Egészségpolitika

Agyi aneurizmák vizsgálata computeres modellezéssel

KOLIN Péter

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az aneurizma felszakadása, ami évente tízezer emberből egynél következik be, gyakran halálos kimenetelű; nem kétséges, hogy a probléma felismerése esetén körültekintő diagnosztikai és terápiás döntések meghozatala szükséges. Manapság ezek a döntések gyakorta fölösleges és költséges túlkezelést eredményeznek. Az aneurizma változási mechanizmusainak computeres modellezéssel támogatott megértése lehetővé teszi a megalapozottabb klinikai döntéshozatalt, a személyre szabott kockázatmérlegelést és a beavatkozások szintén személyre szabott tervezését.
Az @neurIST elnevezésű, 17 millió eurós projektben 28 európai állami és privát intézmény fogott össze azzal a céllal, hogy kifejlesszenek egy információs technológián alapuló rendszert az agyi aneurizmák kezelésére. A rendszer prototípusának kipróbálása öt európai referenciaközpontban jelentős eredményeket hozott a klinikai specialisták megítélése szerint.

https://www.aneurist.org

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

A robotoké a jövő – az egészségügyben is

Bill Gates szerint a robotipar ugyanazt a fejlődési utat fogja bejárni, mint a computeripar 30 évvel ezelőtt.

Egészségpolitika

„Látó fülek” - akusztikus segítség vak embereknek

KOLIN Péter

Lézer és digitális videókamera válnak a vak ember szemeivé, érzékelve a tárgyakat és mozgásokat körülötte. A koncepció rendkívül egyszerű, és két prototipust már teszteltek is – sikeresen.

Egészségpolitika

„Health-e-Child” hálózat

KOLIN Péter

Hogyan kell megoperálni egy gyermeket, aki ritkán előforduló fajtájú veleszületett szívbetegségben szenved? Hogyan kell a kezelni a nagyon fiatal életkorban kialakuló agytumorokat?