Hírvilág

Alaplistás közbeszerzések

2012. FEBRUÁR 24.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egyelőre még egyeztetik azt a jogszabálytervezet, amely alapján várhatóan ősszel megindulhatnak a központi közbeszerzések a kórházakban. Három alaplista készül, többek között ezeket is ismertette a Figyelő című hetilap egészségügyi konferenciáján Török Krisztina, a Gyógyszerészeti és Egészségügyi, Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) főigazgatója. A GYEMSZI-ben azokat a funkciókat és feladatokat térképezik fel éppen, amelyeket érdemes központosítani. De az már biztos, hogy a közbeszerzés ezek közé tartozik, hiszen a centralizált vásárlásokból jelentős megtakarításokat remél a szaktárca, komoly árelőnyre számítanak például a közműszolgáltatóknál. Nem csak az intézményeket, de a beszállítókat is bevonják annak eldöntésébe, mi kerüljön a központi közbeszerzések körébe, ahogyan arról is az elkövetkezendő hetekben születik döntés, mi az, amit intézményi, térségi, avagy országos szinten érdemes közbeszerzést kiírni. A hatékonysági szintek előnyeit kihasználva már most biztosan látszik, hogy a Térségi Egészségügyi Szolgáltató Központ (TESZK) feladata lesz például az étkeztetés közbeszerzése. Három alaplista felállítását tervezik, amelyek meghatározzák majd a közbeszerzéseket. A kórházi gyógyszer alaplistát – amelyen hatóanyag szerepel – az Országos Gyógyszerterápiás Tanács (OGYTT) alakítja ki. Az OGYTT-ről egyelőre csupán annyit tudni, hogy a Magyar Közlönyben megjelentek szerint 2012. január 31-ig kellett volna felállnia. A Tanács elnöke orvos, titkára gyógyszerész, tagjai az egészségügyi államtitkárság, az OEP, valamint a GYEMSZI egy-egy képviselője. A grémium végzi a gyógyszer-támogatási rendszer felülvizsgálatát, a kórházi gyógyszerfelhasználás és gyógyszerbeszerzés szakmai és gazdasági szempontú elemzését és értékelését. Az orvostechnikai eszközök alaplistájának összeállítása az egészségügyi szakmai kollégiumra vár, s végül a Közbeszerzési és Ellátási Főigazgatóság (KEF) is biztosít egy alaplistát, hogy ezen mi lesz majd, arról Török Krisztina nem beszélt a konferencián. A maximális versenyhelyzet kialakítására törekszenek, a listákat 3, 6 vagy 8 havonta megnyitják. Gyógyszer vagy orvostechnikai közbeszerzés esetleg térségi szinten is megvalósulhat, sürgős esetben az intézmény is kiírhat árubeszerzést, de az kórházaknál maradó feladatokat minden területen folyamatosan felülvizsgálják, s a GYEMSZI fenntartóként a TESZK vagy az ellátó által megkötött szerződéseket fel is bonthatja. Az alaplisták várhatóan őszre készülnek el, a központi közbeszerzések a kormányrendelet elfogadása után, nyár végén, pilot jelleggel indulhatnak el. Várhatóan a gyógyszerbeszállítók állhatnak elsőként a rajthoz. Tavaly tavasszal a kataszterek elkészítése okán a GYEMSZI szakemberei már bejárták az ország kórházait, az átadás-átvétel időszakában szintén felkeresték az intézményeket. Most újabb adatgyűjtésre indulnak, hogy a közbeszerzések központosítása megvalósulhasson. eLitMed.hu, Tarcza Orsolya 2012-02-24

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Új hatóság, új beszerzés, új trendek a piacon

Erre számíthatunk 2015-ben a gyógyszeriparban

Hírvilág

Mérlegen az új egészségügyi modell

Kizárták a társadalmat a kezdeményezésből és az ellenőrzésből

Hírvilág

Csak a fenntartással foglalkoznak

Hat kórházfenntartói térséget alakít ki az ÁEEK

Hírvilág

Így alakul át a szakfelügyeleti rendszer

2013. május 25-étől hatályos a jogszabály

Hírvilág

Menet közben megtanuljuk

Jövő januárra alakul ki a megalapozott, ámde véglegesnek nem mondható struktúra.