Gondolat

57 kiló lepkeszárny

NAGY Zsuzsanna

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy írás címéül szinte bármely Petri verssor jó volna, oly mértékben süt át rajta a tiszta líraiság, a hangsúlyos személyesség által. 57 kiló lepkeszárny sor összeragadt pillanatom. Vonszolódok a beváltóhely felé. (BAGATELLE) Petri György 66 éve, december 22-én született, és korábbi sikerei és népszerűsége ellenére mára mintha csak elfeledték volna. Őt, a költőt, aki filozófiát és magyart tanult az egyetemen és művelt rebellisként küzdött a demokráciáért. Költészete életfunkció volt, s így szinte felvillanyozta, amikor megtudta, hogy halálos beteg. Ez egy újabb időre témát adott neki: Ne mondd, hogy vége. (Nem tudod, hogy minek, azt sem, hogy vége van-é.) Ne mondd, hogy vége, ne mondjál semmit – jobb a semmitmondásnál Felejtsd el, hogy éltél, felejtsd el, hogy akartál ezt-azt. Mindez nem érdekes már. Szokjál le arról, hogy: vagy. Hidd el: jobb nem élni. (CHANSON) „Végre valaki, aki valóban kimondta, amit gondolt, a laza és gyakran sunyi kompromisszumokra épülő, de sokáig olajozottan működő Kádár-rendszerben!” – írja róla angol fordítója, Gömöri György. Valaki említette a halála alkalmával megjelentetett És-beli visszaemlékezésben, hogy gyakran látta őt egy kis eszpresszó ablakában, magába mélyedve asztal mellett, és mindig egy feles pohárkája állt előtte, és mindig üresen. Egyik leghíresebb és egyben legijesztőbb versének befejezése e néhány sor: …és botorkáltam fel a lépcsőn. Hogy elérjek a napsütötte sávig, hol drapp ruhám, fehér ingem világít, csorba lépcsőkön föl a tisztaságig, oda, hol szél zúg, fehér tajték sistereg, komoran feloldoz, közömbösen fenyeget, émelygés lépcsei, fogyni nem akaró mínusz-emeletek, nyári hajnal, kilencszázhatvanegy. (HOGY ELÉRJEK A NAPSÜTÖTTE SÁVIG) Épp így érezzünk mi is magunkat most, a tetőző válság közepette. Vágyakozva valamely megoldásra, ácsingózva a megújulás után. Bár lehet, hogy csak e másik vers által sugallt korszak köszönt be ránk: Mint fenyők ködbe, fáradtságba, undorba bugyolálódik a jóakarat. Ha heten: öten. Öten: akkor hárman. S ha hárman: akkor inkább ketten. A többiek többségükben kibírhatatlanok. Magunkon kívül: vagyunk egynéhányan. S magukon kívül vannak egynéhányan. A levegőég herseg (vadászgép szeli át) mint rétesalma húsa. Kik jönnek most az agya- fúrt politikusok után? Buta katonák? Újabb agya- fúrt politikusok? Laza póráz? Börtönök? kussok? Kivándorol egy ország önmagából? Megjött a villamosod. Siess. Szerbusz. (NAGY BÁLINTNAK)

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Lecsupaszított kommunikáció

GYIMESI Ágnes Andrea

A Tárt Kapu Színház előadásai a pszichésen sérülteknek segítenek a mindennapi beilleszkedésben.

Gondolat

Semmi sem állatibb, mint a tiszta lelkiismeret

Wislawa Szymborska Nobel-dijas költőnő

Gondolat

Barbihalál

NAGY Zsuzsanna

Mimike dagadt tacskó. Nem is dagadt – mondják egyesek a családban –, csak „rossz alakja van”.

Gondolat

Hol alszik Mimike?

NAGY Zsuzsanna

Hát a Mimikének nálunk eddig nem sok rangja volt. Erre gondosan ügyelt az egész család.

Hírvilág

Matisse újjászületése

Hároméves restaurálás: egy Matisse-kép újjászületése Svájcban