Hírvilág

Megelőzhető az alkohol okozta zsírmáj kialakulása egy antioxidánssal

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+


Egy antioxidáns segítségével képesek voltak megelőzni az alkohol okozta májkárosodást az Alabamai Egyetem munkatársai. A mindennapos nagy mennyiségben történő alkoholfogyasztás a májban zsírfelhalmozódást, úgy nevezett zsírmájat okoz. Az alkohol májban történő lebomlása során szabadgyökök keletkeznek, melyek a májsejtek mitokondriumait, vagyis az energiaközpontot károsítják. Az állandó gyulladás a máj kötőszövetes átépüléséhez, májzsugorhoz vezet, mely állapotban megnő a májrák kialakulásnak veszélye. Dr. Victor Darley-Usmar és munkatársai az antioxidáns hatású mitokondriális célponttal rendelkező ubikinon (MitoQ) hatását tesztelték olyan kísérleti patkányokon, melyeket naponta 5-6 héten keresztül kezeltek a humán bevitelnek megfelelő alkohollal. A Hepatology április 21-i számában közölt tanulmány szerint a MitoQ képes semlegesíteni a keletkező szabadgyököket, ami kivédi a mitokondriumok károsodást, ezáltal megakadályozva a zsírmáj kialakulást. Vagyis a vizsgálat felveti, hogy a szert sikerrel lehetne alkalmazni alkoholisták esetén, annál is inkább, mivel korábbi tanulmányok már bizonyították a biztonságos alkalmazhatóságot embereknél hepatitisz- C esetén. Becslések szerint az Egyesült Államokban az alkoholizmus évente 185 milliárd dolláros többletköltséget okoz, és 2 millióan szenvednek alkoholos májkárosodásban. Alkoholhasználathoz köthető a májzsugoros esetek 90, míg a májrákos esetek 30 százaléka. Forrás: Medipress Kapcsolódó anyagok: LAM (Lege Artis Medienae) - 2008; 18(10) Diagnisztikus nehézségek a hepatológiai ambulancián

LAM (Lege Artis Medicinae) - 2007; 17(11) A kóros májlelet háttere Tapasztalatok a szakambulancián

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.