Gondolat

Jégre lépni tilos!

KERESZTES Miklós

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A Spitzbergák az Északi-sarktól mindössze 900 km-re fekvő Írország nagyságú, fjordokkal erősen tagolt szigetcsoport, mely Norvégiához tartozik, területének 95 százalékát jég borítja és öt százaléka tundra. 300 éve lakják, jelenleg úgy kétezren, főleg norvégek és oroszok. A turizmus csak az utóbbi húsz évben kezdett fejlődni, miután megnyitották repülőterét a polgári forgalom számára.

(fotók: Keresztes Miklós)


Néhány rozmár


Egy nagy jegesmedve


Mit kell tudniuk az idevetődő, sarkvidéki tájakat kedvelő magyar turistáknak? Legelőször is a szigorú természetvédelemmel kell megismerkednie: tilos a növényeket letépni, gyűjteni, tilos az állatokat zavarni, etetni és simogatni. És főként: tilos szemetelni! Hogy ezt az utóbbit mennyire tekintik a helybeliek szívügyüknek, abból is megtudhatjuk, hogy a turistáknak illik az óceánból partra sodródott szemét gyűjtésében segíteni a helyi lakosokat.

Sok pingvin


A turizmus egyik nagy attrakciói természetesen a jegesmedvék. Számuk itt 1500-2000 lehet, és szigorúan védett állatok. Ez az egyetlen olyan nagyvad, mely minden esetben táplálékszerzés céljából emberre is támad. Mindezek miatt fegyveres kísérő nélkül tilos túrázni. A jégen táborozó sátras turisták az éjszakai medvetámadás ellen durranó patronokkal felszerelt jelződrótokkal védekeznek. E fehér bundások ugyanis kilométerekről megérzik az ételszagot, és ha éhesek,embert is ölhetnek.

Különleges gumicsónakokon közelítjük gyakran 20 méterre a parton kószáló jegesmedvéket.Ilyenkor hangos beszéd szigorúan tilos.Legtöbben profi,több kilós fotofelszereléssel dolgoztak.Kötelező minden csónakban a puskás kisérő


Mégis féltenünk kell a sorsukat. A jegesmedve fő tápláléka ugyanis a fóka. Ennek elejtéséhez befagyott tenger kell, aminek a globális felmelegedés miatt egyre kisebb a területe. E több mázsás állatok fókára vadászata egyszerű módon zajlik: akkor ragadja el őket, mikor azok a befagyott jégen a lékeknél levegővétel miatt a felszínre jönnek. Még a tengerbe is utánuk ugrik, mert kiváló úszó. Táplálékhiány miatt számuk rohamosan csökken, 50 éven belül kihalhatnak. Tíz napot töltöttem e csodálatos, vad vidéken, és szerencsém volt, hogy többször is közelről tudtam e csúcsragadozókat lefotózni. Dr.Keresztes Miklós

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

PharmaPraxis

Gyógyszerész-beteg kapcsolat

A tudományos életet a gyógyszeriparra, az ott kivívott vezetői pozícióját pedig alkalmazott gyógyszerészi státuszra cserélte dr. Kádár Tibor gyógyszertárvezető gyógyszerész. Ma már egy kis budai patika vezetője és résztulajdonosa, de nem csak az adminisztrációval foglalkozik. A gyógyszertár törzsvásárlói gyakorta találkoznak vele a tára mögött.

Hírvilág

Operatív törzs: nyilvánosak a hétfőtől érvényes védelmi intézkedések

Megjelent a Magyar Közlönyben a hétfőtől hatályos - Budapest kivételével az egész országra érvényes - védelmi intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a szombati online sajtótájékoztatón.

COVID-19

Mi lesz majd „normális” a koronavírus után?

Jogosan állapítja meg a cikk szerzője, hogy ebben a tekintetben senki nem tud akár rövid vagy hosszú távú prognózist mondani. Nem tudhatjuk, hogy a régi struktúrák és beidegződések hogyan változnak meg a napjainkban lejátszódó események hatására. Bizonyos kérdések azonban olyan válaszadási kényszereket tesznek nyilvánvalóvá, amelyekből mégis képet alkothatunk a jövőt illetően. Ezek a kérdések: az idő gyorsulása, az új klinikai irányelvek, az egészségügyi dolgozók munkakörülményei, az orvos-beteg kapcsolat változása, készenlét a veszélyekkel szemben és a társadalmi egyenlőtlenségek.