Idegtudományok

ADHD kezelése gyógyszerek nélkül: meta-analízis

2013. ÁPRILIS 04.

Szöveg nagyítása:

-
+

A gyógyszeres terápia kiegészítésként alkalmazott szabad zsírsavak pozitív hatását találták egy egyszeresen vak vizsgálat során. Gyógyszeres kezelés hatására magas arányban észlelhető a tünetek jelentős javulása az ADHD-ban szenvedő gyermekek körében, igen magas hatásfokkal (0.9). Mindazonáltal a hosszú távú kimenetelben, ami a családi állapotot, foglalkoztatottságot vagy a társadalmi normák szerinti viselkedést illeti, nem tapasztalható pozitív változás a terápia hatására még azoknál az egyéneknél sem, akikre korábban sem volt jellemző az agresszív vagy jogsértő viselkedés. (JW Psychiatry Nov 5 2012). Ráadásul egyes családok a nem gyógyszeres kezelést részesítik előnyben. Az ebben a témakörben készült vizsgálatok és meta-analízisek nagyon vegyes eredményekkel zárultak, részben annak köszönhetően, hogy a vizsgálatok nem kettős vak módszerrel történtek. Az eredmények értékelhetőségének megítélésére, a kutatók elindítottak egy, a gyártók által támogatott, randomizált, kontrollált vizsgálatot a 3-18 éves korú, ADHD-val diagnosztizált gyermekek között. Azok a vizsgálatok, melyek a gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelést együtt elemezték, kizárásra kerültek. Ennek alapján a 2904 átnézett vizsgálatból 54 felelt meg a meta-analízis kritériumainak, egy vizsgálatban nézték a kognitív és neurológiai terápiát, ami így 55 értékelhető vizsgálatot eredményezett. A vizsgálati eredmények, összehasonlítva az összes többi vizsgálattal a nem vak és a kettős vak csoportban, szignifikánsan jobbak voltak ott, ahol szabad zsírsavakat adtak táplálék kiegészítésként (11 vizsgálat) illetve az étrendben nem szerepeltek mesterséges ételszínezékek (8 vizsgálat). A hagyományos, gyógyszeres terápiában részesülő kontroll csoport mellett, csak a szabad zsírsavak adásánál találtak szignifikáns, bár alacsony hatásnyagyságú (0.17) eltéréseket. A kettős vak vizsgálatokban semmilyen más terápiás megközelítés (diéta -7 vizsgálat, viselkedés terápia – 15 vizsgálat, neurofeedback – 8 vizsgálat, kognitív terápia – 6 vizsgálat) nem mutatott szignifikáns különbséget. Megjegyzés: A gyógyszeres kezelést elutasító családok számára alternatívát jelenthet a szabad zsírsavakkal történő táplálék kiegészítés, ami pozitívan hat az olvasási és helyesírási készségre. Ez különösen nagy segítséget jelenthet az ADHD-s gyermekek 20-25 %-a számára, akik tanulási nehézségekkel is küzdenek. A mesterséges ételszínezékek kiiktatása a táplálkozásból, különösen azon gyermekeknél, akik valamilyen étel allergiában szenvednek csak óvatosan javasolható, figyelembe véve a logisztikai nehézségeket és az esetleges negatív pszichológiai hatásokat. (JW Psychiatry Feb 28 2011). A táplálkozásban rejlő terápiás alternatívák feltérképezésére további vizsgálatok szükségesek. eLitMed.hu 2013.04.04

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Idegtudományok

A szerotonin nem csak neurotranszmitter

A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.

Idegtudományok

Kortikoszteroidkezelés neuritis vestibularisban

A vizsgálat eredménye szerint kevés bizonyíték szól a szteroidok használata mellett akut neuritis vestibularis esetén. A meglévő bizonyítékok alapján a klinikailag fontos kimenetelek és az objektív vestibularis funkciós kimenetelek között nincs szoros kapcsolat: a DHI-skálán mért rokkantságban egy hónap múlva nem volt szignifikáns különbség a placebo és a szteroid között, a kalorikus tesztek ugyanakkor jobb vestibularis funkciót mutattak ugyanebben az időpontban a szteroiddal kezelt betegek körében. Megjegyzendő, hogy a kalorikus teszt a lateralis (horizontális) félkörös ívjárat, így az ezt beidegző nervus vestibularis superior működéséről ad információkat, a neuritis vestibularisban ugyanakkor a nervus vestibularis inferior is érintett lehet, noha ennek izolált érintettsége csupán az esetek 2,3%-ában igazolható.

Idegtudományok

A depresszió szerotoninelméletét nem támasztják alá bizonyítékok

A Molecular Psyhiatry folyóiratban megjelent közlemény szerzői ezért átfogó áttekintésben (umbrella review) néztek utána valamennyi fellelhető bizonyítéknak, és értékelték az általuk felhasznált szisztematikus áttekintések és metaanalízisek minőségét is (az átfogó áttekintések a kutatási kérdés szempontjából releváns, meglévő szisztematikus áttekintéseket és metaanalíziseket vizsgálják, és a rendelkezésre álló bizonyítékok szintézisének egyik legmagasabb szintjét képviselik). A téma teljes körű lefedése érdekében egy nagy esetszámú genetikai vizsgálatot is bevontak az értékelésbe.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Agyi elváltozások ADHD-ben

Figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tüneteit mutató fiúk agyában egyes specifikus neurális körökben rendellenességeket mutattak ki.

Hírvilág

Hiánypótló gyógyszer az ADHD kezelésére

Az ADHD speciális bánásmódot igénylő állapot, így kezelése teammunkában képzelhető el, melynek a gyermekpszichiáter mellett tagja a mentálhigiénés szakember, a pszichológusok, legfontosabb szereplője pedig természetesen az érintett gyermek és életének szereplői.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).