Hírvilág

Szöveg nagyítása:

-
+

Mértéktartó optimizmusra adnak okot a jövő évi ágazati költségvetés számai is – mondta Szócska Miklós, az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyért felelős államtitkára a Figyelő című lap XXV. Medicina konferenciáján, csütörtökön. Miközben leltárt adott az idei év eseményeiről, hozzátette azt is, továbbra is nagy benne a megküzdési vágy, ugyanakkor nem tagadja az ellátórendszert feszítő mérhetetlen problémákat sem.

A népegészségügyi mozgósítás éve lesz 2013, az átfogó tevékenység kiterjed az oktatásra, és az olyan nagyvállalatokat is bevonnak a kommunikációba, mint a MÁV, a BKK, a Volán, a Magyar Posta vagy az OTP – ezeken keresztül ugyanis széles tömegeket lehet elérni. Az egészségfejlesztés oktatása nem egy tantárgyra korlátozódik majd az iskolákban, külön oktatási csoport dolgozik azon, hogy az irodalomtól a fizikáig valamennyi tantárgyban megjelenjen az egészségnevelés. Idén 14 országos népegészségügyi kampányt futtattak le, a szűkös anyagi keretek miatt „garázsmódszerekkel” kellett dolgozniuk.

A népegészségügyi feladatok térségi koordinálása az Egészségfejlesztési Irodákra vár majd, a jövő év elején felálló, 80-90 új intézményt uniós forrásokból finanszírozzák két évig, majd a költségvetésből kell forrást biztosítani azok működésére. Bár a pályázatok eredményhirdetését december elejére remélték az érintettek, úgy tűnik, erre még várni kell, információink szerint ugyanis az értékelés egy időre megszakadt, mert menet közben úgy döntöttek, a TÁMOP-os pályázatok elbírálását is közbeszereztetik, így az eddigi értékelőket újak váltották fel.

Szintén 2013-ban indul el az a projekt, amelyben mentálhigiénés koordinátorok segítik majd az alapellátók munkáját, a háziorvosok mellett a védőnőknek is kiemelt szerep jut, alapképzésükbe épül be a méhnyakszűrési feladatok ellátására való felkészítés – sorolta a szakpolitikus. A védőnők által gyűjtött, eddig a fiókokban landoló népegészségügyi adatok végre bekerülnek a központi adatbázisokba, ehhez mobileszközöket is biztosítanak a szakembereknek.


Kórházak után a rendelők


Az idei év legnagyobb feladata az államosítás volt, de emellett megtörtént a TEK-ek ésszerű átszabása, különösen a magasabb progresszivitási szinteken, és 14 struktúraváltó intézményben szűnt meg az aktív fekvőbeteg ellátás. A központosítás nagy terhet rótt az igazgatásra, ám Szócska Miklós szerint a korrupciót is csökkentette. Meghatározták az új minimumfeltételeket, ezek finomhangolása még folyamatban van.

A kórházak után a járóbeteg-ellátók is állami gondoskodás alá kerülnek, amennyiben a tulajdonos önkormányzat úgy dönt, a továbbiakban nem tartja saját hatáskörében az ellátást. Mint arról lapunk is beszámolt, erről február 15-is kell nyilatkozniuk a helyhatóságoknak, ez 267 intézményt érint. Május 1-ig rendezni kell az eddig integráltan működő alapellátók helyzetét is, a telekkönyvekben, tulajdoni lapokon addigra külön helyrajzi számra kell kerülnie a háziorvosi tevékenységnek helyet biztosító rendelőknek.

Áttekinthetőbbé tették a rendszert az összekapcsolt adatbázisok, amelyek javítják a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) ellátórendszer felügyeleti tevékenységét, a humánerőforrás-monitoring rendszerben valamennyi adat összefogható. Az ellátás minőségének javítását az akkreditációs rendszerek kidolgozása, a nemrégiben felállt Országos Betegjogi, Ellátottjogi, Gyermekjogi és Dokumentációs Központ (OBDK), és a betegbiztonsági stratégia (MIBES) szolgálják majd. Betegek ellátáshoz való hozzáféréséről a mostani dolgozók közül verbuvált kistérségi egészségszervezők gondoskodnak majd.

