Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Egymillió betegnek nyújtott segítséget a mentőszolgálat ebben az évben - ismertette Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) kommunikációs igazgatója a szervezet szilveszteri sajtótájékoztatóján. Elmondta: hatezer újraélesztési kísérletből ezerháromszázban jártak sikerrel a mentőszolgálat munkatársai, ez a több mint húszszázalékos sikerarány nemzetközileg is jónak számít. Beszámolt arról is, hogy idén 178 új mentőautót kapott a szervezet, 14 helyen kezdődött meg új mentőállomás építése, 12 mentőállomás felújítása fejeződött be és számos további helyen zajlanak ilyen munkálatok. Golopencza Pál, az Országos Mentőszolgálat szolgálatvezető főorvosa az év utolsó napján a pirotechnikai eszközök, valamint az alkoholfogyasztás veszélyeire hívta fel a figyelmet. A pirotechnikai eszközökkel kapcsolatban azt mondta: a múlt év végén is több súlyos, csonkolásos sérülés történt, a baleseteket általában illegális forrásból származó vagy házilag barkácsolt termékek okozták. Hangsúlyozta: csak engedélyezett, legális forrásból vásároljanak ilyen termékeket az emberek és a használati utasításnak megfelelően működtessék, ellenkező esetben maradandó sérülést, halált is okozhatnak. Külön felhívta a figyelmet arra, hogy a pirotechnikai eszközök használata ijedelmet, szívbetegeknél pedig rosszullétet is okozhatnak. A szolgálatvezető főorvos a mértékkel történő alkoholfogyasztás mellett arról is beszélt, hogy éjjel mínusz 10 fok alatt várható a hőmérséklet, a részegség ezért azzal a veszéllyel is járhat, hogyha egy padon vagy egy parkban elalszik valaki, akkor könnyen kihűlhet, megfagyhat. Czirner József operatív igazgató arról beszélt, hogy mind a 104-es hívásfogadó rendszert, mind pedig a mentőegységeket megerősítették, mivel az év többi napjához képest több segélyhívásra számítanak. Országszerte 700, a fővárosban pedig 70 mentőegység teljesít szolgálatot, de szükség esetén ezt is tudják erősíteni. Czirner József szólt arról is, hogy az év során ellátott betegek közül sokan karácsonyi lapot küldtek nekik és jellemző az is, hogy az év utolsó napján felhívják a 104-et az állampolgárok jókívánságaikkal, ugyanakkor azt kérte: bár köszönik, hogy az emberek gondolnak rájuk, ne terheljék ezt a telefonszámot. Győrfi Pál elmondta: szilveszterkor 700-800 esetet szoktak ellátni, ebből 8-12 az, amely pirotechnikai eszközzel összefüggő baleset. Tavaly 14 ilyen riasztást kaptak, de megjegyezte: a mentőszolgálatot csak a legsúlyosabb esetekhez hívják, a kisebb sérülések - amelyekkel az állampolgárok általában csak másnap jelentkeznek az orvosoknál - nem kerülnek be a statisztikájukba. MTI 2014. december 31., szerda

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Markánsan a sürgősségi ellátásról

Budán a Kútvölgyi, Pesten a SE új klinikai tömbje lehetne sürgősségi centrum

Hírvilág

A MAGYAR ÁLLAMI OPERAHÁZ ÉS AZ ERKEL SZÍNHÁZ 2015/2016-OS SZEZONJA

Több mint kétezer programot kínál az Opera és az Erkel Színház a szeptemberben induló új szezonban.

Hírvilág

Egyértelműek a válságjelek

Sinkó Eszter: „Nem lehet megúszni egy átfogó egészségügyi kormányprogram elkészítését”

Idegtudományok

Nyáron a legtöbb az öngyilkosság

Nem támogatják a társadalmi megelőzést, miközben többen lesznek öngyilkosok.

Hírvilág

Konferenciával ünneplik a Valóság folyóirat alapításának 60. évfordulóját

A folyóirat történetét a kezdetektől napjainkig Pelle János és Kapronczay Károly foglalta össze, majd kerekasztal-beszélgetést rendeztek a tudományos ismeretterjesztő lapok jelenéről és jövőjéről Gózon Ákos, az Élet és Tudomány, valamint a Természet Világa főszerkesztője, Lőrincz Henrik, a Nemzeti Kulturális Alap (NKA) kollégiumi tagja, és Kucsera Tamás Gergely részvételével.