Hírvilág

Tűzvész a moszkvai akadémiai könyvtárban

2015. FEBRUÁR 02.

Szöveg nagyítása:

-
+

Még az éjjel is oltani kellett néhány tűzfészket a moszkvai akadémiai alapkönyvtárban, amelyben hatalmas tűzvész pusztított a hétvégén - jelentette hétfőn az Interfax orosz hírügynökség. Egy név nélkül nyilatkozó katasztrófavédelmi illetékes tudomása szerint a helyszínen dolgozó tűzoltók reggelre 5 ezer köbméter vizet szivattyúztak ki az orosz tudományos akadémia társadalomtudományi információs intézete moszkvai alapkönyvtárának épületéből. Az intézményben kutatóintézet is működött, amely ideiglenesen a közelben lévő központi közgazdasági és matematikai akadémiai intézetben kap helyet. A múlt pénteken késő este keletkezett tűzvész során az épület egyik szárnya teljesen kiégett, a mennyezet beszakadt. Senki nem sérült meg. A katasztrófavédelem illetékesei még vasárnap sem engedtek be senkit, mert fennállt a veszélye az újabb beomlásnak. Mostanára megbizonyosodtak arról, hogy nincs ilyen kockázat. A TASZSZ orosz állami hírügynökségnek névtelenül nyilatkozó illetékes elmondta, hogy a tűzoltósági szakértők helyi idő szerint fél egykor megkezdték a tűzvész eredetének és okainak felderítését. Azt is tisztázni fogják, hogy idejében kihívták-e a tűzoltókat. Az előzetes megállapítások szerint a második emeleten csaptak fel a lángok, és elektromos rövidzárlat, vagy egy elektromos berendezés hibája okozhatta a végül mintegy kétezer négyzetméteren tomboló tüzet. Az orosz tudományos akadémia társadalomtudományi információs intézetének moszkvai alapkönyvtárában több mint tízmillió könyvet és dokumentumot, köztük ritka középkori szláv szövegeket tárolnak. Vlagyimir Fortov, az orosz tudományos akadémia elnöke szerint a tűz és az oltás az értékes gyűjtemény több mint 15 százalékában okozott kárt. Fortov szombaton a csernobili atomerőmű 1986-os katasztrófájával hasonlította össze az akadémiai alapkönyvtár állományának pusztulását, és az orosz államfőhöz fordult segítségért. Jurij Pivovarov akadémikus, a moszkvai alapkönyvtár és kutatóintézet igazgatója kijelentette hogy a helyreállításhoz évekre lesz szükség. Reményét fejezte ki, hogy a könyvek, dokumentumok nagy része nem semmisült meg a tűzben, és a víz okozta károkat helyre tudják hozni. MTI 2015. február 2., hétfő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Gondolat

A misztikus kék ló

„A művészet a szellemi világhoz vezető híd” – mondta Franz Marc (1880–1916)

Egészségpolitika

Európa összefogott a ritka betegségekkel élőkért

A kontinens döntéshozói, egészségpolitikusai, betegszervezetei, szakemberei, a digitális egészség úttörői közös platformra léptek a Biogen vállalat, a Reuters Events és az EU40 együttműködésével megrendezett virtuális konferencián, hogy kollektív tudásukkal még hatékonyabban lépjenek a ritka betegek érdekében, hogy mind a diagnózishoz, mind az ellátáshoz való hozzáférés Európa-szerte egységes legyen. Költséghatékonyságot célzó stratégiát, az ismeretek összegyűjtését és az információhoz való hozzáférés javítását, erősítését hirdették meg. Dr. Molnár Mária Judit, a Semmelweis Egyetem Genomikai Medicina és Ritka Betegségek Intézetének igazgatója értékelte az összefogás jelentőségét és mutatta be a hazai helyzetet.

Klinikum

Beszélgetés Bálint Géza főorvossal

Beszélgetés, Dr. Bálint Géza főorvossal az ORFI volt főigazgatójával, a magyar reumatológia egyik legismertebb kiváló orvosával, a humanista orvoslásról 80. születésnapja és Huszár Tibor „Beszélgetőkönyv Bálint Géza professzorral” című könyv megjelenése kapcsán.

Gondolat

Az emberiség öt nagy ostora

Soha az emberiség történetében nem volt olyan betegség, amely az orvoslást, a társadalom szociális szerkezetét és a túlvilág képzetét döntőbben determinálta volna, mint a lepra és a pestis...