Az ágazati munkaerőhiányt nem csak a fizetések emelésével orvosolná Szócska Miklós, hanem mint fogalmazott, hangulatváltásra is nagy szükség lenne, „nem szabad a depressziós szirénhangokra hallgatni. A dolgozókat szakképzési és foglalkoztatási programokkal is támogatják. Szélesíteni kell a szakmai lehetőségeket is, hiszen a mostani hierarchia szerint „rabszolgának nézik” a fiatalokat.


Többlet a gyógyszerkasszának


Durván 46 milliárdos többlettel számolhat jövőre az ágazati büdzsé, a gyógyszerkasszát pedig mégsem vágják meg annyira, mint azt tervezték – foglalta össze a jövő évi költségvetés számait a konferencia egészségpolitikai szekciójának moderátoraként Sinkó Eszter egészségügyi közgazdász, aki szerint „a jövő évi költségvetés izgalmas kérdéseket vet fel”. A gyógyszerkassza a tervezetthez képest 82 milliárd forintos többlettel számolhat, a 60 milliárd forintos központi forrás mellett a gyártói befizetések emelik az összeget.

Ismételten felhívta a figyelmet arra, hogy súlyos hozzáférési problémák mutatkoznak a rendszerben, amelynek oka az, hogy a kórházak nem jutnak hozzá a TVK-jukhoz. Erről a Szakmai Kollégium Menedzsment és Egészség-gazdaságtan Tagozatának elnökeként írásban is tájékoztatta az államtitkárságot.

eLitMed.hu, Tarcza Orsolya
2012-12-13

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Egységes és következetes egészségügyi rendszerre van szükség

„Pénzeső volt már az egészségügyben, nem is egyszer, de a rendszerszintű szemlélet hiányában egyik sem hozott hathatós változást. Kaptunk már ekkora forrást, hogy javulhasson az ellátás, és készültek már többször is tervek, 2002-ben és 2006-ban, majd a 2006–2010 közötti periódusban, volt 100 napos terv is, de ezekkel sehova sem jutottunk. El kell dönteni, hogy mit akarunk, de nem felszeletelve intézkedéseket hozni, hanem összességében meghatározni, hogy milyen irányba haladjunk a fekvő-, a járóbeteg- és az alapellátásban, a finanszírozásban és a hatósági egészségügyben, ehhez pedig egy modell kell, ha úgy tetszik vízió, amelyhez konzekvensen tartjuk magunkat” – mondja Balázs Péter, a Semmelweis Egyetem, Általános Orvostudományi Kar Népegészségtani Intézetének tanára.

Egészségpolitika

Népegészségügy - újrahangolva?

A sokadik népegészségügyi programot fogadták el a legutóbbi kormányülésen, amelyet nemcsak a szakma, de a betegszervezetek is érdeklődve vártak. Ugyan annak forrásait még nem igen látják, de bíznak abban, hogy végre ismét szerepet kaphatnak annak végrehajtásában. Egyebek mellett ezért is rendezték meg kedden az első nemzetközi konferenciát „Társadalmi és betegszervezetek a Népegészségügyért” címmel, ahol a betegszervezetek, szakmai társaságok és a kormányzati oldal is képviseltette magát. Ki-ki elmondhatta, hogyan is állnak ma hazánkban a népegészségügyi stratégiák és abban valójában kinek milyen szerepe van, vagy lehet.

Klinikum

A cukros üdítőitalok szerepe az elhízásjárványban és a krónikus betegségek prevalencianövekedésében

A túlsúly és az elhízás prevalenciája az elmúlt négy évtizedben megháromszorozódott. 2016-os adatok szerint az elhízás prevalenciája gyermekeknél 8%, férfiak között 11%, nőknél 15%. Ma a globális populáció 30%-a túlsúlyos vagy elhízott. Az elhízás a 2-es típusú diabetes (T2DM) vezető kockázati tényezője, továbbá coronariabetegséghez, stroke-hoz, és számos rákfajta kialakulásához vezethet. Az elhízással kapcsolatos költségek globálisan a nemzeti össztermék 2,8%-át emésztik fel, ami nagyjából megegyezik a dohányzás vagy a fegyveres konfliktusok költségével.

Hírvilág

Koncepció készül: mi történik az alapellátásban?

Szuperbruttó a 130 ezer forintos fix díj

Hírvilág

A praxisközösségeké a jövő

Nőtt a betöltetlen háziorvosi és védőnői körzetek száma