Gondolat

A fogyókúra gyötrelmei

NAGY Zsuzsanna

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A több oldalról beérkező társadalmi megítélés döntötte el sorsát: Mimike soványító kúra alatt áll. Az utcán valaki megdögönyözte: Jaj, te kis hurkagyurka... – Szukakutya – mondtam szomorúan. – Kaki, kaki – kiabált rá a kisfiú (biztos a vastag hengeres test miatt) miközben vonszolták. Mi meg át a túloldalra, micsoda szégyen! Még vékonyabb formájában is olyan jószág a Mimike, amiről bohém leánykoromban kijelenthettem, na, ilyenem aztán nem lesz! (És lassan mégis megjelentek egyfajta életstílus elemei az életemben: vasárnapi húsleves, tacskókutya, muskátli is…) De így, osonhatok a kertek alján az éj leple alatt, álruhában, mint Zorró – egy dagadt kutyával. Mimikéről persze mindez lepereg. Hiába, éhezik. Sóhajtozva járkál. Tekergeti vastag derekát, lesi a szánkat, időnként mereven néz. Kódolja arcvonásainkat: eszünk-e, ettünk vagy enni fogunk…Ha elindulok a szobában, elindul. Ha megállok, elém áll. Ha tévézek, csüggedt fókamozgással jelzi, ő azért jelen van. Ha főzök, begerjedve jön főzni ő is. Lépek a forró olajjal, Mimike ráhajtja nagy busa, bajszos fejét a lábamra. Már nem lehet neki csak úgy nyújtani egy falatot, hangos fogcsattantással bekapja az egész karomat. Nyuszi hiába prüszköl a fürdőszobában, Mimike elorozza tőle a serclit és vérengző szenvedéllyel habzsolja fel… Kislányom nekiiramodik vele az utcán, néhány lépéssel simán lefutja Mimikét, aki persze nem is iramodik vele együtt. Vontatják kötőféken. Aztán befékez, a laza nyakörv átbucskázik a fején. Hiába szólongatjuk, nem jön tovább. Most valami incsi-fincsi szag köti le az utcára kitett kukák körül. Felemelt fejjel szippantgat, orrát beleüti a hóba, nyalogat valamit – jobb, ha oda se nézek, hogy mit. NZS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Klinikum

Képzelt diéta, valós fogyás – a placebo hatása a testsúlycsökkentésben

A fejlett országok statisztikái alapján az elmúlt években folyamatosan nő a túlsúlyosak, illetve elhízottak aránya. Az “elhízásjárvány” kezelésére az eddig ismert leghatékonyabb testsúlycsökkentő terápiaként az energiafogyasztás korlátozása (diéta) és az energiafelhasználás növelésére szolgáló protokollok (elsősorban alacsony és közepes intenzitású aerob edzés) bizonyultak. Elméletben egyszerű és betartható a képlet: ha a páciens kevesebb kalóriát visz be, mint amennyit eléget, fogyni fog.

Gondolat

Akaraterő újrafelfedezése

A szerzőpáros meglátása szerint a modern személyiségelméletek főleg strukturális mechanizmusokra épülnek, míg az akaraterő modellje „termodinamikai” szemléletű. Radikális felvetésük szerint az én-tudat is az önszabályozás érdekében jött létre, és az önszabályozás eszközeként érthető meg. Kifejtik, hogy az akaraterő okos és szisztematikus növelése jó beavatkozási pont lehet mind az egyén önfejlesztési kísérleteiben, mind pedig nevelési kérdésekben.

Gondolat

Az emberi test mint „üzenőfelület”

Interjú dr. Túry Ferenc egyetemi tanárral, a Semmelweis Egyetem Magatartás-tudományi Intézetének igazgatójával, a Magyar Pszichiátriai Társaság Evészavar Munkacsoportjának elnökével.

Egészségpolitika

Fogyókúra okos telefonnal

Mindeddig online élelmiszer-napló, vagy hagyományos papír alapú változat szolgált arra, hogy a fogyókúrázók kontrollálják napi élelmiszer bevitelüket, s ezen belül kiemelten a kalória bevitelt. A My Meal Mate okostelefon alkalmazás új eszköz ezen a területen: hatékonyságát összevetették a kutatók a hagyományos módszerekkel.

Hírvilág

A fiataloknak érték, a felnőtteknek teher a mozgás

Itt a tavasz, azonban a magyarok felét ez sem mozgatja meg: európai adatok szerint sereghajtók vagyunk a testmozgás terén, minden második honfitársunk „megfeledkezik” a rendszeres testmozgásról.