Hírvilág

Schaff Zsuzsánna: mindig csapatban dolgoztam

2014. MÁRCIUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


"Számomra nagyon sokat jelent a kitüntetés, hiszen ez a legnagyobb, amit Magyarországon el lehet érni. Úgy érzem, mindig csapatban dolgoztam, sok kiváló kutatóval, az elismerés nekik is szól - mondta az MTI-nek a Széchenyi-díjjal kitüntetett Schaff Zsuzsánna kutatóorvos.

A díjat a májgyulladást okozó vírusok májkárosító hatásának felismerését eredményező vizsgálatai, valamint a vörösiszap-katasztrófával kapcsolatos egészségügyi kutatások szervezése és koordinálása terén végzett tevékenysége elismeréseként ítélték neki.

A professzorasszony elmondta: "Pályám elején az egyetemi hallgatók oktatását élvezetem inkább, ezt a mai napig is végzem. Legaktívabban akkor tudtam bekapcsolódni a világ tudományos életébe, amikor az Egyesült Államokban, a világhírű bethesdai Nemzeti Rákkutató Intézetben (NCI) dolgozhattam."

"Annak örültem, hogy amikor hazajöttem, részben folytathattam az ott megkezdett munkát, miközben nagyon szoros kapcsolatot tartottam fenn európai kutatócsoportokkal, főleg párizsi centrumokkal, heidelbergi, bécsi laboratóriumokkal. Nemcsak én dolgozhattam együtt velük, de fiatalabb munkatársaimat is küldhettem oda kutatni. Rengeteget jelent a folyamatos kapcsolat a nemzetközi kutatással - magyarázta Schaff Zsuzsánna.

"Számomra mindig a májkutatással kapcsolatos munkáim voltak a legfontosabbak, különösen a hepatitisz-C vírus, az a mechanizmus, ahogy a májat károsítja, illetve a hepatitisz-vírusok és a májrák kapcsolata. Azt kutattuk, milyen folyamatokon át vezet a vírus a májrák elsődleges kialakulásához - tette hozzá.

Tudományos eredményei azért különösen jelentősek, mert ma az ezek alapján kifejlesztett gyógyszerek segítik a betegek gyógyulását. "Most a hepatitisz gyógyításában azokat a szereket vezetik be, melyek a vírus egyes komponensei ellen irányulnak, illetve a kórokozó szaporodási módja ellen. Ahhoz, hogy ezeket a szereket kifejlesszék, alapvető volt, hogy megismerjük, mi az egyes vírusösszetevők szerepe, mi a hatása" - fogalmazott a kutató.

"Magam francia és osztrák kollégáimmal a vírus egyik összetevőjének hatásmechanizmusával foglalkoztam, és úgy érzem, ez igen nagy előrelépés volt az antivirális szerek kutatásában" - hangsúlyozta.

"Nagy hasznát látom a kutatási eredményeimnek azért is, mert még mindig gyakorló diagnoszta vagyok, azaz amit a kutatásban tanultam, láttam, a napi diagnosztikus munkában érvényesítem. Ebben a pillanatban is a mikroszkópom előtt ülök, és egy beteg májbiopsziáját vizsgálom. Nagyban segít, hogy a kutatásban is ezen a területen tevékenykedtem, a diagnózisom is pontosabbá válik - fűzte hozzá Schaff Zsuzsánna.



MTI 2014. március 14., péntek

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

PharmaPraxis

Modern kötszerek tudatos választása és alkalmazása a gyógyszertárban

LÉGRÁDI Péter

A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.