésre álló, gyarapodó adatok azt mutatják, hogy a súlyos betegek egy részében citokinvihar-szindróma jelentkezhet.

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.