Hírvilág

Science Innovation France Hongrie

2016. SZEPTEMBER 27.

Szöveg nagyítása:

-
+

A több mint harminc tagot számláló Science Innovation France Hongrie (SIFraH) egyesület hétfőn tartotta alapító közgyűlését a párizsi magyar nagykövetségen. Lovász László elmondta, hogy egyre több külföldi városban alakul hasonló magyar tudósklub, amelyek kapacitását megpróbálja kiaknázni az MTA, többek között bírálatokhoz, tanácsadáshoz vagy felügyelőbizottsági tagsági felkéréshez. Példaként említette a brüsszeli, a New York-i és a berlini szervezeteket. Nagyon örülök, hogy megalakult Párizsban a klub, amelynek első feladata minél több ember bevonása, hiszen hivatalos nyilvántartás nem létezik a külföldön élő és dolgozó magyar kutatókról - mondta az MTA elnöke. Lovász László szerint a klub a helyi magyar diákokat is támogatni tudja a beilleszkedésben. Az MTA elnökét fogadta Flavia Schlegel, az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) természettudományos főigazgató-helyettese, akivel a 2017 novemberben Jordániában megrendezendő tudományos világfórumról egyeztettek. A Tudomány Világfóruma (WSF) szervezőbizottsága pénteken tartja ülését Brüsszelben Lovász László részvételével. Science for Peace címmel a jordániai rendezvény legfőbb témája a béke előmozdítása és fenntartása lesz, amelyhez a tudomány sok szempontból hozzá tud járulni az MTA elnöke szerint. "Elébe kell menni azon problémáknak, amelyek előreláthatók, s meg kell őket vizsgálni" - mondta az MTA elnöke. Álláspontja szerint a klímaváltozás miatt tartani lehet hatalmas tömegek elindulásától más lakhelyre, ami például szárazságtűrő termények kifejlesztésével fékezhető lehetne. Lovász László hétfő este előadást tartott a matematika és a szépség kapcsolatáról a Párizsi Magyar Intézetben, kedden pedig részt vesz a Francia Tudományos Akadémia megalakulásának 350. évfordulójára rendezett ünnepségen a párizsi Louvre-ban. Forrás: MTI, MTA MTI 2016. szeptember 26., hétfő 19:47

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Az Akadémiai kutatóhálózatnak a kormány tervei szerinti átalakítása hatalmas veszteség lenne

Falus András immunológus akadémikussal, a Semmelweis Egyetem Genetikai, Sejt- és Immunbiológiai Intézet emeritus egyetemi tanárával, az MTA folyóirata, az 1840-ben alapított Magyar Tudomány főszerkesztőjével beszélgettünk arról, hogy mely értékek veszhetnek el, ha a tervezett intézkedéseket a nemzetközi tiltakozás ellenére végig viszi a kormányzat.

Hírvilág

Operatív törzs: nyilvánosak a hétfőtől érvényes védelmi intézkedések

Megjelent a Magyar Közlönyben a hétfőtől hatályos - Budapest kivételével az egész országra érvényes - védelmi intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a szombati online sajtótájékoztatón.

Gondolat

Személyes nekrológ Láng István akadémikusnak (1931-2016)

Még nem láttam embert ennyit dolgozni, pedig körülbelül hatvan éves korodtól kezdve emlékszem rád. Olyan szép ritmusban csináltad, hatékonyan, látszólag könnyedén és megállás nélkül. Sokat segített ebben az alaposságod és a taktikai érzéked: gondosan megterveztél mindent, óvatosan, előrelátóan. A napi rutinodnak éppúgy része volt az aktuális ügyek intézése, mint az 5 évvel későbbi események előkészítése.

Hírvilág

Kihalt delfinfajt azonosítottak

Mintegy 25 millió éve élt új delfinfajt azonosítottak amerikai tudósok, a kihalt állat a szakemberek szerint a dél-ázsiai folyami delfin rokona lehetett.

Hírvilág

A terhesség alatt szedett antidepresszánsok növelik a születési rendellenességek kockázatát

A terhesség és a depresszió elismert szakértője már korábban kapcsolatot talált az antidepresszánsok szedése és a vetélés, valamint az alacsony súllyal, esetleg autizmussal született gyerekek között. Új tanulmánya az elsők között van, amely a születési rendellenességek magasabb előfordulási arányára hívja fel a figyelmet a depresszió miatt gyógyszerekkel kezelt nőknél.